Jinozemě I - Město zlatého stínu 1

Jinozemě I - Město zlatého stínu 1

Tato první kniha obdivuhodného příběhu nás přivádí do blízké budoucnosti, kdy hrozí celé Zemi světová konspirace nejvyššího stupně pro příslib mnohem exkluzivnějšího místa - Jinozemě, kde se jakákoliv fantasie může stát skutečností, ovládaná nejbohatšími a nejbezohlednějšími lidmi, kteří si říkají Bratrstvo Grálu. Jinozemě. Je opředena rouškou tajemství a stala se domovem pro ty nejdivočejší sny a temné noční můry. Spolykala už neuvěřitelné množství peněz. Na jejím vzniku se podílely největší mozky posledních dvou generací. A z nějakého důvodu si tento výtvor žádá neobvyklou daň v podobě dětí. Jen několik málo jedinců si uvědomuje rostoucí nebezpečí. A ještě méně jich je ochotno nebo schopno vydat se do této nebezpečné a svůdné říše. Ale každá doba má své hrdiny, a neobvyklé časy si žádají neobvyklé šampiony. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28018/jinozeme-mesto-zlateho-stinu-28018.jpg 4.120

Jinozemě (1.)

Otherland I - City of Golden Shadow (1996)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Návrat

trudoš
30.07.2017

V první řadě je třeba smeknout klobouk před autorovou imaginací. To co předvádí v úvodním svazku tetralogie Jinozemě, je hodné mistra vypravěče a osobně si myslím, že jde o jeho nepřiznané opus magnum. Naneštěstí k pochopení děje člověk potřebuje mysl otevřenou alespoň tak na sto metrů. A to já prostě nemám.
Začátek ještě dobrý, až na pár drobností, od kterých očekávám vyrozumění v následujících dílech. Tad Williams je zdatný fabulátor, takže změny prostředí a neznalost souvislostí mezi nimi sice dráždí, ale zároveň nutí k otočení další stránky. Jen těch postav je skutečně moc, obzvláště když víte, že se teprve formují. Jakmile se však děj přenese do virtuální reality (tedy převážná část druhé knihy), už to pro mě začalo být pekelně halucinogenní. Žádná pravidla, všechno je možné, pročež nápady jakoby pršely z nebe. Až to chvílemi působí dojmem Alenčiných dobrodružství, kdy v podstatě netušíte, co za šílenosti přinese příští kapitola. Proto mám z Řeky Modrého ohně už teď trochu strach.

Finn69
15.07.2017

Tak tahle série začíná velmi zajímavě, tohle si dám líbit. Williams vystavěl opravdu rozsáhlý svět, či vlastně světy, zaplněné řadou zajímavých postav. Míchá neuvěřitelně lehce žánry, takže aniž by to působilo rušivě, přeskakujeme ze scifi do fantasy, z fantasy do thrilleru, z thrilleru do čistého kyberpunku ... doufám že se v tom v dalších dílech neztratím nebo se z toho nestane bramboračka. Zatím se mi to líbí moc a dávám plný počet hvězd.

Atrament
14.02.2015

Ačkoliv píšu tento komentář pod první díl této ságy, platí beze změn pro všechny ostatní díly této obrovské tetralogie. Tak obrovské, že české vydání vyšlo v osmi svazcích, kdy každý jeden díl byl rozdělen do dvou knih.

Jde o neuvěřitelně propracované a rozsáhlé dílo, kombinující mistrně prvky sci-fi, fantasy, horroru a cyberpunku. Autor na obrovské ploše rozehrává s vesměs sympatickými a originálními postavami dechberoucí děj plný napětí, strachu a akce. Rozjezd knihy může působit poněkud rozpačitě a zdlouhavě, a taky možná trochu zmateně, ale jakmile se jednou nitky osudů jednotlivých postav protnou, nastane zběsilá jízda napříč světem Jinozemě a všechno dostane zpětně svůj smysl. Vzhledem k prostoru knihy jsou všechny postavy perfektně prokreslené a čtenář si k nim tudíž může vytvořit opravdový vztah, který ještě více umocňuje zážitek z dobrodružství.

JInozemě není kniha na jedno nedělní odpoledne, vzhledem k jejímu rozsahu opravdu trvá než se jí člověk prokouše, ale o to déle pak v člověku ten děj rezonuje, dávno po dočtení.

Tato kniha je pro mne zajímavá ještě z jednoho důvodu - byla to totiž právě TA kniha, která mně přesvědčila, že e-knihy mají smysl. Vlastním celou sérii jako paperbacky (v originále), a ono číst to jako bichli vážící bezmála půl kila s necelou tisícovkou stránek a nebo jako e-book na lehounkém a tenoučkém Kindlu, to je prostě rozdíl.

(čteno v anglickém originále i českém překladu)

gaspoda
09.11.2014

Tad Williams kdysi jsem cetl jeho sagu trn a zal a dle meho bych rekl ze to byla nejlepsi fantasy co sem kdy cetl.
A jinozeme uz samotny uvod v knize me kni prikoval.
Bravurne nakrizil fantasy se sci-fi a radne okorenil cyberpunkem.Williams znamenite pomalu nas seznamuje s postavavami vykresluje s noblesou ten dech berouci svet.
Kniha nadchla vrham se na dalsi dil pln ocekavani z nove imaginace.

Tad Williams

Tad Williams