Kámen, nůžky, papír

Kámen, nůžky, papír
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/505646/bmid_kamen-nuzky-papir-xs3-505646.jpeg 4 141 141

Adam trpí obličejovou slepotou. Nepoznává přátele, rodinu, dokonce ani vlastní ženu. Jeho manželství s Amélií už dlouho nefunguje tak, jak by mělo. Když vyhrají prodloužený víkend ve Skotsku, může to být přesně to, co jejich vztah potřebuje. Tenhle výlet bude rozhodující. Buď je rozdělí, nebo spojí.

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Cosmopolis

Rock Paper Scissors , 2021

Kizuizi
05.12.2022 4 z 5

Kámen, nůžky, papír je kniha plná sněhu, mrazu, ale také velmi vypjatých a mrazivých (nemyslím teď počasí) momentů. Naprosto skvělý příběh, který by neměl uniknout Vaší pozornosti.

Mermaida
02.12.2022 3 z 5

Mé první seznámení s autorkou. Na knihu mě nalákal název a hlavně anotace. O obličejové slepotě (prosopagnosii) jsem prvně slyšela díky jednomu dílu krimi seriálu Specialisté. A když jsem pár dní na to zaznamenala tuhle knihu, věděla jsem, že si ji budu chtít přečíst a dost jsem se na ni těšila. Musím ale přiznat, že se mi četla dost rozvláčně a dlouho jsem se nemohla začíst a děj mi přišel zprvu takový nezajímavý… Ale jak přečtených stránek přibývalo, tak mi přišlo, že i děj sílí a nabírá na obrátkách. A nakonec jsem musela svůj názor na knihu přehodnotit, protože zápletka byla naprosto skvělá. Konec mi teda přišel dost šílený, ale tak ... asi proč ne..?

Knižní střípky
02.12.2022 5 z 5

Jako toto bylo fakt skvělé. Četla jsem i předchozí dvě autorčiny knihy, ale tato je 1000krát lepší a to se mi i ty dvě předchozí líbily. Jak já jsem si myslela, že je mi úplně jasné, kam se bude ten příběh ubírat, ale byla jsem vedle jak ta jedle, jakože těžce vedle. To bylo tak boží, já jsem si to tak moc užila. Asi bych to úplně nevnímala jako thriller nebo psychothriller, ale spíše psychologické drama s prvky thrilleru. Ony tam totiž byly, a měla jsem z nich místy hooodně nepříjemné pocity. Pokud si chcete přečíst nějaký originální námět, dejte knize šanci, pro mě to bylo opravdu velice milé překvapení.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

LiliDarknight
28.11.2022 4 z 5

4,5*

Alice Feeney stvorila zaujímavú ústrednú dvojicu. Na prvý pohľad môžu pôsobiť trošku nevšedne, hlavne s ohľadom na tvárovú slepotu hlavného hrdinu. V skutočnosti sú to však bežní ľudia. Takí, akých každodenne stretneme desiatky a akí na nás pozerajú každý deň zo zrkadla. Je to pár, ktorý síce má svoje problémy, ale dokáže ich riešiť a pracovať na nich.

V tomto smere sú teda ako väčšina a to bol zámer, s ktorým ich autorka vytvorila. Aby boli bežní a každodenní, aby bolo o to jednoduchšie sa vžiť do ich situácie. Ich výlet je úplným opakom. Najskôr to síce pôsobí ako nevinná dovolenka, ktorú Amelie vyhrala v tombole, ale neostane to tak dlho.

Lenže postupom strán sa začína ukazovať, že pravda je úplne iná. Dom je plný starých prízrakov, je temný a pochmúrny a navyše sa v tam dejú skutočne až neuveriteľné náhody. Vypadáva prúd, presúvajú sa predmety, za oknami sa objavujú neznáme tváre. Nakoniec dokonca zmizne aj ich milovaný pes Bob. Napätie sa stupňuje, rovnako sa prehlbujú aj tajomstvá medzi manželmi a ukazuje sa, že priepasť medzi nimi je oveľa hlbšia, než si predstavovali.

V niektorých momentoch ide takmer až o znepokojivé čítanie. Umocnené tragédiou jedného rozpadajúceho sa manželstva. Nakoľko kapitoly z prítomnosti sú pretkané listami z minulosti. Tie každý rok v deň výročia píše svojmu manželovi manželka. Aby zhodnotila ich spoločný rok – nielen tie dobré dni, ale aj tie horšie a náročnejšie, ktoré by ich mali ešte viac spojiť. No nie vždy do tak je.

Toto všetko umocňuje zaujímavú atmosféru. Čitateľ navyše celý čas tápe, čo sa vlastne deje. Nie je jasné, či ide o manželské spolunažívanie ústrednej dvojice, alebo nejakú starú krivdu, ktorú sa niekto rozhodol potrestať. Alebo o niečo úplne iné. Jasné je len to, že odpovede sa ukrývajú v samotnom texte a je potrebné ich hľadať a spájať.

Tí pozornejší všeličo uhádnu už počas čítania. Najväčšie prekvapenia sa však objavia v samotnom závere a sú viac ako len šokujúce. Sú znepokojivé, temné a možno aj trošku nevšedné. Kdekoľvek inde by asi pôsobili trošku neuveriteľne, ale v prostredí, ako ho autorka vytvorila, všetko dáva zmysel. Jediná skutočná škoda je, že príbeh nemal klasické vyvrcholenie. Vďaka nemu by sa kniha stala možno až nezabudnuteľnou.

Kniha Kámen, nůžky, papír pôsobí od prvej strany pomerne neškodne. Ako spoločenský román o rozpadajúcom sa manželstve. V skutočnosti je to vcelku dobre rozvrhnutý napínavý triler. S mnohými tajomným a znepokojivými prvkami. Dokáže polapiť čitateľa a nepustí ho až do poslednej stránky, kým nezaznejú všetky šokujúce odhalenia. Škoda len toho záveru, ten pôsobí, akoby ho Feeney trochu ledabolo odbila.

spencer
25.11.2022 5 z 5

Seznamte se s Adamem a Amélií, manželským párem, jejichž manželství je téměř v troskách. Amélií vyhraný prodloužený víkend ve Skotsku se zdá být přesně tím, co tihle dva potřebují k tomu, aby zjistili, jak na tom jejich manželství vlastně je. Nic ale nejde podle plánu. Cestou je dostihne sněhová bouře a jejich ubytování je na velmi odlehlém místě, kde to vypadá, že si budou muset vystačit jen oni dva. Oba ovšem mají svá tajemství. Není na čase, aby začala vylézat na povrch?

Kámen, nůžky, papír je jedním z nejlepších psychologických thrillerů, které jsem v poslední době četla. Nejenže jsou jednotlivé kapitoly vyprávěny z alternujících se pohledů hlavních postav, ale taktéž dostáváme možnost nahlédnout do dopisů, které Adamovi píše jeho žena k jednotlivým výročím svatby. Způsob, jenž je děj vyprávěn je velmi napínavý. Autorka nám říká jen zlomek toho, co se doopravdy děje a budete tak s napětím otáčet stránku za stránkou.

Co se postav týče, ty byly skvěle charakterizované. Nahlídnete jim do hlavy a přestože se o nich dozvídáte podstatnou část, stále se toho pod povrchem dost skrývá. Zvraty jsem neviděla přicházet a tak jsem si finální vyústění děje moc užila. Navíc se mi líbilo, jakým způsobem byla do děje zakomponovaná prosopagnosie (obličejová slepota), kterou trpěl Adam. Tato neurologická porucha není tolik známá a je jí v tomto případě velmi dobře použito.

Upřímně, pokud máte rádi knihy zabývající se manželstvím plným nejrůznějších tajemství, neváhejte a tento titul si přečtěte. Originální námět vás donutí přemýšlet a věřte, že nebude lehké tento počin odložit.

Za mě jasných 5*

Danago
12.11.2022 5 z 5

Tak to bylo velice originální téma a velmi neotřele zpracované. Místy mrazivé a to jak prostředím, tak i dějově. Taková zápletka tu podle mě ještě nebyla, nebo aspoň já jsem se s ní nikdy nesetkala. Opravdu do poslední chvíle autorka čtenáře dokonala mate. A můžete mít své scénáře a domněnky , já je taky měla a byla jsem přesvědčená, že jsem na správné stopě. No, byla jsem na závěr velice překvapená. Skvělá čtivá knížka s perfektním nápadem, co mi dokázala zamotat hlavu. A to jsem toho v životě nepřečetla málo, myslela jsem že mě nic nepřekvapí, tak tentokrát opravdu překvapilo. Moc mě knížka bavila . A závět stojí opravdu za to. Nic není ponecháno náhodě.
Navíc mě překvapila diagnóza hlavního hrdiny a co to sebou nese, nikdy jsem nad tím takto neuvažovala. Takže vás příběh přivede i k zamyšlení.

mysterygirl
12.11.2022 4 z 5

Geniální ,originální zápletka, kdy až do konce knihy nevíte jak to vůbec bylo a je

Ivuska.09
02.11.2022 4 z 5

Po delší době kniha, u které jsem hned neodhadla hlavní zápletku. Autorka zvolila takovou strukturu příběhu, ze které není úplně jednoznačné, kdo je kdo. Čtenáři to však neočekávají a myslí si, že mají jasno... Možná je teď mé vyjádření matoucí, ale jakmile se pustíte do čtení, pochopíte!