Žít a nechat zemřít

Žít a nechat zemřít https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48181/bmid_zit-a-nechat-zemrit-7OS-48181.jpg 4 86 14

James Bond - agent 007 série

Tentokrát se agent 007 vydává do Ameriky, aby ve spolupráci s CIA bojoval proti největšímu černošskému zločinci. Obvyklý kolorit příběhů o J. Bondovi (krásné ženy, technické hračky atd.) je obohacen popisem obřadů vúdú. Velmi čtivý román, který nezklame žádného příznivce tohoto žánru.

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , XYZ (ČR)

Live and Let Die , 1954

DonFilipson
10.02.2023 2 z 5

Asi ještě horší než první díl

KlariN
22.03.2022 3 z 5

Do vlaku ideální. Silné v líčení atmosféry poválečné Ameriky i voodoo divočin, méně již v akci. James v rozjezdu.

trudoš
07.03.2022 3 z 5

Lepší než předchozí Casino Royale, ale stále to nějak není ten James Bond, na kterého jsme zvyklí. V první řadě - hrdina zápletkou spíš proplouvá, než že by aktivně pracoval na jejím vývoji. Nechává se chytit do jedné pasti za druhou, aby pak pomocí náhody vyvázl ze všech problémů. Vlastně během celého vyprávění nepředvede nic, čím by mě přesvědčil, že je nějakým super agentem. Jedinou schopností, jíž se může pochlubit, je svádění žen, což mi pro špionáž na nejvyšší úrovni nepřijde zrovna jako razítko kvality.
Zápletka samotná je však povedená, třebaže hlavní padouch je vykreslen jako největší zločinec pod sluncem a přitom jeho činnost je čistě pašerácká. Což ale paradoxně působí mile civilně; spíše, než nějaké to obligátní ovládnutí světa a tak podobně. Z finále jsem byl ovšem rozpačitý, protože opět zapracovala náhoda a ne hrdinovy schopnosti. Nemluvě o jeho závěrečném pláči, kterým se asi pokusil vykompenzovat všechnu tu macho náturu. Z mého pohledu ji však hlavně zašlapal do země.

JanzPardubic
27.12.2021 2 z 5

Možná za to mohlo i prostředí Bondova dobrodružství, ale tento díl mi moc nesedl (ani filmové zpracování s Rogerem Moorem se mi i přes titulní píseň nelíbilo). Trochu mi to zavánělo šestákovým románem.

Kakho-Oto
09.05.2020 3 z 5

(SPOILER) Zajímavý příběh tajného agenta Jamese Bonda. Osobně mám hodně rád stejnojmenný film, mimochodem první snímek s Rogerem Moorem v roli agenta 007. Kniha a film nemají moc společného - Bond, Solitaire, Mr. Big a jeho černošská banda, vúdú motivy. Filmaři rezignovali na poklad kapitána Morgana, který je v knize velmi důležitý. Mimochodem v knižní řadě se jedná teprve o druhý Bondův případ, zatímco film byl natočen jako osmý v řadě. V knize se vyskytují postavy agentů Strangewayse a Quarela, což ve filmu nemohli udělat, poněvadž oba tito agenti zahynuli ve filmu Dr. No (první filmová bondovka z oficiální filmové řady). Do filmu byl tedy zařazen Quarelův syn. Přesto, kdybych měl říct, zda se mi více líbí kniha Žít a nechat zemřít, nebo stejnojmenný film, dal bych přednost přece jen filmu.
Spoiler: Leiterovo zmrzačení žralokem ztvárněné ve filmu Povolení zabíjet je obsaženo právě v románu Žít a nechat zemřít.

Kuža007
19.11.2018 4 z 5

Lehce naprůměrná Flemingova bondovka.

Panda-_-
08.11.2018 4 z 5

Po prvním dílu, kterým jsem se celkem prokousávala, jsem druhým proletěla, ani nevím jak.
Tohle není to, co normálně čtu, ale je to nějakým způsobem docela dost návykové a já začínám mít problém s dávkováním.

Disease
09.07.2018 2 z 5

Asi nejbrakovější a zároveň i nejnudnější bondovka.

bagger95
15.04.2017 5 z 5

Parádní bondovka, s předchozím Casino Royale se nedá vůbec srovnat. Děj má tempo, přicházejí nové postavy, zajímavé lokace, dobré finále.

laepus
05.11.2016 3 z 5

O něco slabší než Goldfinger, už jen proto, že tady není žádný šílenec nebo stát, který chce ovládnout nebo zničit celý svět - a to je asi jako detektivka bez vraždy (jen s loupeží). Je to hodně oddechové čtení, na kterém je opravdu pečlivě hledat, aby člověk nalezl nějakou uměleckou kvalitu (ale spíš asi ani ne). Čte se to dobře, není to dlouhé a nic víc od toho člověk ani čekat nesmí.

Vítr
14.04.2016 5 z 5

V pořadí druhá, lepší než ta první - svádí si myslet, ale tak to není. První je strohá, druhá se už více věnuje detailům, popisům. Je propracovanější. Je skvělá!

bukiet
23.02.2016 4 z 5

Překvapivě zábavná kniha. Po předešlém románu, který byl jednoduchou historkou, přichází konečně skutečné plnokrevné dobrodružství tajného agenta, kterého zná celý svět. Překvapivě dobré zejména pro mne, protože filmovou verzi neřadím ke svým právě oblíbeným bondovským filmům.

proton
02.02.2015 3 z 5

Lepší než film.

fiona007
18.09.2014 3 z 5

Moje první bondovka po literární stránce. Knížka je překvapivě čtivá, docela i naučná, napínavá. Bond samozřejmě dokonalej, jen mi bylo líto, jak skončil Leiter, nadchla mě závěrečná scéna v moři. Doporučuji.

zfilmováno anglická literatura špionáž James Bond, agent 007

Ian Fleming
britská, 1908 - 1964
2006  74%Casino Royale
1991  83%Goldfinger
2007  74%Žít a nechat zemřít
2007  79%Moonraker
2009  84%Srdečné pozdravy z Ruska

Kniha Žít a nechat zemřít je v