Kapesní atlas brouků

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Po všeobecném úvodu, seznamujícím stručně s morfologií, anatomií a fyziologií brouků, zásadami sběru a úpravy sbírek, následuje určovací klíč pro běžné druhy našich brouků. Třetí část obsahuje popis 115 brouků a pro názornost uvádí kromě barevných obrázků i jednoduché nákresy ve skutečné velikosti. - 2. nezměněné vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66346/kapesni-atlas-brouku-66346.jpg 4.99
Žánr
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno, SPN - Státní pedagogické nakladatelství (SPN - pedagogické nakladatelství)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Kapesní atlas brouků

HTO
07.05.2012

Kniha mně velmi drahá, což je vcelku málo vypovídající, a taky výborná, což je snad vypovídající o něco víc. Od stati o pořizování sbírek po 115 hesel o broucích je až starosvětsky pečlivá a krásná. Má v sobě ještě kouzlo profesora Matulky, a jeho „Tamo vidím pružníky!" Autorovy ilustrace jsou vynikající, a u každé je malý černý obrys, který ukazuje skutečnou velikost brouka. Jako malý jsem s vždycky stejným napětím čekal na stranu 169, kde je roháč, který má nejen obrázek samce i samičky, ale hlavně, vlevo od barevného roháče je skoro stejně velký obrys! 7,9 a 9,3 cm, měřil-li jsem přesně.

V Úvodu se píše, že u osmnácti obrázků chybějí druhové, nebo dokonce i rodové české názvy, protože byly utvořeny násilně, proti duchu naší mateřštiny, a „Soustava a jména živočichů", dílo, které je pro všechny zoology normou, je neuvádí. Já vás ale o ně nechci připravit, a uvádím je tedy, pokud jsou k dispozici, podle Klikových Brouků (viz. http://www.databazeknih.cz/knihy/brouci-105047 ):

Omophron – písečník, Agonum – úzkohrdlec, Oxyporus – kráčivec (rukou v mém výtisku připsáno houbohlod; autorova poznámka „řecky rychle kráčející"), Malachius – bradavičník, Byrrhus – vlnoplášťník („Byrrhus slove vlastně plášť; brouci tito jsou vlnitými chloupky jako pláštěm pokryti"), Diaperis – houbokaz, Cylindronotus (Helops) – hřebotvárník, Leptura (Judolia) – úzkořitník, Strangalia – osidelník (S. melanura – osidelník černořítný).