Jar v Jekaterinburgu

Jar v Jekaterinburgu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479228/bmid_jar-v-jekaterinburgu-fAq-479228.jpg 4 14 7

Vincent prichádza na sibírsku výskumnú stanicu Belyj krot. Jeho úlohou je priblížiť vedu bežným ľuďom. V izbe hlboko pod zemou nachádza čas a pokoj na písanie novej knihy, do ktorej sa mu postupne vlievajú miestni vedci, ich objavy z permafrostu, sprievodkyňa Jelena i krajanka, ktorá uviazla na svojich cestách a nedokáže sa vrátiť domov. A kto vie, čo ukrýva starosta neďaleko za mestom...... celý text

lydie7986
03.02.2024 5 z 5

Druhá knížka Lukáše Cabaly, kterou jsem si s chutí přečetla. Tušila jsem, do čeho jdu a očekávání rozhodně nezklamala. Klobouk dolů, že autor vychází z reálných poznatků a díky knížce jsem se seznámila i s dvěma úchvatnými obrazy, které opravdu existují.
Kdo čeká detektívku, bude zklamaný. Je to poetická lehce tajemná změť nápadů s přesahem do ekologické sci-fi :-D Prostě originální!

wiix
16.02.2023 2 z 5

Niekedy si knihu požičiam podľa obalu alebo vydavateľstva, ilustrátora či pocitu. Tuto to bolo také kombo a bolo to sklamanie z vlastného inštinktu, lebo kniha ma ale že vôbec nezaujala a popravde a po dlhej dobe neviem nájsť iné pozitívum, prečo si ju prečítať, iba ak netradičnosť a tých pár ilustrácii. A bola krátka!

kjší
01.11.2022 3 z 5

Lukáš Cabala si ide ďalej svojou cestou. Podobne ako v Satori to dá 2v1: dodá zaujímavý príbeh a popritom sa stihne vypísať z osobných vecí. Začiatok mi asocioval Solaris. S blížiacim sa koncom to dlho vyzeralo, že pointa pôjde do stratena, no nakoniec ešte v poslednej minúte stihol dva góly, takže to uzavrel s prehľadom. Satori bol zrejme silnejší bujón, ale zase aj väčsia depka.p.s.: oceňujem dĺžku knihy.

smazenaryba
05.03.2022 4 z 5

"Akoby v Rusku nemohlo byť nič len tak obyčajne šťastné. Za všetkým sa črtá čosi studené, nejaká vrstva ľadu".

Z knihy je strašne cítiť, že literatúra je pre autora veľmi dôležitá, že je jeho súčasťou. Dej je preplnený priamymi aj menej priamymi odkazmi na ruskú literatúru a bolo veľmi zábavné tieto odkazy objavovať.

Kniha však v žiadnom prípade nieje len výlev nadšenca, naopak, funguje hneď na niekoľkých rovinách. Ako magický realizmus, ako úvaha nad súčasnými civilizačnými problémami, ako osobný príbeh autora a v neposlednom rade aj ako nepríjemný odkaz na súčasné udalosti odohrávajúce sa u našich východných susedov. A to všetko ako nenásilne plynúci, citlivý, veľmi čtivý zážitok. Nedá sa nespomenúť krásne spracovanie a ilustrácie, ktoré veľmi funkčne podtrhujú chladnú atmosféru.

Azda len, mohlo by to byť aspoň o čosi dlhšie. Bolo by o čom. Teším sa na ďalšiu knihu.

Recidivista
11.12.2021 5 z 5

Opäť sa stretávame s Vincentom, hádam aj s tým istým, ako v predošlej knihe Satori v Trenčíne, aj keď človek si pri tomto autorovi nemôže byť ničím istý. Na časovej osi v živote Vincenta sme sa síce posunuli dopredu, no príbeh paradoxne pôsobí menej futuristicky (až na výskumnú stanicu), prostredie je tentokrát realistickejšie, je tu menej magického realizmu, avšak isté mystérium sprevádza hlavného hrdinu aj na stránkach tejto knihy.

Čitateľom zameraným na dej ponúkne Jekaterinburg viac ako Trenčín. Ak som dal 9/10 pri prvej knihe, tak dávam aj teraz, ale z úplne iných dôvodov. Pitvať sa v tom je na dlhšie, pôjdem na to z opačného konca a napíšem v čom sú si obe knihy podobné - tenká hranica medzi realitou a fantáziou, štýl humoru a (pri)veľa pop kultúrnych odkazov, dokonca vrátane názvov kapitol. Obe knihy Lukáša Cabalu vydalo Artforum a ja musím pochváliť ich celkové vyhotovenie, no najmä to, že v oboch prípadoch bol príbeh sprevádzaný krásnymi ilustráciami. Zostáva nám veriť, že Lukáš má doma plný šuflík rukopisov a že jeho knihy sa budú vydávať minimálne v takom tempe ako doteraz.

Ak by sa kniha, ktorú som nikdy nenapísal, odohrávala v Rusku, dal by som jej názov „Dejiny na objednávku“ a vľavo dole pod čiarou by bol aj podtitul „*nehodiace sa preškrtnite“. To mi k Rusku akosi pasuje. No a táto veta z knihy Jar v Jekaterinburgu je ako vystrihnutá z mojej knihy: „Po smrti doktorky Koľcovovej – ktorá by v Moskve určite vypadla z okna, kým tu sú budovy prinízke a tak došlo k obeseniu – sa dalo čakať, že veci naberú rýchly spád.“

9/10

Dani25
28.09.2021 4 z 5

Prijemne čitateľské prekvapenie. Prelínanie reality s fikciou. Hneď sa pustím do druhej knihy autora.

Lessana
17.09.2021 4 z 5

Druhá kniha autora a mňa oslovila omnoho viac ako prvá. Skvelý námet (podzemný výskumný ústav kdesi na Sibíri, mladík na tvorivom pobyte tam a záhadné udalosti vôkol), vycibrenejší štýl a napínavé striedanie reality a fikcie. Zaujímavé zápletky, postavy, prostredie i atmosféra. Jediným mínusom je skromný počet strán, pokojne by som prijala + niekoľko sto. Ak sa autor naozaj inšpiroval skutočnosťami, ktoré uvádza na konci titulu, plus svojím zážitkom s dievčinou (Akbarou) a k tomu "nalepil" fikciu, môžem ho len povzbudiť, že tento spôsob mu ide. Len sa nebáť rozviť to do širšieho útvaru.

Lukáš Cabala
slovenská, 1986
2020  75%Satori v Trenčíne
2021  77%Jar v Jekaterinburgu
2023  75%Spomenieš si na Trenčín?
2023  80%Jeseň v lese

Kniha Jar v Jekaterinburgu je v