Umění secese

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Umění secese Jak je poznáme? ...Když pomyslíme na secesi, vynoří se nám před očima obrazy ornamentů a popínavých rostlin, lilií a exotických květin, labutí na vlnách a žen s rozevlátými vlasy; ale také svérázný nábytek a domovní fasády s rozmáchlými liniemi, pásy, stylizovanými květinami a geometrickými vzory. A přece byla secese cosi víc. Bylo to celoevropské hnutí protestu proti masovému průmyslovému zboží a proti zhrubnutí vkusu a pojímalo se jako všestranné hnutí za reformu života......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48208/jak-je-pozname-umeni-secese-48208.jpg 3.65
Série

Jak je poznáme? 8.

Žánr
Literatura naučná, Umění
Vydáno, Knižní klub
Orig. název

Wie erkenne ich? Die Kunst des Jugendstil

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Umění secese

esma
31.03.2020

Dělám inventuru ve vlastní knižnici … a natrefila jsem na tuto knížku. Je moc hezká a vhodná jak pro ty, co začínají a chtějí se o umění dozvědět více, tak pro ty, co teď řeší zlomky a příslovce. Pojďme dětem zprostředkovat to, co viděly o dovolených, co souvisí s tímto zdobným uměleckým směrem. Možná jste byli v Barceloně a obdivovali Sagradu Familii, možná v Praze a viděli Obecní dům, znáte plakáty Alfonsa Muchy, máte doma hrníček nebo kalendář s obrázky Gustava Klimta, děti z Opočna by měly znát Františka Kupku, vždyť tam má svůj rodný dům.
Knížka je vhodně rozčleněna podle oblastí, kde secese probíhala : na poli uměleckých řemesel, architektury, také interiérů, pronikla do malířství, sochařství. Jsou zde uvedeni jejich nejdůležitější představitelé. Tento dynamický, dekorativní, na geometrické tvary bohatý umělecký směr se podle slov autorky vyvinul ... jako protest proti masovému průmyslovému zboží a proti zhrubnutí vkusu … ale každá nová generace umělců se chce odlišovat, chce zaujmout, vymezuje se proti tomu, co už bylo. A tak secese zakotvila v Evropě s touhou zkrášlovat.
A my máme možnost tu krásu objevovat a obdivovat.