Ječmínkův návrat

Ječmínkův návrat https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/62039/bmid_jecminek-jecminkuv-navrat-ejh-62039.jpg 4 11 4

Ječmínek série

< 2. díl

Podtitul: Romance o Ječmínkovi. Druhý díl líčí osudy Jiřího z Chropyně v Haagu, kde se stává kancléřem Fridricha Falckého a podléhá kouzlu Zimní královny, a jeho odyseu vojáka a důstojníka švédských vojsk, s nimiž po boku Zimního krále táhne do Bavor a s nimiž se dostane do vlasti. Základním přesvědčením celého románu a zejména druhého dílu je, že není domova mimo vlast.... celý text

Mauricie
28.09.2021 odpad!

Uf, konečně jsem dočetla. Asi jsem nikdy nic nudnějšího nečetla. Téměř žádný děj, jen samá politika.

Džerkys
05.02.2017 4 z 5

Kniha o české historii palec nahoru, ale hlavní postava mi přijde nedodělaná, jeho povaha je hodně omezena, pouze na lásku k vlasti a na milostná vzplanutí především ke královně. Konec je celkem pěkný, ale připadal mi nereálný. Ječmínek měl všude až moc štěstí, byl u všeho významného a všude ho hned přijímali, ale chápu že autor chtěl ukázat nejdůležitější momenty v třicetileté válce. Celkově je kniha zajímavá a proto hodnotím 4.

Rup
02.10.2014 5 z 5

Historie nemusí být nuda. Širší záběr a méně fabulace, mohla by to být skvělá učebnice dějepisu. Pánové by si zabojovali, děvčata poplakala a ještě by si pravděpodobně všichni zapamatovali, že bitva na Bílé Hoře byla roku 1620, zimním králem byl Fridrich Falcký, jeho manželkou Alžběta Stuartovna, která rodila jako jabloň téměř každý rok, věděli by, kdo byl Gustav Adolf, etc, etc. Možná by i pochopili, že přes všechny proklamace o víře, vlasti, míru, apod. se vždy bojuje o zdroje, tedy o moc. Dovolím si parafrázovat jednu z autorových vět: Copernicus se mýlí, tvrdí-li, že se Země točí kolem Slunce. Točí se kolem Měšce. Výtečné, doporučuji.

Dandulka
11.06.2012 5 z 5

A další osudy Ječmínka.... Pokračování o Ječmínkovi je opravdu hezké. Mám je doma a ráda se k nim vracím.

František Kubka
česká, 1894 - 1969