Jozova Hanule

Jozova Hanule https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/5721/bmid_jozova-hanule-zu1-5721.png 5 1723 1723

Novela Jozova Hanule uzavírá želarský cyklus Květy Legátové, autorky která v roce 2001 vtrhla na českou literární scénu jako meteor. Postavy této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět titíž obyvatelé Želar, které čtenáři znají již z předchozí autorčiny knížky. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, která se v zapadlé horské vesnici ukrývá před nacistickým pronásledováním, a která zde nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému kováři.... celý text

Kristča
29.11.2013 5 z 5

Stejně jako Želary - srdeční záležitost!

knihomolka008
08.11.2013 5 z 5

Úžasná kniha, vůbec sem nečekala že mě kniha tak moc zaujme :)

Luxiee Axony
02.10.2013 4 z 5

Z této novely bych spíše udělala román. Obzvláště bych více rozvinula tu část s ruskými vojsky. Autorka píše dle mne takovým tím "suchým" stylem - krátké věty, výstižné. Líbilo by se mi to zkrátka trochu rozvinout :) Jinak námět je super nápad.

Evina16
11.09.2013 5 z 5

Smutný, ale krásný příběh odehrávající se v kruté době.
Kniha, ke které se ráda vrátím, přiměje vás popřemýšlet o životě. Pětihvězdičkových komentářů je tu hodně, ale nedá mi to a také přidám svých pět hvězdiček.

Jitka S.
05.08.2013 5 z 5

Pááááni! Fakt mě dostala...upřímně, vůbec jsem netušila podle čeho byly Želary - film - natočeny...tak nějak jsem po tom nepídila, ale náhodou se ke mně dostala informace o K. Legátové a jejím díle a bylo rozhodnuto! A absolutně nelituji! Nádherný příběh, který dojme...

Marčullkas
24.07.2013 5 z 5

Mám ráda knihy se zajímavou životní tématikou! Rozhodně doporučuji k přečtení.

Gooverka
24.06.2013 5 z 5

Stejně jako mnoho dalších lidí i já tento příběh přelouskala během jednoho krátkého odpoledne. Legátová umí vtáhnout do děje a už nepustit. Jako bych v Želarech byla s Hanulí a prožívala všechno s ní. Také jsem sice věděla dopředu jak to skončí, ale stejně mě příběh rozesmutnil a budu ho mít v hlavě asi ještě dlouho.

čuřil
24.06.2013 5 z 5

Přečetl jsem jí jedním dechem. Opravdu vydařené. Jak jsem psal u Želar, né že mohu - musím doporučit.

budíček
08.06.2013 5 z 5

Myslím, že většina lidí už viděla Želary, tak popisovat tu příběh samotný je celkem zbytečné, kdo neviděl tak mu anotace napoví. Musím uznat, že paní Legátová píše takovým tím krasným klasickým stylem a osud mladé městské ženy, která se ocitá díky okolnostem během války v zapadlé vesničce bez civilizace, zato v okruhu sverázných obyvatel, mě uchvátil. Ano, věděla jsem dopředu jak to skončí a přesto jsem byla dojatá, přišlo mi že hlavní hrdince nějak nedochází, co se vlastně stalo a než si to uvědomila, bylo mi jí líto dvakrát tolik. Zvlášť zajímavé bylo sledovat proměny hl. hrdinky, kdy zpočátku odmítala na tom konci světa žít a jak jí potom i s jeho typickými postavičkami přirostl k srdci (stejně tak její vztah ke svému muži). Paní autorka má můj obdiv i kdyby napsala jen tuhle knížku, protože rozhodně stojí zato si ji přečíst.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Svět lidské duše se svými dvěma nesmiřitelnými póly se tu otáčel jako mlýnské kolo.
"Proč je medzi lidmi tolik zla!" povzdychla jsem si. Nebyla to otázka.
Lucka však odpověděla.
"Protože neumějí žít."
Verdikt mě rozjitřil a zmátl. Luštila jsem ho jako kryptogram.
Umím žít já?!

Krásne aj keď krátke dielko, so silným príbehom, od ktorého nedokážete odtrhnúť oči a musíte čítať do konca.
Legátova má nádherný štýl a v knihe nie je jediné "hluché", či zbytočné miesto. Proste to odsýpa a surovosť príbehu sa dostáva hlboko pod kožu. Odporúčam každému. 4,5/5

takjinak
27.05.2013 5 z 5

Já prostě zbožňuji tenhle příběh...

Chemiczka
15.05.2013 5 z 5

Nádherná ukázka toho, že žít můžeme i bez města. Moderní mladá žena se kvůli okolnostem dostane do prostředí lidí, kterým nerozumí, nechápe jejich zvyky ani život. A postupem času zjistí, že oni skutečně žijí. Poetická kniha, která patří k těm nejlepším český co jsem četla.
V prvopočátku jsem po ní sáhla kvůli historickému období, v kterém se odehrává (II.sv. válka). Mnohem více mě dostala poetika a neskutečný popis krajiny, kde je Hanulka nucena žít, a samozřejmě čistá láska mezi Jozou a Hankou.
Pro mne hvězdiček minimálně pět na druhou.

corazon
10.05.2013 5 z 5

Obdivujem autorov, ktorí dokážu písať stručne a jasne a zároveň poeticky.
Z Jozovej Hanule cítim, že dobro z ľudí sa ešte nevytratilo a že bohatý život človek prežije aj v skromných podmienkach ak má po svojom boku láskyplnú osobu (alebo dve, tri...).

Koka
28.04.2013 5 z 5

Dojemné i kruté příběhy želarských obyvatel, známých už z povídkového cyklu Želary, tentokráte vyprávěné v konfrontaci s přítomností divného vetřelce - městské dívky ukrývající se v Želarech před nacisty. Brněnská medička Hana (po želarsku pojmenovaná Hanule) je nucena žít v "primitivním" prostředí kopaničárské vesnice, kde nečekaně nachází přátele, nové vědomosti, překvapující a tragickou lásku. Jozu a Hanu považuji za jeden z nejkrásnějších milostných párů v české literatuře.
Jazyk knihy je doslova skvostný, poetický, plný nečekaných metafor.

brabofka
18.04.2013 5 z 5

Překrásný, dojemný příběh, který byl věrně a téměř 100% přesunut na stříbrné plátno v hlavní roli s A. Geislerovou. Nemohu si pomoci film se mi líbil a tak jsem při čtení knihy, viděla stále tvář Ani.

hanicka258
07.03.2013 5 z 5

Překrásný příběh, dokonce bych jej označila za jeden z nejromantičtějších příběhů... Pomalu se rozvíjející láska u Hany, nádherná postava hodného Jozy i rozdíl života ve městě a v horách vytváří kouzelný příběh, který je umocněný strachem z války... Věřím, že každý, kdo si tuto knihu přečte, si odnese krásný zážitek a bude se k Jozově Hanuli rád vracet...

Dendisek
19.02.2013 5 z 5

Naprosto úžasný příběh...mohla bych to číst pořád dokola a to nemluvím o fimu Želary, který se podle této knihy natočil :)

Kagya
14.02.2013 5 z 5

Musím říct, že jsem té knize nevěřila, ale nakonec mě velice krásně překvapila a bylo mi líto, když jsem ji musela odložit, jako přečtenou. Opravdu krásný příběh. :)

Melanka
27.01.2013 5 z 5

Nádhera! A film je taky krásný, což tak často nebývá.

Freedyn
15.01.2013 5 z 5

Krásná novela, přečtu si i jinou autorčinu tvorbu :)