Modrý diamant

Modrý diamant https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430722/bmid_modry-diamant-EB2-430722.jpg 4 17 9

James Bond - agent 007 série

< 47. díl >

V tomto napínavém románu je literární legenda JAMES BOND zpátky na vzestupu v padesátých letech minulého století. Píše se rok 1957 a James Bond jen tak tak přežil souboj s Auricem Goldfinger v pevnosti Fort Knox…

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Argo
Originální název:

Trigger Mortis , 2015


více info...

Komentáře (9)


Voliarty
Voliarty
11.12.2023 5 z 5

S Anthony Horowitzom som sa prvý-krát stretol pri jeho sérií o Alexovi Riderovi, čo bol taký ,,Bond pre násťročných". A keďže ma tie knihy bavili, tak ma celkom potešilo, keď som sa dozvedel, že Horowitz má napísať aj normálnu Bondovku. Ako je jasné z hodnotenia, kniha mi veľmi sadla.

Je písaná ľahko, bez zbytočnej vaty. Dobre sa číta. A keď už dôjde na nejaké opisy, tak nerušia.

Samotný charakter Bonda bol podľa mňa zvládnutý dobre, i keď sa mi zdá, že Horowitz sa ho snaží ešte viac poľudštiť. Napríklad úvahou o životoch pomocníkov pracujúcich pre hlavných zloduchov, ktorých Bond počas kariéry zabil. Nemôžem povedať, že by mi to vadilo.

Kniha nadväzuje na Goldfingera, takže tu máme niekoľkokrát zmienku o tomto zloduchovi. Taktiež istá časť prvej polovice knihy sa zaoberá Bondovými problémami s Pussy Galore. Ako fanúšika Goldfingera sa mi to páčilo.

I keď nám popis tvrdí, že Jeopardy Laneová je dievča, s akým sa Bond doposiaľ nestretol, tak ten pocit som nemal. Áno, je trochu drsnejšia, ale neprišlo mi, že by nejak vybočovala z bond-girl štandardu. Čím netvrdím, že sa jednalo o zlú postavu.

Samozrejme, ako vždy pri Bondovkách, musím venovať odsek aj zloduchovi. Som s ním spokojný. Jason Sin je krutý, bezcitný, má charakteristický podpis v podobe voľby smrti prostredníctvom kariet a jeho plán je tak ,,krásne" Bondovský. A ako som spomínal, že Horowitz tu nadväzuje na Goldfingera, tak mi prišlo, že mierne aj na Doktora No. SPOILER: Sin je ázijský zloduch spolupracujúci s rusmi pri snahe sabotovať americký vesmírny program. Taktiež scéna, keď sedí s Bondom a Jeopardy a hovorí im o svojom pôvode, mi prišla ako scéna s večerou z Doktora No. KONIEC SPOILERu. Netvrdím, že je to zlé.

Jediná výčitka, ktorú mám je, že kniha pôsobí ako ,,zlepenec" dvoch diel. Prvá polovica vychádza z Flemingovej poviedky ,,Vražda na kolesách" a jedná sa vlastne o Bondovu snahu zabrániť ruskej sabotáži na Nürburgringu. To sa podarí a Bond sa následne vyberá po stopách Jasona Sina. Akože Horowtiz sa snažil tieto dve časti ľahko prepojiť, ale aj tak mám z toho pocit, ako by sa zlepili dva príbehy. Ale ako píšem, to je asi moja jediná výčitka.

Modrý diamant ma potešil viac, ako som čakal. Je to dobre napísané, Bond je sympatický, Jeopardy tiež, hlavný záporák ,,krásne" diabolský. Čo viac si od Bondovky priať?

SONP
SONP
19.08.2022 3 z 5

Horowitz zde opravdu stvořil klon Fleminga a stará dobrá doba z knihy opravdu dýchá (zvlášť je třeba vyzdvihnout pasáže kolem automobilového závodu, ty byly opravdu skvělé). Ale celkově se mi víc líbil jeho druhý bondovský počin Navždy a den, který byl ozvláštněn tím, že 007 tam byl začínající ucho. 70%


TeaPeter
TeaPeter
21.01.2022 3 z 5

Byla to bondovka - byl tam Bond, byla tam Bondgirl (tedy vlastně tři...), byl tam padouch... Ale vlastně to nebyla tak úplně pravá bondovka - byly to dva nuceně slepené příběhy a vlastně dva konce, padouch vlastně byl najatý někým, kdo v knize ani moc nefiguroval, suchých hlášek je tam méně než šafránu... Je nicméně skvělé, že se kniha odehrává v době, kam patří, a Bond je ještě Bondem.

codeas
codeas
25.11.2020 3 z 5

Moje první knižní bondovka Peklo pro zvané mě nadchla. Zaujalo mě kolik akce, lokací a hlavně základních principu z filmové série lze nacpat do knižního vydání. Stejné očekávání jsem měl od této knihy, které se bohužel nenaplnilo. Naprosto kvituji zasazení děje do období studené války se všemi technickým a sociálním důsledky během děje, ale přesto mi děj přijde až moc plochý. Lokalit kam se Bond dostane je pár, zloduch nezaujme

DanK.
DanK.
22.08.2020 5 z 5

Výborná knižní bondovka, která působí jako napsaná Flemingem. Horowitz naprosto přesně okoukal jeho styl a navíc mu ještě dodal víc napětí a zajímavého prostředí. Takže se kniha může směle zařadit vedle Flemingových nejlepších kousků a nad ty slabší. Zápletka s Pussy Galore a její nečekané rozuzlení je výborná. Jediná nepovedená věc je český překlad názvu. Trigger Mortis je výborná slovní hříčka a nabízí se asi 10 lepších překladů než vzít jiný motiv z knihy, který k Flemingovým názvům (a k bondovkám vůbec) tak nějak nepasuje.

denisa4368
denisa4368
28.07.2020 4 z 5

Jsem žena a přečetla jsem knihu určenou především mužům Je to moje první bondovka, četla se mi dobře, ale nemůžu dát plný počet, protože mám pocit, jako by mi rám něco chybělo. Ale nemůžu přijít na to, co to je.

beanstk
beanstk
28.06.2020 5 z 5

Přidávám se k předřečníkům. Skvělý návrat, výrazně lepší, než Amisův plukovník Sun. (spoiler) I já bych si dovedl představit film, zejména závody na Nurburgringu či finále v New Yorku v metru...

Yardak
Yardak
04.05.2020 5 z 5

Tohle se opravdu povedlo. Anthony Horowitz mě svým románem mile překvapil, neboť příběh se vrací do dob studené války a James Bond je zde přesně ve stylu Iana Fleminga. Možná je to i tím, že autor využil pár nápadů přímo od tvůrce agenta 007. Z tohoto románu je opravdu cítit návrat ke kořenům. Povedená pocta I. Flemingovi. 5 hvězd! PS: Tento příběh bych si uměl představit i jako filmové zpracování.

Ondra519
Ondra519
29.04.2020 5 z 5

Tak tady je ještě vše v pořádku! Na začátku knihy jsem se na chvíli, ale opravdu jen malou chvíli, rozmýšlel, zda si mám agenta představovat jako Seana Conneryho, nebo jako Daniela Craiga. Starý dobrý agent 007 s povolením zabíjet, jak má být. V knize najdete postupně vše, co se dá od ní očekávat. Jako bych si připravil seznam věcí, které si mám vzít s sebou na hory a postupně jsem si všechny položky odškrtal jako vyřízené. Iana Fleminga jsem četl naposledy snad před dvaceti lety, ale rozdíl moc poznat není. Zápletka i postavy jsou srozumitelné, není to výbuch invence, ale já to ani po autorovi nežádám. Jsem rád, že jsem to pochopil. To se u nových bondovek říci nedá. Mám takové neblahé tušení, že např. u Quantum of Solace tomu příběhu nerozuměli ani sami scénáristi. Jediné, co bych snad vytkl, byla větší absence britského, suchého, prašného humoru. Jedno je jisté. Pokud bych chytil zlatou rybku, tak moje první přání bude, mít hlášky jako James Bond. Každopádně knihu doporučuji. A teď už nechám moji ruku magnetku přitahovat další zajímavý román.