Já, voják v Afghánistánu

Já, voják v Afghánistánu https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339868/mid_ja-vojak-v-afghanistanu-nqY-339868.png 4 126 33

Jsem obyčejný člověk jako vy. Jsem ale také voják. Voják z Afghánistánu. Zažil jsem toho ve válce hodně a řeknu vám vše tak, jak to je. Po pravdě. Autor bestselleru Do temnoty, Pavel Stehlík, sestavil obraz „neobyčejně obyčejných“ životů vojenských profíků na zahraničních misích se všemi radostmi, strastmi i niterními pocity

pentagun
04.08.2017 3 z 5

Čekal jsem něco jiného. V podstatě je to knižně vydaná diplomová práce.

pavel80
03.08.2017 1 z 5

Je mi líto, ale kniha mě velmi zklamala. Jak byla autorova prvotina "Do temnoty" vynikající, tak tato je, alespoň pro mě, bohužel pravý opak. Na základě podtitulku na obálce knihy "Vzpomínky českých veteránů" jsem tedy nějaké vzpomínky a příběhy skutečně čekal. Jak jsem se prokousával knihou dále, pořád jsem tedy očekával, kdy již přijdou ty mnohokráte zmíněné přepisy natáčených rozhovorů s veterány, nebo nějaké ucelené vzpomínky, když jsem najednou dospěl až ke konci knihy. Žádné vzpomínky nebo příběhy se tedy nekonají. Ve skutečnosti jde o vědeckou práci na téma rozboru psychosociálních aspektů působení vojáka v misi, a ony zmíněné rozhovory s veterány jsou zde využity pouze formou krátkých odstavců, týkajících se tématu kapitoly, s následným vědeckým rozborem autora. Neříkám, že si s knihou autor nedal práci, i když předpokládám, že se jedná v podstatě o knižní vydání jeho diplomové práce, ale opravdu nevím, jaká byla zamýšlená cílová skupina čtenářů této knihy, já osobně bych ji doporučil nejspíše jen úzké skupině odborníků v oblasti psychologie nebo orální historie, běžného čtenáře a fandu armády, který dle titulu knihy očekává vzpomínkovou knihu veteránů o tom, jak to na misích chodí, dle mého názoru kniha nezaujme, titulek knihy je rozhodně zavádějící. Kdyby se kniha jmenovala například "Rozbor aspektů působení vojáků Armády ČR v Afghánistánu na základě jejich vzpomínek" nebo tak nějak podobně, nedalo by se jí nic vytknout, člověk by hned veděl, na čem je, i když chápu, že takový titulek by rozhodně nebyl tak atraktivní. Když to shrnu, nakonec byla pro mě nejzajímavější částí knihy fotografická příloha.

lidunka1
25.07.2017 3 z 5

Také jsem čekala ucelené výpovědi vojáků. Trochu zklamání. A ještě občas ujely drobnosti korektorovi. Jelikož ale o tématu ještě nebylo nic napsáno, díky za tento počin.

MildeZ
17.07.2017 4 z 5

Vůbec mi nevadilo, že je to vlastně psané formou práce, protože buď jak buď bylo to stále moc zajímavé a člověk se na určité věci začal dívat z jiného pohledu, který by ho možná ani nikdy nenapadnul ve vztahu k válečným veteránům. Rozhodně stojí za přečtení!

Centurion
15.07.2017 4 z 5

Knihu Já, voják v Afgánistánu doporučuji k přečtení. Knihu trefně ohodnotila mikina 12 i ostatní komentátoři. Já osobně jsem doufal v něco jiného, ale po dočtení knihy jsem byl velmi spokojen, knihy o veteránech jsou u nás něco nového a velmi důležitého, z důvodu úpadku společnosti ke klasickým hodnotám.

mikina12
07.07.2017 4 z 5

Kniha není klasické vyprávění ani životopis. Jedná o souhrn diplomové práce autora převedený pro širokou veřejnost

Žaklína
09.06.2017 5 z 5

I druhá kniha od (teď už) kapitána Pavla Stehlíka je skvělá. Je jiná než ta první, ale skvělá. Líbil se mi ten kontrast mezi vysoce odborným textem a často peprnými citacemi veteránů, autor má schopnost jednoduše a často s humorem popsat zdánlivě složité, vážné věci. A po shlédnutí několika rozhovorů s ním je vidět, že má opravdu výjimečné vyjadřovací schopnosti a intelekt. Pro mě tato kniha otevřela zase další dveře k poznání současné armády ČR.

lenka.g
05.06.2017 1 z 5

Jak výstižně napsala Veronika, je to v podstatě diplomová práce.
- Poznámek pod čarou je téměř tolik, co textu
- Na základě vyprávění samotného autora jsem čekala rozhovory s veterány, jejich ucelené výpovědi... marně. Autor zdlouhavě vypráví, že dělal rozhovory a toto své tvrzení občas doloží citací z rozhovoru, ale jestli čekáte, že si přečtete deset rozhovorů s deseti veterány, budete zklamáni.
- Spojení "orální historie" se objevuje ještě častěji, než sebechvála autora, a to je co říct.
Jsem přesvědčena, že nebýt úspěchu autorovy první knihy, tahle diplomka by nikdy knižně nevyšla.

veronika0382
05.05.2017 2 z 5

Bohužel jsem čekala vyprávění vojáků o tom, co se jim v Afghánistánu přihodilo, jak se jim tam žilo a jak vše probíhalo. Ale místo toho se mi do rukou dostalo něco jako diplomová práce o tom, co je válka, proč vznikla, kdo jsou váleční veteráni nebo také o vzájemné provázanosti politiky a ozbrojené moci.

Možná bude kniha Já, voják v Afghánistánu zajímavější pro muže a osoby, které se v této sféře pohybují. I přesto, že mě knihy a filmy na toto téma zajímají a baví, tohle nebyl můj šálek kávy.

ne0k
23.04.2017 5 z 5

Také jsem (přesně před rokem) již četl první knihu od Pavla Stehlíka-Do temnoty. Také jsem ani nezaváhal a jak jsem v knihkupectví zahlédl tuto knihu, koupil jsem ji.
RunningWolf má pravdu, že obě knihy nelze srovnávat. Není to tím, že by Já, voják v Afghánistánu nebyla zajímavá kniha.
Dle mého hlavní rozdíl obou knih tkví v tom, že zatímco první kniha vychází z deníkových zápisků vojáka, jenž si po výcviku a půlroční misi projde peklem léčby rakoviny, základem této knihy byla diplomová práce.
Proto zatímco pro první knihu byl typický nevybíravý a syrový jazyk (viz různá označení pro povstalce: talibanci, turbani, šmejdi,..), tato kniha je psána tak, jak si to žádá odborná publikace. (Označení narátor pro zpovídané a množství poznámek pod čarou budiž důkazem.)
Při psaní této knihy Pavel Stehlík vyzpovídal několik svých armádních kolegů a jejich citace byly pro mne to, proč tato kniha stála za přečtení. Možná škoda jen, že těch citací nebylo více.

RunningWolf
22.04.2017 4 z 5

Co jsem viděl obálku s popisem (Pavel Stehlík) hned jsem byl rozhodnut tuto knihu mít.
Čekal jsem něco jako ,,datadisk,, k Do Temnoty a už od prvních stran jsem byl probuzen do reality (Nikdy moc nečtu komentáře ani hodnocení před přečtením knihy) a musím proto varovat všechny toto není pokračování prvotiny.Ani se s ní nedá srovnávat a určitě se jí nevyrovná.
Na stranu druhou,pokud jste milovník ,,army,, at jako začátečník,laik nebo už profík tak kniha určitě neurazí.Napsaná je dobře (Ale od ,,jedničky,,už ne tak osobně ale spíš novinářsky-studentsky s trochou toho citu autora) Pokud člověk něco ví o chodu armády ,tak moc nových fakt nepochytí ale kniha je to určitě dobrá a přecejen ještě něco pochytí. (I když o tomto tématu je přecejen knih a dokumentů dost,tady je jen rozdíl že jde o čechy a ne američany)
Tu jednu hvězdičku odečítám za to že je kniha krátká (Přečtená za den) a to i s tím že v knize je dost textu zabráno různými odkazy.A zato že to přecejen není tou formou ,,ICH,, ale o to v této knize nejde.
Ale jako jednohubka super.Já si pochutnal :)

Marla
20.04.2017 5 z 5

Velmi dobře, neobvykle a čtivě zpracované téma "obyčejných" životů a vzpomínek lidí, kteří si zvolili "neobyčejné" povolání. Navíc zpracované člověkem, který ví, o čem píše. Navíc zpracované bez patosu, bez přikrášlování, důstojně a zároveň, dá-li se to tak říci i zábavně. Prostě, výborná kniha, kterou pořídit si, nebyly vyhozené peníze!

MaKolar
18.04.2017 5 z 5

Velmi zajímavý pohled na AČR. Autor zde líčí osobní zkušenosti a vzpomínky novodobých veteránu. Za mě výborná kniha, která se vyrovná prvotině.