Jim Jarmusch: Rozhovory 1980-2000

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980-2000 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29255/jim-jarmusch-rozhovory-29255.jpg 4 15 1

Sedmnáct rozhovorů s Jimem Jarmuschem vedli přední filmoví kritici, mezi jinými Jonathan Rosenbaum, Mika Kaurismäki a také Geoff Andrew, autor knihy o režisérech amerického nezávislého filmu Podivnější než ráj.

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Camera Obscura

Interviews , 2001

Matty
30.09.2016 5 z 5

Žádný z rozhovorů mapujících Jarmuschovu kariéru od Trvalé dovolené k Cestě samuraje není vyloženě analytický, sám režisér ostatně odmítá rozebírat svou tvorbu. Přesto jsem po jejich přečtení mnohem lépe chápal, z čeho slavný americký nezávislák vychází, proč točí a oč usiluje.

Opakující se odpovědi jsou dobré pro osvěžení paměti, takže po dočtení dozajista dokážete vyjmenovat alespoň pět režisérů, kteří Jarmusche inspirovali (Ozu, Fuller, Wenders, Ruiz, Ray), uvést jméno seriálu, který považuje za vzor prázdnoty současné komerční tvorby (Miami Vice) a v pár větách shrnout metodu jeho tvorby (postavy na prvním místě).

Jarmusch není bavič, svými odpověďmi se nesnaží být za každou cenu vtipný, dává si raději záležet, aby se vyjadřoval srozumitelně a zohlednil pokud možno vícero úhlů pohledu. Napříč všemi rozhovory působí jako skromný filmař, byť ke konci pronáší poněkud příliš rezolutní odsudky, který si pevně stojí za svými zásadami, jež jsou pro něj důležitější než masové uznání a peníze. Kolik takových dnes na periferii Hollywoodu ještě přežívá?

rozhovory režiséři

Autorovy knížky