Jak jej příroda stvořila

V roce 1967 se malý chlapec podrobil obřízce, která se nepodařila. Jeho rodina se poté dohodla, že dítě postoupí radikální léčbu. Na radu renomovaného odborníka na otázky pohlavní identity a změny pohlaví prodělalo v Nemocnici Johnse Hopkinse operaci, aby mohlo žít jako děvče. Tento významný případ, o němž se zpočátku psalo, že probíhá velice úspěšně, byl jěště pozoruhodnější proto, že chlapec se narodil jako jedno z jednovaječných dvojčat. Jeho bratr, jehož vychovávali jako chlapce, posloužil v experimentu coby kontrolní osoba v dokonalé srovnávací dvojici. Kniha je děsivým příběhem o aroganci lékařů, ale především popisuje drama snahy o přežití jednoho člověka - a jeho rodiny -, který musí čelit nepřízni osudu. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/63_/6324/jak-jej-priroda-stvorila-6324.jpg 4.527

As Nature Made Him

Vydáno:, Triton

Kykeka
17.11.2018

Kniha pojednává o chlapci z jednovaječných dvojčat (narozených v roce 1965), u kterého se nepodařila obřízka a následně bylo rodičům doporučeno - tehdy velmi uznávaným odborníkem Johnem Moneym, aby u chlapce nechali změnit pohlaví na dívčí. Rodiče v dobré víře odborníka poslechli, chlapec podstoupil kastraci a byl od cca osmi měsíců do patnácti let opravdu vychováván jako dívka.

Chlapec i se svým dvojčetem, který chlapcem zůstal, byli unikátními pokusnými králíky na poli tehdejší vědy věnující se vývoji pohlavní identity, intersexuality a zejména vlivu výchovy (čili zevních podmínek) na vývoj pohlavní identity u člověka. John Money byl přesvědčen, že se člověk rodí jako pohlavně neutrální a až výchova člověka ovlivní buď v ženském, nebo mužském směru, čili výchova převáží vliv biologický/genetický. Tento pokus se samozřejmě nepovedl a postupně byl napadán mnohými jinými výzkumníky. Sám John Money, kterému se věnuje velmi podstatná část knihy a který tuto konkrétní přeměnu vedl, od svého názoru nikdy neupustil.

Kniha čtenáři předkládá poměrně slušně zpracovanou literární review o výzkumu vývoje pohlavní identity a intersexuality u člověka od cca druhé poloviny minulého století, nicméně samotný osobní příběh poškozeného mi přišel veskrze upozaděný. Střídala se místa, která byla velmi zajímavá, s místy, která byla na můj vkus zdlouhavá.

Neami2
06.05.2016

Zajímavá kniha. Je až neuvěřitelné, jací lidé se mohou najít mezi doktory. Místo podpory a pomoci jenom sobecká snaha dosáhnout své pravdy a bezohlednost vůči svým pacientům. Na druhé straně rodiče, snažící se pro své dítě udělat první poslední a pod touto snahou poslušně poslouchají doktora, jemuž ani o dobro jejich dítěte nešlo. Naštěstí se nakonec objevili doktoři, kteří hlavnímu hrdinovi pomohli na správnou cestu.

bbianka
23.10.2014

Neuvěřitelný příběh. To, že se někteří lidé celý dospívající život cítí být pocitově a myšlením osobou jiného pohlaví, než ve skutečnosti jsou, je obecně známé. I to, že se v dospělosti rozhodnou změnit své pohlaví a identitu. Ale že by se staly případy, kdy se někdo rozhodne vychovávat dítě v jiné pohlavní identitě než je většinově geneticky dané, tak to jsem nevěděla. Asi bych to nevydržela, kdybych se nedej bože k takovémuto rozhodnutí v souvislosti s vlastním dítětem rozhodla, a časem viděla, že se dítě kvůli tomu trápí a cítí zmateně. Jeho trápení by mi nedovolovalo v tom pokračovat. Jedna hloupá chyba chirurga a špatné rozhodnutí řešení situace a několik životů odsouzených k trápení a předstírání. Jak je to nespravedlivé………………

veronique
19.06.2013

Neštasná nehoda - fatální rozhodnuti posvěcene velevýznamným vědcem - životní tragédie několika osob. Příběh je smutným svědectvím toho, jak nebezpečné je nekritické následování teoreticky neověřených stanovisk byt je zastávají neotřesitelné autority. Skandální motivace a jednání dr. Moneyho, psychologa, který ve jménu své kariéry a uznání s posvěcením "vědy" ničil lidské životy. Happy end se bohužel nekonal, pár let po vydání knihy obě dvojčata spáchala sebevraždu.

akinorew87
20.03.2012

velmi čtivá kniha a z psychologického hlediska nesmírně zajímavá i co se týče historického pohledu na pohlavní identitu