Katedrála moře

Katedrála moře https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385476/bmid_katedrala-more-KKV-385476.jpg 4 486 120

Děj úspěšného historického románu je zasazen do Barcelony 14. století. Arnau Estanyol, syn uprchlého nevolníka, který ve městě získal svobodu, prožívá ve vzkvétající Barceloně záviděníhodný společenský vzestup. Při pogromu zachrání děti Chasdaje Crescase, význačné židovské osobnosti tehdejšího Katalánska, a ten mu pomůže stát se zámožným finančníkem. Arnau získá i šlechtický titul, ale závist nepřátel na sebe nedá čekat a na scénu vstupuje inkvizice. To vše se odehrává na pozadí barvité mozaiky tehdejšího Katalánska, kde mají své místo prosperující měšťané, nevolníci, opovrhovaní Židé i muslimové potají vyznávající svou víru. A v neposlední řadě upřímně věřící křesťané ze všech společenských vrstev, kteří se pustí do stavby impozantního chrámu zasvěceného Panně Marii. Kniha Katedrála moře zaznamenala miliony prodaných výtisků a zaujala přední místa v žebříčcích prodejnosti po celém světě.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

La catedral del mar , 2006

KikiZ
30.08.2013

Krásná kniha, člověk se dozví spoustu zajímavostí ze středověké Barcelony, navíc knížka ani s takovým počtem stránek nenudí a vždy se stane něco zajímavého a napínavého, co vás nutí číst dál.

monte
01.08.2013 5 z 5

Knihu jsem četla již před časem a určitě se k ní ještě za nějaký čas vrátím. Strhující, poutavý historický román, který jsem přečetla jedním dechem.

cathyblack
24.06.2013 5 z 5

Knihu mi doporučila prodavačka v knihkupectví. Ze začátku jsem měla obavy, že půjde o historicky nepřesnou frašku alá Esmeralda. Spletla jsem se, Arnau Estalyon, jeho přátelé i nepřátele mne provázeli po několik dní a dělali můj život o trošku zajímavější. Nakonec jsem knihu zavřela s tím, že alespoň vím, co je to host, kdo nebo co jsou bastaix a viva forum. O nádherné katedrále Santa Maria de la Mar jsem neměla ani potuchy. Děkuji autorovi za vědomostní obohacení zabalené do dojemného příběhu. Možná dopadne vše až moc dobře, ale ja bych svého hlavního hrdinu taky nenechala zemřít....

ferda
14.06.2013 5 z 5

Napínavé od začátku do konce. Po dlouhé době zase něco jiného.

renatah
01.06.2013 4 z 5

Krásné, poutavé čtení.

pil
26.05.2013 3 z 5

Historický příběh ze 14.století. Katalánsko a středověká Barcelona . Zvláštní kniha. Je tam vše, co by velký epos o lásce a zradě měl mít, ale přesto pro mě žádný zásah do srdce. Hlavní hrdina mi byl od počátku nesympatický, vše je studené. Ten příběh je řemeslně odveden skvěle, ale kniha podle mě nemá ten správný šmrnc. Když hrdina trpěl, šla jsem si namazat chleba.

imubi
08.03.2013 5 z 5

Často jsem měla chuť knihu prohodit oknem, jak se ve mně kupil vztek a bezmoc. Kniha mě doslova "vcucla" do děje. Mohu jen vřele doporučit :)

elcapitano
05.03.2013 5 z 5

Pěkné, hluboké, propracované, čtivé. Opravdu doporučuju a vzdávám hold autorovi.

Alizon
19.02.2013 3 z 5

Mam rada historicke romany a po nadsenych ovacich na tuto knihu jsem se opravdu tesila ... ale ... prestoze kniha pomerne zajimave popisuje zivot v tehdejsi dobe a dej je pomerne napinavy (i kdyz mnohdy na hranici predvidatelneho kyce), knizka ve me zanechala spis rozpacity pocit. Nemohla jsem se "ztotoznit" s hlavnim hrdinou, nebyl to on ani zadna jina z postav, ktera by me "vtahla do deje". Po pravde receno me hlavni hrdina rozciloval, mnohe jeho skutky jsem nechapala (napr. jeho zbabele chovani vuci zenam, ktere melo strasny vliv na jejich dalsi osud) a bylo mi celkem jedno jestli to s nim dopadne dobre nebo spatne. Cast knihy jsem preskocila, docetla konec a odlozila, vracet se k ni zrejme nebudu.

Juliette
04.02.2013 4 z 5

Po dlouhé době jsem byla překvapena. Výborně zpracovaný historický román, který se držel faktů, co to jen šlo a vůbec mu to neubralo na čtivosti.

aktak1203
31.01.2013 5 z 5

Velmi čtivý a napínavý historický román. Určitě stojí za přečtení.

SaDiablo
07.08.2012 5 z 5

Tato kniha mě určitě obohatila. Četla jsem asi ve čtrnácti a byla to jedna z prvních knih s tak vážným tématem, která se ke mně dostala. Pro mě naprosto uvěřitelný příběh, skvěle promyšlený plot a nádherně vykreslené historické Španělsko.

Vikina333
24.05.2012 5 z 5

Moc pěkná pohádka pro dospělé. Doporučuji, kvalitní, čtivé a zajímavý poutavý děj..

fanciulla
18.05.2012

Asi nie som zvyknutá na tú stredovekú krutosť, knihy o stredoveku nečítam. Prečítala som si komentáre a nikomu to zrejme nevadí, ale mne áno, zdá sa mi to až príliš ponuré. Časti o inkvizícii som preskakovala. Ale koniec je dobrý, zlí sú potrestaní a dobrí zo všetkého vyviaznú.

Hrefna
07.05.2012 4 z 5

Začíst se do této knihy mi trvalo docela dlouho, příběh se rozvíjel velice pomalu a stával se víc a víc nezajímavý a pak najednou přišel zlom a já jí nechtěla pustit z ruky. Židé, nikdy mě nepřestane bavit číst o jejich osudech a všech těch nepřátelských náladách, nereálných smyčlenkách a pogromech, které na nich byli v dávné minulosti napáchány. Fascinují mě a jejich vstup do příběhu byl pro mě (a nejen pro mě) nejdůležitějším momentem v knize. Historické reálie, možnost nehlédnout do života všech společenských vrstev tehdejšího Španělska se mi líbila a bylo to i dobře literárně podané, bohužel sám příběh, který měl být stěžejní, se za popisem tehdejší doby pro mě ztrácel a otěže převzal až trochu moc pozdě. Každopádně je to kniha hodná přečtení a ráda si od p. Falconese ještě něco přečtu.

Mishu
28.12.2011 3 z 5

Kniha zajímavě ilustruje kulturu tehdejší doby, člověk se dozví spoustu reálií. Ale charaktery postav a vlastně i příběh samotný je plochý a postavy černobílé. Příběh mi nepřišel moc plastický a jazyk je takový kostrbatý, někdy to vysloveně tahalo za uši. Možná se jedná pouze o špatný překlad, nečetla jsem v originále, takže nemohu posoudit...

psylocibin69
07.11.2011 5 z 5

Story plot je taková - s odstupem, trošku předvídatelná - roadmovie po všech společenských vrstvách středověké společnosti v Barceloně a přilehlém okolí.

Na druhou stranu - někteří lidé opravdu takové životy žili. A atmosféra knihy je velmi hluboká a podmanivá. Pro mě je to Sinuhet středověké Barcelony. Doporučeno.

kristeen
07.10.2011 2 z 5

Já vím, že se to dobře čte, že tam je jistě řada historických reálií, ale nějak ...mi to nic nedává. Zkrátka - nedočetla jsem, protože mi to všechno přislo nějak podivně nalajnované, všechno tak nějak záměrně zvrácené, aby to rvalo emoce i s vnitřnostma a přitom z toho člověk cítí takový jako kalkul? Zkrátka na čtení těhle knížek je život moc krátkej.

zlovlk
03.02.2011 3 z 5

Došlo k milostnému poměru mezi Egypťanem Sinuhetem a Pilíři země a narodila se z něj tato knížka. Cestou ven z dělohy ale mírně zdegenerovala, zdá se mi, takže mezi užší špičku mezi historickými romány ji zařadit nemůžu. Vlastně ani mezi tu širší.

Můj problém spočíval v tom, že téměř žádná popisovaná událost ve mně nevzbudila hlubší emoci. Příběh rychle vyprchal a kromě nosičů kamení si z něj nic nepřipomínám. V mnoha ohledech mi to připadalo odvozené odjinud, inspirované jinými slavnými díly, taková sázka na jistotu.

A přestože by události té doby měly být teoreticky dobře ozdrojovány, občas jsem se nemohl ubránit dojmu jistého přitažení za kadeře. Třeba právo první noci, bububu. Nebo španělská inkvizice, tu nikdo nečeká!

Vcelku zábavný svazeček, ale nic výjimečného.

javirgo
30.11.-0001 5 z 5

Čekala jsem něco podobného jako Pilíře země a teď po přečtení srovnávám . Přesto, že je to velmi čtivý a zajímavý historický román, který hodnotím vysoko, musím uznat, že Follett je ještě o něco lepší.