Jak jsem chytil Eichmanna: Paměti elitního agenta Mosadu

Jak jsem chytil Eichmanna: Paměti elitního agenta Mosadu https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519243/bmid_jak-jsem-chytil-eichmanna-pameti-el-y9h-519243.png 4 3 1

Argentina, 1960. Ulicemi Buenos Aires se řítí vůz. Uvnitř sedí čtyři izraelští tajní agenti a jejich vězeň: jeden z nejznámějších válečných zločinců nacistického Německa Adolf Eichmann. Agenti Mossadu potřebují dostat tohoto muže zpět do Izraele, aby ho mohli postavit před soud za válečné zločiny. Jeden z těchto agentů Rafi Eitan v této knize podrobně líčí svou účast na pátrání po nacistickém válečném zločinci a přináší nové poznatky o Eichmannově zatčení, únosu a následném soudním procesu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu později označil Eitana za „jednoho z hrdinů izraelské rozvědky“.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , Universum (ČR)

Capturing Eichmann: The Memoirs of a Mossad Spymaster , 2022

Dezolát...
07.11.2023 5 z 5

Velice zajímavá kniha a i když je v Izraeli cenzura bezpečnostních složek na všechny knihy této problematiky - je i celkem otevřená. Zejména vyprávění událostí je autorem i přiznáním svých vlastních pohnutek upřímná - viděno jeho optikou.
Po dlouhé době jsem se dozvěděl i něco nového, co mě i přimělo přemýšlet.
Je až fascinující, že knihu jsem dočetl právě, když vypukl v plném proudu nekonečný konflikt mezi Palestinou a Izraelem, o kterém se autor samozřejmě vyjadřuje a na konci knihy poskytne i své zamyšlení nad tímto nekonečným problémem...
Autor také popisuje pracovní i osobnostní vztahy zejména v organizacích Mosad, Šin Bet od jeho založení až do jeho smrti.
Je vysvětlena celkem podrobně i akce dopadení A. Eichmanna jeho viděním a vysvětleny pohnutky a spory ve skupině i vedení celé operace.
Kniha je dobře napsána a je velmi čtivá. Doporučuji všem, kteří se zajímají o toto téma.

soudní procesy Mosad únosy Adolf Eichmann

Autorovy knížky