Jirka postrach rodiny

Jirka postrach rodiny

Obsahuje povídky: Jirka léčí - Pašerák - Psanci - Kapesník pana biskupa - Cirkus - Únos - Jirka zaskakuje - Jirka v bílém saténu - Sok - Pád modly - Jirka psancem - Fête Jeho Veličenstva - Výstava - Jirka hledá práci - Nervy slečny Montaguové - Jirka a bílá kočka - Vždycky Jirka - Perný den. Není tedy totožná se stejnojmenným výběrem BB Artu. Úsměvná knížka, plná groteskních scén, vypodobňuje malého Jirku v plynulé sérii jeho taškařic. Vedle jeho jednání se pak i chování dospělých ocitá v zorném úhlu karikatury. Ilustrace Jaroslav Malák....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32285/jirka-postrach-rodiny-32285.jpg 4.669

Jirka postrach rodiny (1.)

William

Literatura světová, Humor, Pro děti a mládež
Vydáno:, Mladá fronta

kocourjulie
16.11.2017

Nádherný humor :-)

Jeanie
10.07.2016

U téhle knížky jsem brečela smíchy od začátku do konce. Sice jsem jí četla asi před 100 lety jako dítě, ale nastopro by mě pobavila i teď, jako dospěláka :-) Vřele doporučuju.

qwill
25.01.2016

kniha mého mládí.... kousíček z knihy přidám:

Ctnostně se na ni podíval rozlítostněnýma očima a řekl: „Jirka Brown je můj bratr. Jsme dvojčata.“
Přísná tvář zjihla.
„Ach tak! Zdálo se mi, že podoba tu je, ale něco mě mátlo. Tvůj bratr byl ráno hrozně špinavý a nepořádný.“
„To věřím,“ smutně souhlasil Jirka.
„Jste si tak podobní, že vás asi lidé těžko rozeznávají, viď?“
„Ano, málokdo nás pozná,“ Jirka se nadchl pro svou roli. „Jedině podle nosu, bratr ho má delší.“
„Máš pravdu, už si vzpomínám.Taky mu víc odstávají uši.“
„Myslíte?“ zeptal se Jirka dotčeně.
„Jdu si na něj právě stěžovat rodičům,“ vrátila se dáma se skřipcem k přísnému tónu. „Ráno mi vlezl do zahrady, kradl v sadu jablka a lovil v rybníčku ryby. Řekl ti o tom?“
Jirka rychle uvažoval, co by bylo lepší, a pak se rozhodl, že o strašném provinění ví. Zatvářil se ještě smutněji.
„Ano, říkal mi o tom. Právě kvůli tomu jdu za vámi.“
„Proč?“ zeptala se dáma se skřipcem.
„Chtěl jsem vás poprosit, abyste mu to tentokrát odpustila,“ zesmutněl Jirka ještě víc a tvářil se jako učiněná ctnost. „Chtěl jsem vás poprosit, abyste to neříkala tatínkovi a mamince.“
Jeho prosba přísnou dámu náležitě dojala.
„Nechceš, aby se tvoji drazí rodiče kvůli němu trápili, viď?“
„Ano, nechci, aby se drazí rodiče kvůli němu trápili.“
Dáma se zamyslela.
„Líbí se mi, že jsi k rodičům tak pozorný – jak se jmenuješ?“
„Algernon,“ odpověděl Jirka. Vyjelo to z něho bez přemýšlení. Při poslední návštěvě na faře se mladí hosté chovali jako stádo čertů a pan pastor se je pokoušel uklidnit předčítáním poučného příběhu, který v mládí s velkým potěšením sám čítal. Ačkoliv příběh neměl žádanou odezvu, připoutal pozornost hostů. Hrdina oplývající všemi ctnostmi se jmenoval Algernon. Po mnoho následujících týdnů platil „Algernon“ mezi místní mládeží za nejhorší nadávku.
„To je pěkné jméno, mnohem hezčí než Jirka,“ prohlásila dáma, zřejmě už Algernonovi přátelsky nakloněna.
„Ano,“ skromně souhlasil Jirka.

Damato
14.10.2015

Další kniha mého dětství na kterou jsem v Databázi narazila - do dnešních dnů na ni nedám dopustit

Gold351
21.09.2015

Jako holka jsem tuhle knihu ( a všechny další díly) milovala. Ohromně jsem se u čtení bavila a smála nahlas :-)

mulderka
24.08.2015

Nadčasová, vděčná inspirace Boříka, Mikuláše a určitě i dalších podobných klukovských hrdinů :-) Četla jsem s oblibou jako malá a i teď po letech se bavím.

Petruse21
11.02.2015

Jedna z mých prvních knížek, které jsem přečetla celé, když mi bylo tak 8-9 let. Ráda se k ní vracím, Jirka je prostě postrach:).

barunkaandilek
22.10.2014

Přečteno, a už asi po stý, Jirkovi příhody se nikdy neomrzí.

tyzik.cejka
01.05.2013

Ujde ale myslel jsem že to bude lepší

Alix
18.02.2013

Četla jsem ji před spaním, což bylo blahodárné, protože jsem se prosmála do spánku. Akorát děkuji osudu, že takové dítě nemám, nic ve zlém! A pak jsem taky nepochopila, proč všechna jména byla zachována v anglické formě, akorát Jirka ne. To mne dost rušilo. To jméno "Jirka" mi tam prostě mezi Ethel, Barbarou, Henrym, Michaelem a tak, nesedělo.

MAGY
30.11.2012

Vtipná a zábavná knížka . Jirka mi tak trochu připomíná Emila . : )

susanka1982
02.04.2012

Perfektně napsaná a velice vtipná knížka. Četla jsem ji jako dítě a teď se chystám znovu, už se těším

Martin_Happy
05.01.2012

Dodnes si pamatuju, když sem to četl poprvé. Ta nemoc utekla ani nevim jak