Japonské zápisky

Japonské zápisky https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104855/japonske-zapisky-104855.jpg 4 6 2

Kniha je sledem osobních zážitků autora z dlouhodobého pobytu v Japonsku.

Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Japonskije zapiski , 1974

yaja8823
28.09.2021 4 z 5

Kniha je starší, ale velmi zajímavá, dočtete se v ní v podstatě o základech japonské kultury, které se moc nemění. Např. o čajových obřadech, potápěčkách ama, hoře Fuji, bonsajích, konstrukcích japonských domů, společenských postaveních nebo o sushi.... Kniha mě velmi zaujala a rozhodla jsem se, že si ji nechám :)

Michal Maňas
29.01.2012 5 z 5

Jde o překlad knihy, která vyšla v roce 1974. Poslední konkrétní letopočet, který jsem v knize našel, je 1967. Připadá mi však, jakoby kniha byla psaná na začátku 60. let 20. století. Potom by byly všechny informace staré asi tak 50 let. Občas jsou v knize otevřené nebo "neutrální" kritiky na vše, co je americké, ale jinak by asi taková kniha nemohla v tehdejší době vůbec vyjít. Je to cestopis, který popisuje Japonsko z pohledu předválečné generace. Jak autor, tak sensei vystupující v první polovině knihy, patří k předválečné generaci. Autor je velmi dobře obeznámen také s čínskou kulturou a toho vhodně využívá tam, kde je užitečné vysvětlit některé historicko-kulturní japonské jevy. Kniha je rozdělena na krátké, asi 2-3 stránkové kapitolky, takže se dobře čte za jakýchkoliv podmínek. Zaměřuje se zejména na japonské tradice a zvyky, ikebanu, čaj, stolování a gastronomii, mytologii, tradiční umění a architekturu. Srozumitelně popisuje tato témata v souvislostech.

Japonsko

Nikolaj Fedorenko
ruská, 1912 - 2000
1983  87%Japonské zápisky
1976  40%Zápisky diplomata
1977  80%Farby čias (Črty o Japonskom umení)
1974  0%Zápisky diplomata I.
1974  0%Zápisky diplomata II.