Invaze

Invaze https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33543/bmid_invaze-nP3-33543.jpg 5 56 7

6. června 1944 v časných ranních hodinách byla zahájena největší námořní výsadková operace v dosavadní historii – invaze Spojenců na normandské pobřeží – a byla tak konečně otevřena dlouho odkládaná druhá fronta v Evropě. V úspěšné knize, jež vychází v novém vydání, předkládá autor napínavé vylíčení všeho, co předcházelo a následovalo hodinu H, kdy čluny s prvními britsko-americkými jednotkami přirazily k francouzskému pobřeží.... celý text

konicekbily
22.04.2024 5 z 5

Pokud by se někdo rozhodl získat informace v češtině o vylodění Spojenců v roce 1944 a tím i o otevření druhé fronty v Evropě, potom je podle mne kniha dokonalá. Na spoustě podrobností o průběhů boje, na vložených mapkách či nákresech bojů jsem si představil jak to tenkrát v bojích vypadalo. Navíc jsou osvětleny souvislosti: proč to tak dopadlo a jak se jednotlivé strany konfliktu chystaly na střet.

Iamblichos
31.10.2023 4 z 5

Hubacka mam velmi rad, ale tu sa neviem ubranit dojmu, ze menej je niekedy viac...ked na desiatkach stranach som cital dokola o tom, ktora jednotka ktorej caty ktoreho praporu ktorej armady ktorej divizie oslobodila resp obsadila dalsiu malu osadu, skoncilo to tak, ze som sa v informaciach uplne stratil, kniho odlozil a presiel k pribehu o USS Indianapolis

sarkafarka1900
31.07.2022 4 z 5

O trochu méně čtivé, než Hubáčkovy klasiky o bojích v Pacifiku. Ale stále výborná kniha.

Kabuky
02.06.2022 5 z 5

Kvalitní čtení.

KAREL6725
16.02.2018 5 z 5

Pro všechny co si oblíbily knihy pana Hubáčka. Popis vylodění v Normandii, od českého autora. Jako vždy perfektní , čtivé napínavé , plné informaci , mapek nákresů , fotografii, prostě lahůdka. Jedna z nejlepších knih o invazi co kdy vyšla. Doporučuji všem co nečetli, plný počet hvězd.

HTO
04.04.2013 5 z 5

Výpisek pro všechny, kteří mají rádi Kelty a k němu pár dalších informací odjinud: „Ve stejnou dobu Dne D commandos z 1. brigády zvláštních služeb brigádního generála lorda Lovata pronikli přes Coleville až k řece Orne, kde se v odpoledních hodinách spojili s výsadkáři britské 6. vzdušné výsadkové divize. Ti už třináct hodin hájili dobytá postavení kolem mostů přes Orne a nyní nevěřili svým očím při pohledu na blížící se oddíl commandos v zelených baretech, v jehož čele kráčel lord Lovat se svým osobním dudákem vyhrávajícím jako na přehlídce. Přitom se ze všech stran ozývala střelba a němečtí odstřelovači měli silnici na mušce.“ – –

Generál Simon Christopher Joseph Fraser, 17. Lord Lovat DSO, MC, TD (1911–1995), 25. náčelník klanu Fraserů, byl muž, který se, věren tisícileté tradici svého rodu, jako commando už narodil. Své muže podrobil náročnému výcviku na Skotské vysočině, kde k tréninku patřily nejen tradiční běhy na strašlivé vzdálenosti, ale i umění živit se trávou a lov na jelena – jak lord podotkl, „mezi jelenem a Němcem je jediný rozdíl – Němec se pak nedá sníst". Když přišel čas vylodění, jako by se vrátila dávná historie. Lord vypochodoval na pobřeží se starou vinčestrovkou přes rameno, s bílým rolákem s vyšitým „Lovat" na límci pod battledresem, a navzdory zákazu, pocházejícímu ze ztrát mezi dudáky za první světové války, se svým osobním dudákem Billem Millinem po boku, a jednadvacetiletý Millin hrál na pláži SWORD "Hielan’ Laddie" a "The Road to the Isles". Tehdy vznikla i nejznámější fotka lorda Lovata (vepředu u pláže vpravo; 6. 6. 1944, 8:40). Bill Millin nejblíž vpravo: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Landing_on_Queen_Red_Beach,_Sword_Area.jpg Probojovali se k 6. vzdušné výsadkové divizi a přestože podle legendy lord řekl: „Omlouvám se, máme dvě a půl minuty zpoždění", ve skutečnosti velitel výsadkářů řekl lordu Lovatovi: „Doktor Livingstone, předpokládám." Inu, anglický humor, keltské šílenství. Dudák Bill Millin všechno ve zdraví přežil a hrál na lordově pohřbu o 51 let později.

Lukaj
19.03.2012

Kniha, která je vlemi čtivě napsána. Někdy zachází do příliš velkých detailů, ale není to vůbec na škodu, ba právě naopak. Pro milovníka Vylodění v Normandii je to poklad.