Já, François Villon

Drsná, ale o to pravdivější románová biografie básníka a dobrodruha se v mnohém liší od idealizovaných životopisů z poslední doby. François Villon, jehož otce oběsili a matku ponižovali, si užíval života v prostředí pařížské spodiny, lhal a kradl, ale jako chráněnec kněze také studoval na univerzitě a stýkal se se šlechtici a vzdělanci. Barvitě napsaný portrét představuje Villona jako rozporuplného člověka, jemuž nebyl žádný cit cizí, od těch nejnižších až po ty vznešené. Jako první z prokletých básníků vytyčil pro mnohé pozdější mistry francouzského verše trnitou cestu absolutní svobody. Za románovou biografii Françoise Villona získal Jean Teulé Cenu za životopisný román....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/321258/ja-fran-ois-villon-NrF-321258.jpg 3.936
Vydáno:, Garamond

Je, François Villon (2006)

Kniha Já, François Villon

Povrchní, plytké. Zpracování mě moc nenadchlo.

Blue
02.08.2018

Neuvědomuji si, že by mi bylo u některé knihy tak fyzicky špatně, jako nyní. Je jistě možné psát i o ošklivých věcech, ale má-li autor potřebu je popisovat tak naturalisticky a s takovým "nasazením", možná by měl navštívit psychiatra. Tohle jsem číst neměl, dost mi to zkazilo náladu.

Pelly
23.06.2018

K ostře naturalistickým scénám bohužel schází nějaký adekvátní protipól v podobě občasné citovosti nebo snově romantické krásy. Přestože autor je poměrně velice dobře obeznámen se základními historickými skutečnostmi oné doby (byť o samotném F. Villonovi toho historická věda moc neví), zůstává básníkova originální a složitá osobnost, navzdory zvolenému způsobu vyprávění v první osobě, po celou dobu skryta, schovaná za uměle předimenzovanými kulisami barvitě popisovaných ohavnosti a krutosti pozdně středověkého světa. Určitě i díky tomu se jako čtenář budu mnohem raději vracet k románu Jarmily Loukotkové Navzdory básník zpívá nebo ke knize Láska a smrt německého spisovatele Siegfrieda Obermeiera.

Pavlaj
15.05.2018

Hodně silné kafe. Přišlo mi, že naturalistické popisy jsou spíš na škodu - místo abych při čtení přemýšlela o Villonově osobnosti, pořád mě napadalo, kolika různými úchylkami asi trpí autor. Faktem ale je, že silně vylíčené obrazy v hlavě přetrvávají a nedaří se jich zbavit.
U všech podobných "životopisů" mi ale chybí renomovaný doslov, který by shrnul, co z příběhu je skutečně prokázáno dobovými záznamy a fakty, a co je autorova licence.

Jirinamac
18.03.2018

hodně drsné vyprávění Villonova života. Raději budu i nadále milovat vyprávění paní Loukotkové

Sakeé
17.03.2018

Vzkaz pro "detailistku" Athenu, jak sama sebe nazvala:

"cca 6500 před n.l. - v jeskyni Nehal Hemar, v Izraeli byly objeveny zbytky textilie vytvořených technikou, která byla používána před vynálezem předení nepřerušované příze. Tato technika používala krátkých délek příze, vzájemně propletených smyčkami."

Smyčková tkanina = froté

A ano, froté ručníky znali už v antice... Příště se doučte reálie, než začnete něco napadat, děkuji.

Athena
08.03.2018

Nesdílím nadšení z knihy, styl psaní mi nesedl a nebyla jsem schopná se s hlavním aktérem zžít. Obecně mi Francois připadal takový nevěrohodný, nijaký. Děj mi připadal až násilně a doslovně přepsaný z básníkových veršů.
Navíc mou duši detailisty naprosto odbourala pasáž, kde se v tom krutém a špinavém středověku objevil "froté ručník" :-) (věřím tedy, že jde jen o nešťastný překlad).
Verze Loukotkové mi seděla víc.

Kiisaki
28.01.2018

Ohavné, kruté, brutální.
Rovnou doporučuji všem, kteří nemají žaludek na podrobné popisy hromadného znásilňování, mučení a vraždění, aby se do knihy raději nepouštěli. Knihu jsem četla, když šlo o úplnou novinku a naivně jsem očekávala příběh o nespoutaném bohémovi, který se neřídil společenskými konvencemi, ale bouřlivě proplouval životem a skládal nádhernou poezii. No, dostalo se mi příběhu o bezcharakterním a necitelném monstru bez špetky svědomí - a nevím, jestli nezpochybnitelný talent ospravedlní jeho hnusný a (naštěstí) krátký život.
Abych knize ovšem úplně nekřivdila, musím uznat, že je dobře napsaná a čtivá. Bezpochyby vtáhne do děje, i když to opravdu není nic pěkného. Pokud dokáže čtenář překousnout tu středověkou špínu, hnus a chladnokrevnost, tak ovšem přečtením této knihy určitě nic nezkazí.