Kabala - Nadčasová filosofie života

Kabala - Nadčasová filosofie života https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166272/kabala-nadcasova-filosofie-zivota-166272.jpg 4 3 2

Lidé se často domnívají, že kabala je pevně svázána s židovským náboženstvím. To je sice pravda, ale jen částečně. Hlavní a vlastně i jediná vazba, kterou kabala má, je na hebrejštinu a na hebrejskou abecedu. To vše ostatní je už rázu univerzálního. Patriarcha starozákonních časů, středověký židovský či křesťanský kabalista, hermetik, astrolog nebo alchymista z doby císaře Rudolfa, teosof či antroposof 19. a 20. století, nebo moderní jungovský psycholog 21. století, který se zabývá archetypy a kolektivním nevědomím lidstva, mají mnoho společného. Všichni čerpají z podobných zdrojů a docházejí k podobným závěrům. Tato kniha obsahuje názory člověka, který není židovského původu, který vyrůstal v ateistickém prostředí za komunistického režimu. O kabalu a o výše uvedené příbuzné obory v oblasti duchovní, se začal vážně zajímat až po odchodu z někdejšího Československa. Jeho neortodoxní názory by snad mohly zajímat právě ty hledače pravdy, kteří se kabale z různých důvodů až doposud vyhýbali. ... celý text

Aeon
27.06.2018 4 z 5

pamatam si, ked som na tejto knihe frcal este len vo forme elektronickej. to je dobrych 5-6 rokov dozadu. musim dat 4 hviezdicky ale len kvoli tomu, ze toho je malo a uvital by som kludne cele knihy a nie len jeden vyextrahovany celok. drzim palce p. Koreisovi

IŠ
08.01.2016 3 z 5

Tato kniha je o všem možném. Hned v úvodu nám autor poví něco o sobě a předloží svou teorii, co to vlastně ta kabala je. V následujících kapitolách se věnuje theosofii a J.P. Blavatské. Velmi nesměle se zmíní o gnosticismu, aby hned v další kapitole probral symboliku a historii tarotových karet. Nesmí se zapomenout na rosekruciány, templáře a zednáře. Kniha se věnuje i reinkarnaci, C.G.Jungovi, psychologii, alchymii a dokonce i fyzice. Jsou to takové ochutnávky. Témata jako jsou sefirotický Strom života vč. popisu jednotlivých sefirot, cimcum, vysvětlení významu jednotlivých písmen hebrejské abecedy aj. obsahují maximálně polovinu knihy. Celá kniha na mě působí tak, že je v ní velké množství náročných témat, která jsou představena ve velmi obecné ne-li povrchní rovině a zasloužila by si samostatný prostor. Samostatné knižní zpracování. Je mi sympatické, že se Čech pustil do tak náročného počinu, jako je zpracování tohoto tématu. Stejně tak je mi sympatické, že své dílo nabízí zdarma na svých stránkách. Pro člověka, který nečetl žádnou jinou literaturu k tomuto tématu může být dobrým vhledem. Mnohem kladněji však hodnotím jeho knihu Blavatská a theosofie, protože ta jde více do hloubky, má vyšší informační hodnotu k danému tématu a logické zpracování.

Vojen Koreis
česká, 1943