Jsou věznice překonané?

Jsou věznice překonané? https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486826/bmid_jsou-veznice-prekonane-GLD-486826.jpg 4 6 1

V dobách postupující privatizace a technologizace vězeňství roste volání po novém abolicionismu pro 21. století: zrušení věznic. Angela Y. Davis zkoumá kořeny současného vězeňskoprůmyslového komplexu v USA, jeho rasismus a sexismus a nastiňuje možné alternativy k trestu odnětí svobody.

Fejetony, eseje Literatura naučná
Vydáno: , Utopia Libri

Are Prisons Obsolete? , 2003

memphisz
06.01.2023 5 z 5

Takhle nějak by podle mě měla vypadat dokumentární kniha. Stručné, faktické, ale poutavé podání. Informacemi nabité, ale přitom přehledné a nerozvláčné. Davis se věnuje celému kontextu vězeňsko-průmyslového komplexu v USA. Kniha je sice z roku 2003, ale řada věcí pravděpodobně platí i dnes.

Ve své radikální kritice vězení popisuje jeho vznik coby pokrokového nástroje v porovnání s fyzickými tresty. Vězení ovšem již brzy po svém vzniku zastaralo. Dnes je z něj v USA výnosný byznys, který po privatizaci posledních 40 let na sebe navázal celou řadu velkých dodavatelů (stavařské firmy, producenti potravin a textilu, výrobci bezpečnostních systémů, prodejci výzbroje...) a taky řadu továren, do kterých věznice dodávají levnou pracovní sílu. V takovém systému se nejde divit, že řada vlivných firem lobbuje za přísné a dlouholeté tresty za kdejaký přečin. Moloch potřebuje svou potravu. A počet vězňů v USA dlouho rostl - až ke 2 milionům, čímž USA vytváří 20 % světové vězeňské populace, přičemž z celkové populace lidstva tvoří jen něco přes 4 %...

eseje vězení, věznice rasismus lidská práva vězeňství sexismus neomarxismus komunistická propaganda

Autorovy knížky

Angela Davis
americká, 1944
2021  80%Jsou věznice překonané?

Kniha Jsou věznice překonané? je v