Kam až dohlédneš z věže tovačovského zámku

Kam až dohlédneš z věže tovačovského zámku https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324893/bmid_kam-az-dohlednes-z-veze-tovacovskeh-uid-324893.jpg 4 2 2

Kakho-Oto
08.03.2023 5 z 5

Kniha vyšla 16 let po smrti Bohumíra Štégera, o což se zasloužila zejména jeho dcera Olga Nimmerfrohová. Kniha je pěkně napsána a zpracována, Tovačov a jeho okolí jsou mně navíc velmi blízké, takže o hodnocení pěti hvězdičkami není žádných pochyb. Zvlášť oblíbené pověsti, případně pohádky: O černé paní tovačovské, O labuti s červeným zobákem, Ptačí lidé na Škaredově dubu, Kokorská slečna, Křivopřísežný rychtář, Moudrý pastýř, Rytíř Modrovous, Chytrou ženskou ani čert nedoběhne, Chrastavá žaba. Historickému pozadí některých vyprávění jsem věnoval pozornost ve své vlastivědné tvorbě: dvakrát jsem psal o Matyáši Žalkovském z Žalkovic alias rytíři Modrovousovi z Dobromilic, také o smyšleném ukrývání korunního prince Rudolfa ve věži tovačovského zámku a v podzemí loveckého zámečku v Trní u Věrovan jsem psal dvakrát, okrajově jsem psal o pověsti Chytrou ženskou ani čert nedoběhne (váže se k původnímu zámku v Doloplazech, který vyhořel na začátku 20. století).

pidalka777
03.11.2022 2 z 5