Josef Mánes a jeho sourozenci

Josef Mánes a jeho sourozenci https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506023/mid_josef-manes-a-jeho-sourozenci-1Jh-506023.jpg 5 1 1

Soubor šestnácti fejetonů, v nichž autorka vzpomíná na rodinu Mánesových a zároveň přibližuje život Prahy 19. století.

milamarus
21.11.2022 5 z 5

Cenné, epizodně laděné vyprávění, které se dotkne všeličeho – třeba loutkového divadélka, několikachodové trachtace u kamenné kašny na Uhelném trhu či pravidelného cestování do Krče, kde se svou rodinou bydlel Mánesův přítel - sochař Josef Worliček. // Opakování některých informací mi nevadí. Je to řečeno vždy trochu jinak, což bezesporu usnadní pochopení a přispěje k lepšímu zapamatování. // Z hlediska rodinných vazeb bych však zvlášť vyzdvihla předposlední kapitolu aneb “Návštěvou u vnučky Mánesovy” (str. 69-72), z níž se dozvíte i něco ze života dcery Josefa Mánesa a Faninky Šťovíčkové (1825-1909).
Dávám maximální počet hvězdiček a přidávám štítky. Jsem ráda, že jsem knihu ve skladu objevila. Moc ráda. // Vhodné pro příčku dvanáct, čtrnáct, patnáct či šestnáct.

Některé osoby, jejichž jména se v knížce rovněž objevují:
• Vojtěch Lanna (1836-1909)
• Bedřich Sylva Tarouca (1816-1881)
• Miroslav Tyrš (1832-1884)
• Jan Neruda (1834-1891)

-----------------------------------------------
ÚRYVEK:
Babička vzpomíná, jak jí říkával o papír na kreslení a ona mu přinesla z kuchyně papírový pytlík s poznámkou: „To ti stačí na tvé čmáranice". To jsem si ovšem nemyslela, že z něho bude takový kumštýř. Čmáranice! Vždyť to byly hotové “kumštverky" od toho devítiletého hocha proti tomu, co vidím dnes na plátnech některých malířů. Člověk vůbec nepozná, co to má být - jako když si z lidí blázny dělají.

vzpomínky Josef Mánes stará Praha čeští malíři Mánesovi (rodina)

Autorovy knížky

Amalie Jenšovská