Ilustrované dejiny filmu

Ilustrované dejiny filmu https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527582/bmid_ilustrovane-dejiny-filmu-656c6de84c2f9.jpg 2 1 1

Skôr než existovali kamery, filmové kulisy či Hollywood... bolo svetlo. Dejiny filmovej tvorby sú dejinami veľkých technických inovácií a umeleckého majstrovstva. V tomto pútavom sprievodcovi s úžasnými ilustráciami Adama Allsucha Boardmana preskúmame všetko od vynálezu filmovej kamery až po návrh kulís a kostýmov.

Literatura faktu Obrazové publikace Umění
Vydáno: , Monokel

An Illustrated History of Filmmaking , 2018

Domca1
03.12.2023 2 z 5

Za mňa celkom sklamanie. Pri prvom zbežnom prelistovaní pôsobí kniha lákavo, esteticky je atraktívna, vytlačená je na príjemnom papieri a oku lahodia jemné pastelové farby. No zatiaľ čo vizuálu nemožno veľa vytknúť, s obsahovou stránkou to je presne naopak. Prvé stránky knihy, základný prehľad úplných počiatkov kinematografie, boli ešte fajn. Ale potom to skĺzlo do nadmieru povrchnej roviny, dôraz bol skôr na technickej stránke kinematografie (prehľad rôznych typov kamier a filmových zariadení), než na dejiny filmu ako takého. V technických faktoch a pojmoch som sa ako laik úplne strácala (a to ani nie som detský čitateľ). Kto čaká, že sa dozvie niečo o najdôležitejších/najvýznamnejších filmoch 20., resp. 21. storočia, ostane sklamaný, keďže až na zopár spomenutých snímkov sa tomuto venuje minimálna pozornosť. Pár vetami odbité Hviezdne vojny a Sedem samurajov a to je všetko (plus zopár menej známych filmov, vybraných očividne podľa preferencií autora). Chápem síce obmedzený rozsah knihy, avšak šlo to na úkor kvality. A tiež dodám, že ma trochu vyrušovali občasné feministické poznámky, ktoré podľa mňa do tejto knihy boli vtískané dosť nasilu a účelovo, len aby tam boli.

Autorovy knížky

2023  40%Ilustrované dejiny filmu

Kniha Ilustrované dejiny filmu je v