Jess

Jess https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111672/bmid_jess-uWa-111672.jpg 4 2 2

braunerova
18.02.2023 3 z 5

Román plný rasizmu, oslavy britského kolonialismu a filosofických úvah o úskalích lásky. Zcela chybí prvky, které Haggarda tak proslavily - hledání ztracené rasy, nadpřirozeno, stateční domorodci. Možná je to tím, že Jess je 6 román z 58, tedy takřka prvotina. Možná to pramenilo z frustrace nad rozpadem Jihoafrické republiky. Haggard se zúčastnil anexe Transvaalu v roce 1877 a byl to on, kdo v Pretorii vztyčil britskou vlajku. Muselo pro něj být velkým zklamáním, když o několik let později svobodomyslní Búrové povstali a porazili mnohem silnější červenokabátníky. V knize vykresluje Búry v nejhorším barvách, jejich největším zločinem ovšem je, že nechápou dobrodiní britského impéria. Kafrové a Hotentoti jsou pro něj podřadné rasy.
V románu Haggard zmiňuje řadu historických osobností - prezidenta Transvaalu Paula Krugera, Theophila Shepstona, státního tajemníka hraběte z Carnarvonu, britského premiéra Gladstona a další, aniž by je nějak uvedl, neboť očekával, že jeho čtenáři budou vědět, kdo tito lidé byli a co udělali.

Luigi1
11.03.2022 4 z 5

Jsem rád,že jsem objevil takovýhle knižní poklad.