Jak fungují trhy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Studie představuje alternativní rakouský pohled na fungování tržní ekonomiky z pozic teorie podnikatelského objevování.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104301/jak-funguji-trhy-104301.jpg 53
Žánr
Literatura naučná, Ekonomie a obchod
Vydáno, Liberální institut
Orig. název

How markets work

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Jak fungují trhy

Přidat komentář
Kryptozvědavec
09.02.2020

Kniha je ze začátku dosti historicky založená a vyžaduje alespoň základní znalost klasického a libertariánského ekonomického myšlení.

Každý z nás ale ví alespoň něco o tzv. neviditelné ruce trhu aneb o přirozeném výběru mezi výrobci na trhu. Přišel na to už Adam Smith v 18. stol. Ale proč takový mechanismus vůbec funguje a proč má tendenci dosahovat rovnováhy?
Pochopení této problematiky je klíčovým dílkem do skládačky svobodomyslné společnosti prezentované Rakouskou ekonomickou školou. Pokud totiž rovnováhu pouze konstatujeme a nevysvětlíme, tak se příliš nelišíme od socialistických demagogů, kteří obdobně konstatovali rovnost ve společnosti.

Nestačí v trh pouze věřit.

Dooma
07.01.2012

Půjčil jsem si ji jen tak náhodou v knihovně a nakonec to bylo překvapivě moje nejlepší čtení v poslední době. Israel Kirzner jako představitel Rakouské školy zde vysvětluje, proč jsou neoklasické ekonomické modely postavené na nereálných předpokladech (dokonalé informace, dokonalá konkurence, naprostá racionalita lidí) pouhou pomůckou a intelektuálním cvičením, aniž by dokázaly vysvětlit, jak funguje reálný svět.

Kirzner jako alternativu představuje rakouskou teorii podnikatelského objevování, pomocí které obhajuje efektivitu svobodného trhu a to i v případě, že se lidé dělají někdy chyby, že nemají dokonalé informace (počítá, narozdíl od neoklasických modelů, i s tím, že lidé většinou ani nevědí, že něco nevědí). Na základě této teorie vysvětluje kritiku antimonopolního zákonodárství z pohledu Rakouské školy, kdy antimonopolní zákonodárství postrádá smysl a je dokonce škodlivé, neboť jsou dvě možnosti, jak reálně vytvořit monopol - 1) státním omezením vstupu na trh (licencování, regulace) a za 2) že by jediný výrobce disponoval jako jediný na světě určitým přírodním zdrojem (např. ropou), což je poměrně málo pravděpodobné. Vysvětluje poté, proč je státem udržovaný monopol škodlivý a proč to vede ke snížení ekonomické efektivity společnosti.