Ivan Trojan

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Výjimečná, poutavá kniha vychází k padesátým narozeninám mimořádného českého herce současnosti. IVAN TROJAN je totiž unikátním umělcem hned z několika důvodů. Ačkoliv pochází z herecké rodiny – jeho otcem je Ladislav Trojan, známý mimo jiné z televizního seriálu Tři chlapi v chalupě - , pro herectví se rozhodl zcela náhle a nečekaně až před maturitou na sportovním gymnáziu. Odmalička se věnoval sportu a zejména basketbalu, který hrál vrcholově, v juniorech se stal dokonce mistrem republiky. Když absolvoval DAMU – obor herectví, nezlákalo ho Národní divadlo, odkud dostal nabídku, ale Realistické divadlo, kde působil jeho otec Ladislav Trojan a kam koncem 80. let chodil také Václav Havel a disidenti. Ivan Trojan tu podepsal petici za propuštění Václava Havla z vězení a Několik vět. Za to ho vyhodili z AUSu a odveleli do nejvýchodnější posádky tehdejšího Československa, do Humenného. Po revoluci přijal od ředitelky Jiřiny Jiráskové nabídku na angažmá ve Vinohradském divadle. Vydržel tu sedm let, ve třiatřiceti cítil, že musí odejít, protože chtěl divadlo dělat jinak, blíže k divákovi. Přešel do Dejvického divadla, kde se tvořil zcela nový soubor pod vedením Miroslava Krobota. Tady působí dodnes, tedy už sedmnáctým rokem. Dejvické divadlo brzy po nástupu nového souboru dostalo punc následovníka Činoherního klubu ze šedesátých let a stalo se nejprogresivnějším a nejuznávanějším divadlem současnosti. Až v pětatřiceti natočil svůj první film – Samotáře, který ho společně s televizními Četnickými humoreskami okamžitě katapultoval mezi uznávané a režiséry i diváky oblíbené herce. V dalších filmech zrál jako víno. Ivan Trojan je nositelem pěti Českých lvů jako jediný český herec, přičemž nominován byl osmkrát. Má také Cenu Thálie, Cenu Alfréda Radoka, Cenu Elsa, Cenu TýTý. Zaslouženě. Jak známo, herecká manželství nebývají nejpevnější, on si přesto vzal herečku Kláru Pollertovou. Dostal se tak do rodiny olympijského vítěze Lukáše Pollerta. S Klárou mají čtyři děti – kluky. Prý za to může „Trojanova finta“ - otec Ladislav Trojan zplodil dva syny, stejně tak bratr Ivana, producent Ondřej Trojan. S manželkou Klárou mají krásný vztah, který však prošel těžkou životní zkouškou způsobenou její chronickou nemocí. Oběma vydržel a pevně drží. Ivan Trojan je skalním fanouškem Bohemians 1905. Pomáhal klub i stadion v Ďolíčku zachránit před krachem, dal peníze i pracoval, stal se fanouškem číslo 001 a za Bohemku si zahrál jako skutečný fotbalista v ligovém utkání. Byl to prý jeho nejsilnější sportovní zážitek v životě. Ivan Trojan patří k nejlepším hercům své generace či spíše k nejlepším našim současným hercům vůbec. Známá autorka biografií významných osobností ve své knize představuje Ivana Trojana citlivě a se znalostí všech zákoutí lidské duše....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223137/big_ivan-trojan-223137.jpg 3.223
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Ivan Trojan

Harry
09.10.2018

Co se týče hercova soukromí, tak jsem se toho moc nedozvěděl. Většinou to byla rekapitulace filmů a her, kde I.Trojan vystupoval a poté následovala recenze z nějakých novin. Ivan Trojan je můj oblíbený herec, asi s ním není lehké hrát, protože je pedant a zřejmě nejen na sebe.

Dandulka
23.04.2017

Také si myslím, že nic nového zde nebylo řečeno. Více mě zaujaly použité fotografie.


OldaB
23.07.2016

Jako rekapitulace slušné, ale bohužel nic nového.

Ditules
29.03.2016

Ivan Trojan patří mezi mé nejoblíbenější herce. Škoda, že tahle kniha nedokázala plně vystihnout jeho genialitu...

lenisko
05.02.2016

Kapitoly o herci samotném jsou fajn, ale je jich žalostně málo. Kapitoly o filmech, kde hrál, mně nudily. Vlastně mně ani moc nezajímaly. Autorka knihy se moc nesnažila. Opsala jen to, co už někdo jiný napsal a navíc se to ani nesnažila nijak "okořenit". Zkrátka a dobře přeji si, abych si jednou mohla o tomto skvělém herci přečíst úžasnou knihu. Snad ji někdo napíše.

pagac17
08.10.2015

Přečetl jsem uvedenou publikaci i když o tomto současném předním herci toho vím poměrně hodně. Naposledy z Magazinu MFDnes. Přesto jsem se dověděl další zajímavosti. Ten epilog knihy je hodný pro archiv, rekapituluje vše podstatné o tomto herci a jeho rodině. Není to nic nového, ale měl jsem a mám stále rád jako herce jeho otce Ladislava Trojana. On mi v každé hře připomínal hodného a milého pána. Tak to na závěr.

sporran
19.08.2015

Ivan Trojan je prostě pan Herec obdobně jako Brzobohatý nebo Roden. Člověk ho tak nějak už bral jako stálici našeho hereckého nebe a z knihy mi došlo, že on tu v podstatě působí poměrně krátkou dobu ve srovnání s předešlými jmény. Nicméně právě jeho kvalitní herecké výkony mi daly ten pocit, že už je tu léta a léta. Tohle mi kniha přinesla především. Ráda jsem si pročetla střípky z natáčení a dojmy Ivana Trojana k filmům a rolím. Filmové kritiky, které jsou hojně v knize citovány jsou prostě takovým tím "odborným povídáním. Šla bych ráda trochu více do hloubky jednotlivých snímků a rolí, což by asi umožnilo to, kdyby autorka úžeji spolupracovala se samotným hercem. Takto je to opravdu spíše kompilace všeho, co Trojan řekl a co se o něm a jeho rolích napsalo. Nicméně přečetla jsem si to ráda. Ovšem chtěla bych ještě něco víc. Super herec. Mám ho ráda....

JanaLanova
21.04.2015

Na první pohled to vypadá jako kvalitní rešeršní práce. Ovšem autorka spíše klouže po povrchu, než že by šla do hloubky a provedla nějakou analýzu. Převážně se věnuje velmi známým věcem a ty méně známé jsou v lepší případě jen zmíněny nebo chybí.

1