Hvězdy tehdejších hitparád

Hvězdy tehdejších hitparád https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38484/bmid_hvezdy-tehdejsich-hitparad-KlH-38484.jpg 5 29 7

Historické milníky i drobné zajímavosti týkající se nejvýznamnějších hudebníků a hudebních skupin let šedesátých, jako byli například The Beatles, Beach Boys, Bob Dylan nebo Jimi Hendrix.

Filomena1961
23.01.2023 5 z 5

Prostřednictvím knihy Jiřího Černého jsem vstoupila tak trochu do neznámého pole. Vstupovala jsem opatrně, ale kniha mě vtáhla a přede mnou se otevřel svět kapel a interpretů šedesátých let. A tak při dnešních možnostech si je pouštím a poslouchám.

RoBertino27
18.08.2020 4 z 5

Někdo se může zamýšlet nad výběrem vybraných interpretů, je jasné, že bez Beatles a Rolling Stones by to asi nebylo ono. Ty doplňují některé pro tehdejší posluchače ne zase tak notorický známé skupiny či jedinci, takže v konečném důsledku šlo o příjemné rozšíření obzorů. Těsně předtím, než propukla hysterie nekontrolovatelných "zaručených" zpráv... Jiří Černý má svůj osobitý styl a tady ho uplatňuje naprosto bezezbytku, takže místy mu odpustíme chybějící konkrétní údaje a literaturu faktu čteme jako příjemné vyprávění.

Greenfingers
27.04.2019 5 z 5

Na Jiřího Černého vzpomínám zejména v souvislosti s "houpačkou", která v šedesátých letech představovala takřka jediné spojení s tehdejší "západní" hudbou. Rád jsem také četl jeho příspěvky v Melodii.
Kniha Hvězdy tehdejších hitparád je zasvěceným pohledem na pop scénu v dobách, kdy hudbu provozovali muzikanti, kteří ještě uměli hrát na opravdové nástroje a zpěváci, kteří dokázali zazpívat i naživo.

Jana283
08.09.2017 5 z 5

Oč méně jsme mohli tuhle muziku poslouchat, o to více jsme hltali knihu a antidiskotéky v klubu VŠ. Ježiš to byly časy! Pane Černý, díky, díky, Vám!

kap66
04.09.2017 5 z 5

Mám ráda Jiřího Černého. Ještě před 89. rokem jezdil na klubová vystoupení na vysokoškolské koleje, tam jsem ho viděla poprvé; naživo jsem si ho zopakovala celkem nedávno (doufám, že mu bude zdraví ještě sloužit!). Tahle knížka mně - zkažené rozhlasovým nevkusem 70. a 80. let - jako jedna z prvních dala základ toho, co by mě zajímalo a bavilo poslouchat (a opravdu baví) více. Jiří Černý - můj "otvírač hudebních očí" (uší).

jiri0728
12.03.2017 5 z 5

Opravdu čtivě napsané medailony kapel i interpretů napříč různými žánry 60. let. Překvapivé pro mě bylo obzvláště zjištění, jak pečlivě jsou přeloženy do češtiny úryvky z textů, názvy písní a že jsem nenarazil na faktografickou chybu, což je u knih takovéhoto rozsahu z předinternetové doby (a psané za železnou oponou) téměř zázrak. Láska k hudbě i snaha o vysvětlení významu jednotlivých interpretů nejen pro hudební scénu, ale i pro společenské dění jsou nejsilnějšími prvky knihy, díky kterým zůstává kniha dodnes aktuální navzdory době, kdy byla napsaná.

HTO
10.03.2012 5 z 5

Skutečně vynikající kniha z dob, kdy černí bluesmani ještě nelhali ani nelichotili.

Jiří Černý
česká, 1936 - 2023