Jedno obyčejný léto

Jedno obyčejný léto https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442948/bmid_jedno-obycejny-leto-TO4-442948.jpg 4 205 43

Dívky Rose a Windy se setkávají vždy jednou za rok, protože jejich rodiny tráví prázdniny na stejném místě u oceánu. Tohle léto vypadá jako každé jiné, ale hodně se toho během něj změní. V melancholickém komiksu vyvedeném pouze ve fialových tónech se jako příliv a odliv střídají různé linie vyprávění: Sledujeme společný bezstarostný čas Rose a Windy, manželskou krizi rodičů jedné z nich a příhody party náctiletých, která se schází kolem místní sámošky, kde si dívky půjčují nepřístupné filmy jako Texaský masakr motorovou pilou nebo Noční můra v Elm Street. Dívky tak poznávají, že součástí světa dospělých jsou složitější problémy než skákání do vln, že pubertáci mají milostné vztahy, že rodiče se můžou rozvést. Rose a Windy začínají přemýšlet o budoucnosti a uvědomují si, že se samy změní duševně i fyzicky.... celý text

Literatura světová Komiksy Dívčí romány
Vydáno: , Paseka

This One Summer , 2014

bosorka
09.07.2020 4 z 5

Jedno obyčejný léto dvou obyčejných dospívajících holek, které se setkávají každé prázdniny. Možná se ale tento rok něco mění, i mladší Windy už zajímají "dospělácké" věci. Obě holky opatrně mluví o klucích, o sexu, už nechtějí pohádky, ale raději horory. Autorky skvěle zachytily mezidobí v dospívání, kdy holky jsou ještě napůl dětmi, ale zároveň mají nakročeno do budoucího dospělého života. Možná se tváří, že pohádky už nejsou pro ně, ale při sledování hororů by raději strčily hlavu pod polštář anebo přepnuly na něco pohádkovějšího. Ale to neudělají, protože už jsou přece velké, nejsou nějaká mimina. Takže raději se budou pěkně spolu bát. A půjčovat si horory v blízkém supermarketu, protože tam jsou sedmnáctiletí kluci. A jejich holky. A dá se tam leccos vyslechnout. Ač se to zdá obyčejné, není to povrchní, pod tím, co je vidět navenek, se skrývá mnohé. Třeba před dětmi ukrývané problémy, které ale chtě nechtě probublávají ven.
Perfektní kresby, které zachycují i běžné dny trávené na letní dovolené. Umí povrch, ale perfektně i podpovrch.

Limonadovyjoe
07.07.2020 3 z 5

Úplně obyčejné léto dvou dětských kamarádek na prahu puberty. Holky od sebe dělí asi rok, což je někdy už obrovským rozdílem a někdy úplně zanedbatelné. Je to přesně to období kdy se začínají nakousávat první dospělácká témata kluků a sexu ale pořád ještě děckýma očima. Trocha pubertálního vzdoru a názory odlišné i u dvou nejlepších kamarádek. Příští léto už holky budou zase o něco dospělejší a budou mít úplně jiné starosti. Jako young adult určitě fajn, mě teda spíše bavila dějová linka dospělých.
Komiks je nádherně ilustrovaný což je i důvod proč jsem ho musela mít. Určitě tři a půl hvězdy.

Mona-Lisa
20.06.2020 5 z 5

Jestli hledáš stylově gradovaný, vypointovaný komiks plný okýnek s akcí a překvapením v hlavní roli, tady narazíš a šlápneš vedle.
Jde o obyčejné fragmenty z letní dovolené. Někdy je ale právě v tom "obyčejném" největší drama. Minimálně v očích náctileté holky (hlavní postavy) a její trhlé kámošky.
Ocitneš se na chatě u moře. Víš jenom, že sem jezdí tato rodinka mnoho let a to ti úplně stačí. Už jsi utopená/ý v čarokrásně jednoduchých ilustracích laděných jen v tónech modré a nechceš, aby to skončilo. Úplně stejně, jako nestojíš o to, aby ti protekly mezi prsty dny dovolené nebo bezstarostné dětství.
Krása! Dostala jsem, co jsem čekala.