Staré dluhy

Staré dluhy https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440610/bmid_stare-dluhy-zFd-440610.jpg 4 84 28

Jack Irish série

MELBOURNE PODLE JACKA IRISHE: DÉŠŤ, VÍTR, DOSTIHY, SEX, KORUPCE, VRAŽDA Život v Melbourne není lehký – obzvlášť když se člověk pokouší splácet dluhy sázením na dostizích, snaží se vlastníma rukama vyrobit v truhlářské dílně stůl a v australském fotbalu fandí klubu, jenž prakticky nevyhrává a jehož největší hvězdou byl kdysi jeho otec. Otec, kterého zbožňují fotbaloví pamětníci z jeho oblíbené hospody. Když se s Jackem Irishem snaží spojit jeden z jeho bývalých známých, Jack nejdříve netuší, o koho jde. A ani poté, co se rozpomene, příliš nespěchá, aby mu telefonát oplatil. Danny McKillop mu totiž připomíná časy a události, na něž by nejraději jednou provždy zapomněl. Mezitím ale Danny přijde o život a Jack, který se po smrti své ženy protlouká životem jako člověk mnoha řemesel, musí uznat, že mu něco dluží. Netrvá to ale dlouho a sám zjistí, že tam, kde zákon nemá čisté ruce, se některé dluhy splácejí opravdu těžko. ____ Podle knih s Jackem Irishem byla natočená brilantní televizní série s Guyem Pearcem v hlavní roli.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Mystery Press

Bad Debts , 1996

Lmslaver
08.11.2020 5 z 5

S Jackem Irishem jsem se setkal poprvé před několika měsíci ve stejnojmenném seriálu s Guy Pearcem v hlavní roli, který byl skvělý, takže jsem si nemohl nechat ujít knižní předlohu, když vyšla v češtině. Bylo to dobré rozhodnutí, Peter Temple stvořil zajímavou postavu Jacka Irishe, svérázného advokáta (příležitostného truhláře, detektiva, dostihového spekulanta), který se začne vrtat do dvanáct let starého případu. Všude tam, kde se Irish obrátí se svými dotěrnými otázkami, se najednou objevují mrtvoly, jako houby po dešti. Když to shrnu, jsou Staré dluhy výborně vystavěný detektivní příběh plný napětí, se zajímavými postavami, které nešetří vtipnými dialogy a v ději je i špetka akce, která ho dokáže zpestřit.

mikika
10.08.2020 4 z 5

australská drsná škola v celé své kráse. sice dnes už trochu retro a nostalgie z těch devadesátek, ale korupce, pocity viny, finanční čachry atp zůstávají stále aktuální.

Katania
23.07.2020 4 z 5

Pěkná klasická detektivka s prvky humoru. Určitě si přečtu i další díly.

Mystera
15.07.2020 5 z 5

Autoři detektivek, učte se od Petera Templa! Tomuhle kousku nechybí vůbec nic, všechno do sebe skvěle zapadá, rozehrává se několik linek a příběh je navíc okořeněný humorem přesbě podle mého gusta!
Jen víc takových knih!

TeaPeter
07.07.2020 3 z 5

Byla to dobrá detektivka klasického střihu. Žádná moc high tech záležitost. Celou dobu mě ale rozptylovaly dvě věci: i když se mělo jednat o první díl série, tak jsem měl pořád pocit, že mi unikají souvislosti z předchozích dílů, a ta dostihová linka... Proč tam vůbec ty dostihy byly? A ještě tak divně? Nešlo tam o nějaký doping nebo jinou černotu? Ale možná to byla rozehrávka pro příští díl. Uvidíme.

Roubas
07.07.2020 4 z 5

Poctivá detektivka. Musím souhlasit s ohlasy, že více než samotnou zápletku jsem si užil ty různorodé postavičky, které se na stránkách rojily a zasahovaly do ústřední zápletky, která byla výborně promyšlená a nakonec to bravurně zapadlo do sebe. Jack Irish je obyčejný chlápek, co občas udělá v dílně stůl a občas po něm jdou lidi z těch nejvyšších pater a hlavně není hrdina, spíše se zdá že se k tomu všemu nachomýtl omylem. Rozhodně naděje pro další dobrou sérii.

Sirius
22.06.2020 4 z 5

vždycky, když tu vyjde drsná škola, je to událost. A Staré dluhy událostí do velké míry jsou. Je tu všechno, co má drsná škola mít. Detektiva buldoka, co si rád přihne, do všeho strká nos... ale naštěstí má spoustu schopných kámošů, který vám utkví nějak v paměti. U Jacka Irishe je podmanivý i to, že to není klasickej detektiv s kanclem... o zločin spíš tak nějak zakopne. Čímž příjemně navazuje na Kena Bruena a Lawrence Blocka. Je tu úžasná atmosféra, koňský závody (zdravíme fandy Dicka Francise) a spousta černýho humoru. Ale taky ne úplně zajímavá zápletka, takže někdy v půlce knihy jsem si uvědomil, že je až moc dlouhá... a že mě ten hlavní příběh moc nebaví. Jako kdyby si Temple na prvotinu ukousl moc velký sousto, ostatně televizní adaptace se s tímhle dokázala poprat zcela elegantně. Starý dluhy nejsou velkou peckou, ale díky dobrýmu řemeslu, jsou čtivou knihou, která si svojí šanci zaslouží... a potěší fanoušky všech zmíněných autorů, protože Temple jim ani drsný škole rozhodně ostudu nedělá. Naopak. Navazuje se vší ctí. Snad se dočkáme i zbytku týhle série.

trudoš
06.06.2020 5 z 5

Peter Temple patřil k té generaci autorů, kteří si raději vyhráli s chytrou zápletkou na malém prostoru, než aby vodili čtenáře pět set stran za nos jen kvůli překombinované brutalitě či konspiraci. Ostatně, těch pět Cen Neda Kellyho nezískal pro svoje krásný modrý oči, o Zlaté dýce z roku 2007 ani nemluvě. Nic z toho mě ovšem nepřipravilo na to, jak moc je jeho románová prvotina Staré dluhy dobrá.
Tohle není příběh o vnitřních konfliktech či utápění se v sebelítosti, ale poctivá drsná škola v kulisách australského velkoměsta, přičemž člověk se víc baví seznamováním se s městskou galerkou, než samotným odhalováním zločinu. Na ten však spisovatel nezapomíná a postupně skládá jeden dílek záhady ke druhému, čímž dává vyprávění pevný řád i logiku. Zkrátka přitom nepřijdou ani chytlavé dialogy, hýřící bezděčným ostrovtipem, který dokonale utváří charisma napraveného ztroskotance Jacka Irishe. Jednoduše řečeno - takhle střízlivou a na nic si nehrající detektivku jsem v ruce už dlouho neměl.