Igor Stravinskij

Igor Stravinskij https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83462/igor-stravinskij-83462.jpg 5 4 2

Druskinova kniha o Stravinském je dílo kvalitativně nové díky jedinečné komplexnosti a filozofické jednotě autorova pohledu. Druskin napsal knihu, která má všechny rysy regulérní vědecké práce, ale přitom knihu psanou jazykem plastickým, čtivým, ba i poetickým. Kniha je doplněna přehledem hlavních dat a událostí života Stravinského, obsáhlým seznamem jeho díla a rejstříky. Knihu tvoří tři etapy umělcovy biografie: ruské období (1908–1923), období neoklasicismu (1923–1953) a poslední období (1953–1968). Mezi tyto etapy jsou umístěna speciální teoretická hlediska bádání, dotýkající se problematiky hudby 20. století. Přehled života a tvorby I. Stravinského v datech Rejstřík skladeb a jmenný rejstřík Seznam děl I. Stravinského sest. I. Beleckij a I. Blažkov Předmluva Miloš Štědroň... celý text

Literatura naučná
Vydáno: , Supraphon (Editio Supraphon)

Igor Stravinskij , 1974

Kabuky
05.04.2024 5 z 5

Velmi zajímavá monografie.

Petkon
18.07.2011 5 z 5

Tato, bohužel zatím v češtině jediná ucelená monografie o Igoru Stravinském, vyšla v roce 1981. Je výborná, velmi dobře se čte, i když jednotlivá díla a úvahy o nich jsou v knize rozesety na více místech. Není zatěžkána marxistickou ideologií, jak bývalo u sovětských autorů zvykem. Kniha obsahuje podrobný a přehledný rejstřík, pomocí něhož lze v knize vše dohledat. Skvělý je zejména seznam všech 125 opusů skladatele, včetně údajů o premiérovém uvedení děl apod.
Pro příznice hudby tohoto velikána 20.století je to nezbytná kniha, ke které se bude často a rád vracet.
Tím neříkám, že by nebyla potřebná novější, obsáhlejší monografie, neboť Igor Stravinskij by si to i u nás konečně zasloužil.

Autorovy knížky

Michail Semjonovič Druskin