Jaroslav Hašek, zajatec číslo 294217

Jaroslav Hašek, zajatec číslo 294217 https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258985/bmid_jaroslav-hasek-zajatec-cislo-294217-b3W-258985.jpg 5 2 1

hanzmb
27.08.2020 5 z 5

Haška miluji celý život, Švejk byla asi moje 1. dospělácká kniha, kterou četl už někdy na konci 1.třídy. Nemohl jsem proto odolat a nepřečíst si tuto knihu z dost neznámého období Haškova života. Já to znám jen z jeho vlastních povídek.
Kniha má 3 části. V 1. z nich je hodně zkratkovitě popisováno období od narukování do zajetí. Chvílemi máte dojem, že čtete maličko přepracovaného Švejka. Teprve vidíte, co z vlastních zkušeností do něj Hašek vložil. V 2. části je popisována především cesta do zajateckého tábora a pobyt v něm. To je popisováno dost obecně a místy se ztrácí i souvislosti s Haškem. Rozhodně nejlepší je závěrečná část, kde Hašek vstupuje do legií. To už je zase ten známý bouřlivák, jak ho známe např. z Kudějových vzpomínek. Bohužel kniha končí v r. 1918 Haškovým vstupem do Rudé armády. Snad se objeví zase někdy zázračně na netu další Mengerovy knihy a v nich pokračování táto anabáze.
Co se týče literárního zpracování nejde jen o suché popisy. Autor se snaží uvádět i Haškovy duševní pochody. Co z toho zná z vyprávění a co je literární fabulace už bohužel nikdy nezjistíme.

Jaroslav Hašek, 1883-1923

Václav Menger