Já jsem Malála

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V jedenácti letech začala Malála, která se narodila do paštunské rodiny v pákistánském údolí Svát, psát pro BBC postřehy o tom, jak se žije pod hrozbou Tálibánu. Pod pseudonymem Gul Makaj popisovala, jak její rodina bojuje za vzdělávání dívek a jak tálibánská moc stále narůstá. Dívčina neohroženost však nezůstala bez trestu a v říjnu 2012 ji v autobuse střelil neznámý útočník do hlavy. Dívka jako zázrakem přežila a dál pokračuje ve svém boji. Na podporu svého úsilí založila fond Malala Fund a je nejmladší kandidátkou na Nobelovu cenu míru....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/220745/ja-jsem-malala-sjF-220745.jpg 4.3194
Žánr
Literatura světová, Biografie a memoáry
Vydáno, Ikar (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (39)

Kniha Já jsem Malála

Přidat komentář
Palmanka
14.11.2019

Moc mne nezaujala...

Zorka
28.04.2019

Kniha, která poukazuje na to, že terorismu ze strany muslimských extremistů se musejí obávat i sami muslimové. Příběh rodiny, která se snažila žít pokrokově v prostředí, kde vládli Tálibánci, a která bojovala za vdělání dívek i přesto, že se sama stala terčem útoků. Chvíli mi trvalo, než jsem se prokousala popisem kultury, poté ale kniha nabrala spád a četla se velmi dobře.

Veruci
01.04.2019

"V zemi, kde ženy nesmí na veřejnost bez mužského doprovodu, jsme na stránkách svých knih cestovaly široko daleko. V zemi, kde si mnoho žen neumí přečíst cenovky na tržišti, jsme se učily násobilku. …"
"Je dobré být druhá,..., protože se naučíš, že když můžeš vyhrát, můžeš i prohrát...."
"Když uvízneš mezi vojáky a ozbrojenci, není v tom nic dobrého"
"Terorismus je něco jiného než válka - při ní vojáci čelí jeden druhému v bitvě. Terorismus ale znamená strach všude kolem. Znamená to v noci spát a nevědět, jaké hrůzy přinese další den. Znamená to choulit se s rodinou v místnosti uprostřed vašeho domu, protože vám všem připadá, že to tam je nejbezpečnější. Znamená to jít po své ulici a nevědět, komu můžete věřit. Terorismus je strach, že když váš otec ráno vyjde ze dveří, už se večer nevrátí."
"Jedna osoba se mě snažila umlčet. A miliony promluvily."
"Říkám si: Jaká zvláštní země, že tu některé dívky mají svobodu svoje těla zakrývat a jiné nezakrývat."
"...ptají se mě, jestli mě moje tažení za práva dětí neokrádá o dětství.
Řeknu jim, ať si představí dívku, kterou provdají v jedenácti letech. Nebo malého chlapce, který se musí prohrabávat hromadou odpadků, aby obstaral peníze pro svou rodinu. Nebo děti, které byly zabity bombami či kulkami. To ti jsou okrádání o dětství."

Simstr
25.03.2019

Zajímavé čtení o muslimském světě a jejich myšlení. Velice dobře se četlo. Ta dívka a její rodina má můj obdiv.

Berny97
24.03.2019

O Malále jsem již dříve něco slysel, ale az po precteni tohoto jejiho deniku jsem pochopil jak vyznamnou a temer az neuveritelnou postavu je. Malála je dukazem, ze opravdu kazdy muze zmenit svet k lepsimu. Kniha se cte lehce a sama. Krasny pribeh.

Eridan
13.02.2019

Kniha svým stylem a podrobnostmi připomíná spíše deník nebo blog. Je to pohled tehdy 16ti leté dívky na problémy v Pákistánu související především se vzděláváním dívek a islámským fundamentalismem. K přečtení bych ji doporučil všem, kteří si chtějí rozšířit obzory a pochopit muslimy a jejich odlišný svět. Jak je z knihy krásně patrné, ne všichni jsou teroristi a fundamentaliste toužící po krvi. Malále držím palce, aby se jí její vize vyplnila.

BobRyder
19.01.2019

R.E.S.P.E.C.T.

simonit
23.09.2018

Neskutečný příběh o dívce, která se snaží změnit svět...knížka je mi velkou inspirací. Díky ní jsem se nad problematikou ať už v Pákistánu nebo v zemi s podobnou situací zamyslela. Až doposud mi vůbec nedocházelo, jaké opravdové hrůzy se v těchto zemích děly a dějí. Teď už to chápu...
Určitě si přečtěte! :)

1

Štítky

terorismus odvaha

Autoři knihy

Christina Lamb
britská, 1966
Malála Yousafzai
pákistánská, 1997

Kniha Já jsem Malála je v

Právě čtených6x
Přečtených265x
Čtenářské výzvě82x
Doporučených34x
Knihotéce87x
Chystám se číst144x
Chci si koupit28x
dalších seznamech3x