Jana, líška a ja

Jana, líška a ja https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434703/jana-liska-a-ja5C8W9D-v2o-.jpeg 5 4 3

Hélène v škole šikanujú dievčatá, ktoré boli ešte donedávna jej kamarátkami. Dnes však vypisujú po stenách zosmiešňujúce nápisy, ohovárajú ju v autobuse i v triede. Hélène sa snaží nevšímať si to a pred realitou uniká čítaním knižky o Jane Eyrovej. Obdivuje, ako sa z chudobnej siroty stala krásna, múdra a štíhla dáma. Keď však spolužiačky na školskom výlete potupia Hélène nahlas a pred všetkými, bude potrebovať viac než len fiktívnu románovú kamarátku. Čoho všetkého sú deti schopné? Iste, vedia zasadiť aj ranu, avšak taktiež sa dokážu ubližovaniu brániť: fantáziou i hľadaním spriaznených duší, či už fiktívnych, alebo naozajstných. Dojímavý príbeh stvárnený úžasnými ilustráciami, za ktoré ich autorka získala množstvo ocenení. Pre deti od 11 do 14 rokov.... celý text

Komiksy Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , E.J. Publishing

Jane, le renard & moi , 2013

Starmoon
18.09.2023 5 z 5

Krása. Veľmi sa mi páčili kresby a maľby v knihe aj to, čo sa v nich dalo čítať medzi riadkami. Napríklad časti o Hélèninom živote a prežívaní sú sivé, skôr naznačujúce, obrysové, kreslené ceruzkou, akoby jej život nestál za nič trvalejšie, ako by ho mal hocikto právo zmazať... Do jej existencie prináša farby iba román o Jane Eyrovej. Ten je postupne prerozprávaný na obrázkoch, ktoré sú farebné, celostránkové, majú pevné obrysy.... A veľmi sa mi páči, že postupne, ku koncu, vplyvom udalostí, ktoré nebudem spoilerovať, sa farby postupne prenášajú aj do okienok o Hélèninom živote.

Veľmi silný príbeh o šikanovaní, dospievaní, hľadaní vlastnej hodnoty a/či o potrebe byť prijatý, pochopený, milovaný.

PS: Dosť ma prekvapilo, ako sa hlavná hrdinka podobá na moje pubertálne ja. Nielen povahou, ale aj vizuálne. No vážne, akoby ju ilustrátroka vytvorila podľa nejakej mojej starej fotky :-D.

čika
01.03.2020 4 z 5

velmi pekna jednohubka, ja som ju precitala priamo v knihkupectve - neviem, ci sa to vobec moze :), no pribehu by slusalo aj rozvinutie, ilustracie kazdopadne super. viac takych knih u nas, prosim!

Ďumbierka
25.02.2020 5 z 5

Veľmi pekné čítanie. Postupne sa dozvedáme stále viac o Hélène o jej živote, záujmoch o tom, aká je tak trošku samotárka, aj keď nie vždy chce.
Krásne ilustrácie celý príbeh dopĺňajú a veľmi sa mi páčila hra s farbami. V knihe je veľkým vzorom našej Hélène Jana Eyrová, kto ju ešte nečítal a chce, tak pozor, v knihe sú spoilery ku knihe Jana Eyrová a teda sa dozviete v skratke o čom je a ako skončí. Čo je škoda, ale nevadí, aj tak si Janu prečítam aj ja. Už len kvôli Hélène :).

šikana pro dívky samota introvert lišky knihy - obsahy a úryvky děl grafické romány

Autorovy knížky

Fanny Britt