Ještě jedno, Lído! / De mek jekh, Ľido!

Ještě jedno, Lído! / De mek jekh, Ľido! https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397885/bmid_jeste-jedno-lido-de-mek-jekh-lido-ncs-397885.png 4 8 1

Deset povídek převážně ze současnosti spojuje postava švorcáka a smolaře Kaštánka, který v rokycanské herně vypráví příběhy za pivo. V knize situované do herny na náměstí v Rokycanech vypráví Rom Kaštánek historky za pivo a rum. „V cyklu o Kaštánkovi Ferková vystupuje na obranu všech lidí na okraji společnosti bez ohledu na jejich etnický původ,“ soudí romistka Karolína Ryvolová, „přesvědčivě dokazuje, že i gambleři, dlužníci a bezdomovci mají svou hrdost, a především vzájemnou solidaritu.“ Ilona Ferková své příběhy sesbírané mezi lidmi píše romsky, protože jak sama říká, „romština v sobě nese naše tradice, kulturu, lásku i smutek.“ Kniha vychází v romsko-českém dvojjazyčném vydání s ilustracemi Martina Zacha.... celý text

Záálesáák
11.05.2019 4 z 5

Knížku jsem si půjčil na základě ukázky čtený na pražský Noci literatury. Povídky popisují život romské spodiny složený z ochlastů, gamblerů a houmlesáků. Mají šmrnc, vtip a naopak i skrývají slušný množství bolesti. Navíc jsou krátký, takže celá knížka je takovou milou jednohubkou, kterou sfouknete za necelou dvouhodinovku.

"...nebyl tady v Rokycanech Rom, co by na Vánoce nenakoupil, a přitom se tím nijak nechlubil, když nosil na stůl. Všude zněly písně. Do posledního člověka všichni museli vědět, že přicházej Vánoce. A podívejte teď, kde nic, tu nic. Jak by tě to mohlo nechat v klidu?!“
„Ale strejdo, copak nevíte, že letos dvaadvacátýho prosince přijde konec světa?! Proto se už nikdo s ničím nenamáhá, všichni jen pijou."

romská literatura

Část díla

všech 10 částí díla

Ilona Ferková
česká, 1956
2018  88%Ještě jedno, Lído! / De mek jekh, Ľido!
2023  90%Amen