Jeden rok bez tebe

Jeden rok bez tebe https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433438/bmid_jeden-rok-bez-tebe-XlT-433438.jpg 4 126 35

San Francisco. Nový rok. Tragická nehoda po silvestrovské party. Cara přežije. Její nejlepší kamarádka, G, ne. O devět měsíců později Caru stále stravuje vina a zármutek, bojuje sama se sebou. Matka ji proto pošle na internátní školu ve Švýcarsku, kde nikdo nezná ji, ani její minulost. A tak to má i zůstat. Noví spolužáci Ren a Hector to ale vidí jinak. Jsou rozhodnuti rozbít zdi, které kolem sebe Cara tak pečlivě vystavěla, a vrátit ji zpět do života. A Cara možná i chce, aby se jim to povedlo… zvláště Hectorovi, který ji zřejmě chápe jako nikdo jiný. Čím blíž se však k němu dostává, tím víc se jí vzdaluje G a vzpomínky na ni. Dokáže Cara jít dál a vyrovnat se konečně s tím, co onu osudnou noc udělala? A zaslouží si vůbec druhou šanci?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Year After You , 2020

katasokolov
27.09.2020 3 z 5

Po autonehodě, která se stala na Silvestra v San Franciscu, odjíždí hlavní hrdinka Cara dokončit poslední ročník střední do švýcarské internátní školy. Cara se potýká s výčitkami svědomí a nese si v sobě hluboké rány, které jí pomalu pomáhají léčit a umenšovat její noví přátelé (zejména jeden z nich, který má podobné prožitky jako Cara). Téma knihy je velmi silné. Jak se přeživší smiřují se ztrátou svých blízkých, a jaké stopy to na nich zanechává do budoucna.... Kniha jako celek nebyla špatná, ale bohužel ani dobrá ,.. zůstalo to nějak mezi tím ... po téhle knize už určitě taky znovu nesáhnu..

petusska01
17.09.2020 5 z 5

Skvelé! Príbeh bol naozaj náročný, ale nedalo sa od neho odpútať! Niektoré veci mi síce prišli nedoriešené, hlavne čo sa týkalo Hektora, ale ten romantický príbeh odvíjajúci sa na pozadí všetkých problémov, budovanie priateľstva a odpustenia si, bol veľmi citlivý aj vtipný a celé to dokopy veľmi ladilo.

Luc.i
15.09.2020 4 z 5

Skvělá knížka! Tahle knížka je hrozně hezky napsána, rychle se čte, děj odsipa a hlavně přišlo mi že je to reálné. To pocity hlavni hrdinky jsem ji věřila a prozivala to s ní. Líbilo si mi i celé prostředí kam byl děj zasazen. Na druhou stranu na knížce byly věci co by mohly být jinak. Některé scény měly větší potenciál ale autorka ho nevyuzila - vyrikani s tátou, plesove šaty, ... Čekala jsem taky že zjistím trochu víc o Fredovi nebo Ren, protože tm moc řečeno nebylo. Hectoruv příběh bych taky čekala rozvinutější protože jsem pořád čekala něco víc.
I když jsem tady napsala některé ze svých výtek tak se mi to opravdu líbilo a uzla jsem si to. Celkem 4,5/5*. Krásná citlivá kniha .

Adýsek
28.08.2020 3 z 5

Nevím jestli by jsem z této knihy měla stejné pocity, kdybych nespadala do kategorie čtenářů nad 13 do (třeba) 25 let, pro které je kniha určena.
Kniha vypráví o ztrátě nejlepšího přítele. Všechno mi přišlo tak uvěřitelné.
Hlavní hrdinku Caru jsem si oblíbila. Další tři hlavní postavy mi tolik do oka nepadly.
Je to kniha o putování středoškolačky, která podle všeho svojí vinou ztratila při autonehodě nejlepší přítelkyni G. V knize sledujeme Cařin život po smrti G, sledujeme, jak se se vším vypořádá, jak dostává nové šance, jak své šance promarní i jak se posouvá dál.
Tato kniha mě opravdu zasáhla a chystám si ji ještě dneska přečíst znova.
Samozřejmě, ale nechyběl nechtěný bonus - chyby v překladu (překlepy, atd...)

warca
27.08.2020 3 z 5

Nedočetla jsem. Moc nezaujalo. Nezačetla jsem se.
Viděla bych to spíše pro mladší čtenáře (13 - 15 let).

MartinaF
03.07.2020 4 z 5

V poslední době se vybírám knihy pro mládež a tato patří k těm lepším, co jsem četla. Nedávno jsem dočetla knihu Všechny malé zázraky, kde hlavní hrdina trpěl depresemi, ale chyběl tam dospělý element, který by mu mohl pomoci. Tady dospělý nechyběl a za pomoci kamarádů se Cara dává do pořádku. Trochu mi vadilo, že si Cara svůj smutek doslova hýčkala a pitvala se v něm.

Jak už tady zaznělo, je to oddechovka i přesto, že autorka zvolila závažné téma. Myslím, že kniha osloví hodně mladých lidí, ti starší budou na celou záležitost pohlížet trochu jinýma očima.

Nicméně knihu ráda doporučím, není to žádné bezduché dílo.

tereza1198
28.06.2020 4 z 5

Až mě překvapilo, jak moc se mi kniha líbila. Všichni hrdinové mají životní šrámy a cesta k tomu, aby je přijali a naučili se s nimi žít není lehká. Přijde mi fajn, že v knize byl ukázán docela uvěřitelný psychologický vývoj. Ve skupině opravdových přátel se dá s osudem bojovat lépe než o samotě.

VasnivaCtenarka
25.05.2020 4 z 5

Kniha Jeden rok bez tebe je napsána především pro dospívající mládež. Přestože nejsem cílová skupina a do této kategorie už opravdu mnoho, mnoho let nepatřím, musím napsat, že se mi kniha líbila. Dokonce se musím přiznat, že se mi v určitých chvílích kutálely slzy po tvářích.

Příběh Cary byl pochopitelný a nesmírně se mi líbil psychologický vývoj hlavní hrdinky. Nesmírně mě bavilo sledovat, jak se pozvolna mění. Jak se otvírá pomaličku světu, jak krůček po krůčku překonává své útrapy.

Tempo této knihy je velmi pozvolné. Nečekejte žádné závratné zvraty – o tom tato kniha není. Jedná se spíše o psychologický příběh.

Ze všech postav z knihy mám zvláštní pocit. Postavy byly popsány celkem průměrně, možná proto nemůžu k žádné postavě říci, že by mi byla vyloženě sympatická. Jako bych si k nim nemohla najít cestu. Možná je to dáno mým věkem a tím, že kniha prostě není určena dospělým ženám.

Co se mi však líbilo je to, že přestože mi každá z postav připadala tak trošku zvláštní, pojilo je opravdu silné přátelství a vzájemně si snažily si pomáhat. To bylo opravdu moc milé.

Přestože děj byl poměrně předvídatelný a potenciál námětu mi nepřišel využitý na 100 %, hodnotím knihu kladně. Je to koneckonců první kniha od spisovatelky Niny De Pass, tak si zaslouží jistou shovívavost. Knihu tedy mohu doporučit. Nečekejte však žádné veledílo. Jen milý, psychologický příběh o jedné utrápené slečně.

Aprilek
16.05.2020 5 z 5

Zajímavá kniha o přátelství a vině

Yuuki24
08.05.2020 3 z 5

Z téhle knihy mám smíšené pocity. Snažila jsem se ji tedy porovnat třeba s knihou Dopisy ztraceným, což je pro mě velmi dobré a povedené dílko. Autorka do toho podle mě nevložila úplně všechno. Každým okamžikem jsem čekala na nějaký zvrat nebo vyvrcholení, bohužel nic takového tam nevidím. Není to špatné čtení, ale za mě pořád takový oddechový béčkový román. Každý si tam najde svoje asi.????

Scheila
07.05.2020 5 z 5

Těmhle knihám říkám "oddechové" i když se zabývají silným a smutným tématem. Oddechové je pro mě to, že se nemusím seznamovat s novými světy, mnoha lidmi a extra zápletkami. Většinou u těhlech knih odpočívám a čekám takové to typické klišé... I zde bylo, ale ne typické. Kniha mě opravdu pohltila, chvíli jsme se smála, chvíli brečela. Byla naštvaná, zmatená, zamilovaná i plná smutku a radosti.
Moc krásný příběh s krásně vykreslenými postavami.
Už teď vím, že tato kniha bude patřit mezi mé Topky.

telileov
06.05.2020 3 z 5

Shrnu-li to jednou větou: nic se tam neděje, všechno je naprosto předvídatelné, žádnou hloubku to nemá a postavy jsou otravné.
Knížka určitě měla potenciál, všímala jsem si autorčiných snah a cílů, které ale neuměla dotáhnout do konce a podat je tak, aby to mělo efekt, jaký chtěla. Je vidět, že jde o její debut.

Více jsem se rozepsala v recenzi.

Galaty
27.04.2020 5 z 5

Přečteno doslova na jeden zátah. Ne, že bych YA literaturu vyhledávala, ale když už po ní sáhnu, tak to jsou vždy krásné příběhy, které mi něco přinesou. Hector a Cara, tak tyhle dvě postavy si musíte hned zamilovat. Knížka mohla být klidně delší a trochu víc se věnovat rodičům Cary i Hectora, protože věřím, že je hodně ovlivnili. Byla by to takový hlubší sonda do životů hlavních postav a lépe by se všechno propojilo. I tak dávám plný počet, moc mě to bavilo.

Adris
25.04.2020 3 z 5

DOČTENO
⭐⭐⭐
Kniha vypráví o náctileté dívce, která prochází traumatem z autonehody, při níž zemřela její kamarádka.
Chce odejít z očí svých známých, a tak díky kontaktům svého otčíma odjíždí na rok studovat do Švýcarska. Chce se držet v ústraní a utápět s ve výčitcích svědomí. To jí ovšem překazí parta spolužáků, kteří ji vezmou pod svá křídla. Ač sami bojují se svými traumaty, jsou schopni nabídnout pomocnou ruku. Postupně odhalujeme příčinu autonehody, i trable ostatních postav, a sledujeme proces sebeuzdravení. Kniha se čte dobře, ale nečekejte akci, zvraty, atp. Je opravdu zaměřená na psychiku postav.

JanaDor
13.04.2020 4 z 5

Líbili se mi přátele Cary, kteří měli své problémy a přesto se snaží ze všech sil Caře pomoci. Moc hezká je tu romantická linka. Je jemná a milá. Tak jak by měla první láska vypadat.
Kniha se dobře četla. Hlavní postava mi byla sympatická. Byla nějaká, udělala něco, poučila se a je jiná, lepší. Je to o odpuštění a o smíření se se smrtí. Kdy si musíme uvědomit, že nemůžeme mít nad vším kontrolu, že osud také existuje a něco prostě nezměníme.

pro dívky

Autorovy knížky

Nina De Pass
anglická
2020  76%Jeden rok bez tebe

Kniha Jeden rok bez tebe je v