K nevíře - Můj tajný život uvnitř scientologické církve a dramatický útěk

Neteř hlavy scientologické církve Davea Miscavige, vyrůstala uprostřed této kontroverzní a mocné organizace. V jedenadvaceti letech se od církve odvážně odpoutala a riskovala všechno, co kdy měla a milovala, aby scientologii jednou provždy opustila. Nyní vypráví o svém životě, církvi a o dramatickém odchodu, zabíhá do hlubin náboženství, o němž se desetiletí debatovalo a spekulovalo po celém světě. Odhrnula závoj tajemnosti, který svět scientologie dlouho zakrýval. Tento pohled zevnitř poskytuje informace o tomto náboženství, podivných rituálech i o záhadném vůdci – Davidu Miscavigeovi. Od dlouhodobého odloučení od rodičů v dětství přes nedostatek osobní svobody až k důrazu organizace na nábor celebrit. Jenna odhaluje omezující a izolovanou kulturu scientologie, detailně líčí prostředí nelítostného ovládání, v němž i oddaní stoupenci této víry dostávají za porušení pravidel tvrdé tresty. Detailně líčí nechvalně známé praktiky církve, popisuje osamělý a bolestný život zanedbávaného dítěte, který ji připravil na drsný život v nejoddanější organizaci církve – Sea Org. Teprve když se její rodina téměř rozpadne a její svět se začne hroutit, pochopí, že žije podle nesmyslných pravidel a uvědomí si míru psychologického ovládání, které jí řídí život. V knize podrobně popisuje odvážný útěk, ale ještě před ním musela projít zkouškou rodiny, víry a lásky. Kniha K nevíře je podmanivá a znepokojující, odhaluje, kam až toto náboženství zachází a kolik úsilí jednu ženu stálo se osvobodit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318114/k-nevire-muj-tajny-zivot-uvnitr-sci-gym-318114.jpg 4.212
Literatura faktu
Vydáno, Aktuell

Beyond belief, 2013

Kniha K nevíře - Můj tajný život uvnitř scientologické církve a dramatický útěk

Pavlina50

Další z šokujících knih, po přečtení které jsem automaticky na internetu začala vyhledávat fakta kolem této církve (i když pojem církev mi v této souvislosti přijde trochu nepatřičný) a učení a principů dianetiky. Ne z důvodu, že by mě tyto myšlenky oslovily, ale právě z důvodu opačného.
Jako člověk, který stojí (snad) pevnýma nohama na zemi prostě pořád nemůžu pochopit, co člověka dokáže dohnat až do takové situace, že propadne tomuto naprosto legálnímu systému vymývání mozku a manipulaci s lidským myšlením.
Toto ale není případ vypravěčky příběhu, protože ta se do tohoto prostředí už narodila a my tak sledujeme její život od dětství až po konečné procitnutí a objevení skutečného světa. Příběh se mi zdál chvílemi až nereálný, zejména v jejich dětských letech, kdy povinnosti a požadavky kladené na tyto děti vzhledem k jejich věku, mi přišly až neuvěřitelné.
Nejděsivější na tom je to, že se jedná o příběh skutečný, žádný výplod fantazie autorky. Jenna si rozhodně zaslouží obdiv, že i přes úporné snahy a vliv svého okolí dokázala tento omezený a lživý svět prohlédnout, našla v sobě dostatek síly a odhodlání se vzepřít a nebála se začít úplně od nuly v reálném světě, který vlastně poprvé poznala až ve své dospělosti.
Jednu hvězdičku ubírám zejména za začátek knihy, kde jsem se v důsledku velkého množství mě neznámých jmen, rodinných vazeb a nových pojmů hůře orientovala, což se ale s přibývajícími stránkami naštěstí brzy změnilo a knihu jsem dál až do konce přečetla jedním dechem.

Marcel7
19.11.2018

Pro mě šokující seznámení se scientologií, příběh který je k nevíře a který k nevíře vede. Vždy jsem byla proti víře právě typu scientologie a právě tato kniha mě akorát utvrdila o sektářství jich a jim podobným. Stránky ve vás mohou vzbudit pocit osamělosti podobnému osamění Jenny, která musela prožít své dětství bez přítomnosti svých rodičů (kteří měli na práci dobro světa a lidstva více než dobro svých vlastních dětí a to příkazem "církve"). Věty vás budou utlačovat tak jako Jennu utlačoval tento kult. Jako z jiného světa, kniha, která vám otevře oči a která rozhodně stojí za přečtení a další výzkum - jako např. interview s hlavní aktérkou nebo neskutečné rozhovory s Tomem Cruisem a dalšími celebritami, kteří propadli pozlátku mesiášství a záchrany světa.