I-ťing: text a rozšiřující materiály

I-ťing:  text a rozšiřující materiály https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24647/i-ting-24647.jpg 4 10 4

1.vydání. I-t'ing je pravděpodobně jednou z nejstarších knih Číny. Sinolog Richard Wilhelm, žijící v minulém století, tuto bohatou pokladnici staré čínské moudrosti během svého pobytu na Tchaj-wanu po čínské revoluci prostudoval a svým dnes již klasickým překladem ji zpřístupnil evropským čtenářům. Od té doby tato životní moudrost oslovuje nové a nové čtenáře. Jako orákulum, divinační techniku, lze I-t'ing využít k dotazování se, jak jednat v konkrétních životních situacích. Odpovědi obrazného rázu pak pomáhají porozumět současné situaci i směru, kterým se může budoucnost člověka ubírat. V tomto pojetí je I-t'ing úzce spjat s myšlenkou synchronicity, jak ji představila jungovská analytická psychologie. ... celý text

Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: , Portál

I Ging, Das Bucher der Wandlungen , 1956

Uruana
22.03.2021 5 z 5

Výborná kniha i překlad a: na celý život.

DaveS979
21.08.2020 4 z 5

Klasický překlad Richarda Wilhelma je asi nejznámějším evropským překladem tohoto 4000 let starého skvostu přírodního myšlení a základu čínské kultury. Kniha proměn pomáhá člověku zorientovat se ve vlastním životě a praxi ve světě a uvědomit si, že to, co se děje, není náhodné, a že to je naprosto přirozené. Je to pouť světem, krajinou, prostorem, kdy se ocitáme na místech nabízejících nám různé životní možnosti, různé životní prostory, překážky, lidská společenství. Je zajímavé, jak k tomuhle předkulturnímu výtvoru přistupovaly pozdější kultury a náboženství (existuje např. taoistický, konfuciánský nebo buddhistický I-ťing), ovlivnil malířství, poezii, medicínu i bojová umění. I-ťing je pro mě osobně přírodním, prostým přístupem, který ilustrují obrazy a situace jednotlivých věštebných hexagramů. Kniha se nečte jako román, ale používá se jako orákulum (hází se mincemi/stébly řebříčku atd.) a odpovídá nám na otázky týkající se nějakého konkrétního pragmatického projektu. Kromě toho je na ní skvělé, že po čase užívání ukazuje člověku jemnější způsoby (alternativy) jednání, než je jenom útok nebo útěk apod. V dnešní době, kdy je prosazováno heslo "Just do it!" naznačuje, že v některých situacích je třeba vhodné počkat, až se přežene bouře (déšť, který nás zastihl, při čekání v jeskyni), že je lepší nevstupovat do strže plné vody, jindy, že je třeba naopak vyrazit a nepromarnit vhodnou chvíli. Překvapil mě v tomhle směru třeba výrok: "Vznešený člověk jde do nitra a odpočívá, když slunce zapadá." Po západu slunce přechází příroda do jinové oblasti, odpočívá, spíme, procesy se odehrávají v této skryté vnitřní oblasti. I tato sféra je důležitá a může se v ní leccos odžít a vyřešit. Nabíráme energii. Právě z této pradávné kulturní vrstvy Knihy proměn pochází klasické rozdělení na JANG (aktivní prvek/energie - světlo, moc, budoucnost, poznání, osvětlený horizont) a na reaktivní JIN (přizpůsobivost, reakce, minulost, skrytost, to, co hýbe s námi, to, co je skryto za horizontem, nebo třeba uvnitř v zemi/v těle). I-ťing je nesmírně stará a moudrá pomůcka využívající přirozené, selské, přírodní myšlení, byť dnes trochu nezvyklé (ale o to víc potřebné). Všechno je v mysli a v rozvrhu reality, můžeme to měnit, ale ne libovolně, protože jedeme v setrvačnosti jistých minulých dějů a vlivů. Jednotlivé hexagramy nám na poetických přírodních obrazech a výrocích ukazují konkrétní smísení principů JIN a JANG v dané situaci a případnou progresivitu či úskalí našeho projektu, nasměrování.

CruSoe_028
05.12.2012

Neopominutelná pomůcka k rozvoji vlastní osobnosti a kniha nesoucí nespočetně příběhů.

vesirena
01.03.2012 4 z 5

zprvu se mi kniha zdála trochu šroubovitě napsaná...ale když se do ní člověk dostane a s textem jakoby splyne porozumí.

Richard Wilhelm
německá, 1873 - 1930