Hvězdy nad Berlínem

Hvězdy nad Berlínem https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392927/bmid_hvezdy-nad-berlinem-Xyb-392927.jpg 4 168 57

Max je čtrnáctiletý školák, když potká Lili, artistku na visuté hrazdě, která s cirkusem rok co rok vystupuje v Berlíně. Lili je cikánka a žije úplně jinak než Max a jeho rodina. Pak je od sebe roztrhne válka a znovu se potkají o tři roky později. To už jejich přátelství přeroste v lásku – ale je to láska mezi členem Hitlerjugend a cikánkou, a to je nepřípustné. Jejich cesty se znovu rozdělí. Sejdou se ještě někdy?... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , CooBoo

A Berlin Love Song , 2017

monika7105
09.04.2019 2 z 5

Kniha se vcelku pěkně četla, jen pro mne prvních cca 270 stran bylo docela nezáživných, až ke konci měla kniha nějaký spád.

rencovav
06.04.2019 4 z 5

Bylo to hezké a smutné a vlastně i docela originální a naplňující. Ale utnula bych to tak v polovině a nechala na čtenáři, ať se sám domyslí, jak to dopadlo s Maxem a Lili a jejich láskou... Z téhle knihy je cítit, že je určena mladým, možná těm, kteří o problematice tolik nevědí. Je hezká. Ale na tu pátou hvězdičku bych potřebovala víc.

rysavas
30.03.2019 2 z 5

Knihy o druhé světové válce mám ráda. Tahle na mě ale příliš nezapůsobila. Způsob psaní na mě byl poněkud "roztahaný", obzvláště první dvě třetiny knihy a poslední třetina to prostě už nezachránila.

Anežka537
21.03.2019 4 z 5

Jelikož mám dost ráda knihy o druhé světové válce a toto téma mě zajíma, kniha mě potěšila. Nejvíce se mi líbilo, že se zde mluví o Romech. Všude se většinou mluví a dokonce i učí ve škole jen o židovském holocaustu. A tato knížka nám připomíná, že Romové na tom byli také špatně. Příběh byl celkově výborný a u konce už nechyběly ani nějaké ty slzičky. Do knihy by se mi hodil ještě malý slovníček romských slov, která se v knize objevovala. Trochu mi dělala potíže i Němčina, jelikož německy neumím, ale naštěstí jsem měla po ruce vždy otce či překladač, kteří mi slovíčka přeložili. :)

Damonka12
10.03.2019 1 z 5

Tato kniha se mi vůbec nelíbila, myslela jsem že jí ani nedočtu. To co by mě zajímalo a mohlo být zajímavé, bylo většinou shrnuto do jedné věty a zbytek byl poměrně nudný.

Terka792
15.02.2019

Tu knihu jsem si objednala... Ok ✅... Moc se na ni tesim... Kamaradka mi ji doporucila a podle vasich komentaru verim ze to bude BOMBA... ahoj Terka

julythreemosen
10.02.2019 5 z 5

Předpokládám, že se Hvězdy nad Berlínem stanou nejlepší knihou, co za rok 2019 přečtu. Jsem neskutečně ráda, že jsem dala na všechny pozitivní recenze a knihu si taky pořídila. Očekávala jsem dojemný romantický příběh o zakázané lásce, dostalo se mi toho ale mnohem více. Druhá polovina knihy už byla mnohem temnější, děj mne absolutně pohltil, soucítila jsem s Lili a Maxem a vlastně se všemi, kteří si tímto hrozným obdobím museli projít. Pro mne je každá takováto kniha velmi poučná a myslím, že něco takového, obzvlášť takto beletristicky a populárně zpracovaného, by si měl přečíst každý z nás. Knihu doporučuji opravdu úplně všem, mladým, starým, dívkám, chlapcům (kteří se vůbec nemusí bát romantické linky, ta je velmi přirozená a je součástí života stejně jako tohoto příběhu). Kniha mě donutila k přemýšlení a k vlastnímu dopátrávání informací o zmíněných lidech a místech a za to jsem moc ráda. Tato část historie by neměla být nikdy zapomenuta, ani nikdy zopakována. Pokud pořád váháte, tak prosím, pochyby stranou a přečtěte si tuto knihu.

AniariShattered
09.02.2019 5 z 5

Je o mě celkem známo, že mám velmi "ráda" knihy o II. Světové válce a proto jsem byla nesmírně vděčná Ježíškovi, že na mě i v tomto ohledu myslel. O perzekuci Romů jsem mnoho nevěděla, jelikož informací o této stránce holokaustu je pomálu. A právě proto mě tato kniha oslovila. I když jsem od samotného začátku věděla jak tato kniha skončí, po přečtení poslední věty jsem zůstala dlouho sedět a celý příběh si znovu přehrála v hlavě. Tato kniha mě skutečně zasáhla až do morku kostí na pravděpodobně dlouhou dobu.

kristynkal
09.02.2019 4 z 5

Vzhledem k tomu, že knihu vydalo nakladatelství Cooboo, čekala jsem něco v jejich stylu- zaláskovanost, klišé, nic těžkého na čtení.... Ale byla jsem hodně překvapena. Kniha byla úplně jiná, než díla z tohoto vydavatelství... Děj byl plynulý a začal rychle utíkat cca ve druhé polovině knihy, ale i tak mě kniha opravdu bavila a nutila mě přemýšlet o hrůzách války, které se staly. Námět velmi povedený a konečný dojem z celé knihy na dobré úrovni.

Ditules
07.02.2019 4 z 5

To jsem si zase poplakala... Pěkné čtení.

JanaDor
26.01.2019 4 z 5

Kniha se četla dobře. Velmi mě zaujal popis chování Němců během války v jedné rodině, kde třeba mladší Maxova sestra byla tak zblblá, že toužila rodit Hitlerovi čisté děti. Max si z ní kvůli tomu dělal srandu. Je zde zajimavě popsán i život cikánů, kteří se poctivě živili cirkusem. Konec byl velmi reálný a celkově to bylo uvěřitelné. Kniha ukazuje válku z pozice Němců. Třetina knihy byla věnována Lily, jak její rodina přežívá v táboře. Nelidské podmínky i zacházení se pojí s poznáním, že jsou na tom cikáni o stupínek výše než židé. Myslím, že je to dobře napsaný román pro mladé o válce, ale pozor není to jen zamilovaná romance. Doporučuji.

Sabča92
24.01.2019 5 z 5

Simona8126 nikdo vám váš názor nebere a já napsala svůj za kterým si rozhodně stojím. Příběh byl rozhodně silný, neboť námět s koncentračním táborem byl ooravdu dramatický. Okolnosti které se děli později jsou rozhodně spoilery. Přijde mi, že jste se nerozhodla hodnotit knihu ale vnucovat ostatním svůj názor. O tom posledním bodu, podle vás nezvládnutelným, myslím že záleží na úhlu pohledu. Kdyby byl celý příběh vyprávěn z pohledu Maxe, tak by z příběhu nevzešlo to, co je. A retrospektiva na začátku dává čtenáři další pohled na věc. Max válku přežil. Hezký den.

simona8126
24.01.2019 1 z 5

Sabča92 – až na to, že láska, která hrdiny drží při životě, je naprosto nevěrohodná a uspěchaná. A ať už je kniha žánrově to či ono, tahle nepřesvědčivá láska v ní hraje stěžejní roli, a proto ji ROZHODNĚ nemůžu hodnotit kladně. I kdybych odhlédla od této skutečnosti, tak jaký silný příběh? Do poloviny to byla absolutní nuda o krvavých dnech Lily, její přelétavé sestře a vaření z ježků. Věřím, že mnozí čtenáři nebudou mít trpělivost čekat 200 stran, než se začne konečně něco dít (a ke všemu jen něco očekávaného a předvídatelného). Vůbec nic mi to nedalo, jen pocit frustrace a nudy. Silný příběh si představuji úplně jinak. A i to poslední, k čemu se vyjadřujete, je nezvládnuté. Max se rozhodne zapsat svůj příběh, ale ten je následně vyprávěný střídavě z pohledu Maxe a Lily, což je samo o sobě nesmysl.

Sabča92
24.01.2019 5 z 5

Nejprve bych chtěla podotknout, že tato kniha nemá patřit do žánru YOUNG ADULT! A pokud si přečtete anotaci, tak od knihy musíte očekávat něco naprosto jiného.
Z knihy jsem byla nesmírně nadšená! Příběh dvou sedmnáctiletých lidí, kteří se za války zamilovali. Konkrétně láska německého chlapce a romské dívky. Hrdinové si projdou opravdovým peklem. Poznají život na frontě a Lily se dokonce dostane do koncentračního tábora. Toto je nesmírně silný příběh, kde je láska to jediné, co je stále drží při životě.
Příběh začíná v přítomnosti u starého Maxe, který se rozhodne zapsat svůj milostný příběh. A tak se dostáváme do minulosti, kde nám autorka připravila děj ukázaný střídavě z pohledu Maxe a střídavě z pohledu Lily.

kája14
16.01.2019 3 z 5

Pěkný příběh, který se rychle četl. Vadila mi uspěchanost toho, jak se do sebe Lili a Max zamilovali. Na to jak se kniha prezentuje, mi příjde, že autorka spíše chtěla vyprávět o Romech a Němcích za 2. světové války a ta láska je tam tak nějak navíc.

erulka
10.01.2019 3 z 5

Musím říct, že jsem od knihy očekávala daleko víc. Slibovaná zakázaná láska mi přišlo hodně odbytá, hlavní hrdinové většinu příběhu byli od sebe než spolu. A konec knihy mě vůbec nebavil, kapitoly ze strany Lili ještě šly, ale ty Maxovi jsem přeskakovala, když jsem už od začátku věděla, že přežije. Příběh měl určitě větší potenciál.

simona8126
21.12.2018 1 z 5

Obrovské zklamání! Anotace slibovala příběh lásky na pozadí dramatické válečné doby, atraktivní prostředí cirkusu a zároveň tragický osud zamilované cikánky a člena Hitlerjugend. Zní to neodolatelně, ale co jsme dostali? Naprosto nevěrohodně a uspěchaně podanou instalásku, založenou na JEDINÉM několikaminutovém setkání, a přesto hlubokou jako propast a nekonečnou jako nebe. To určitě… Zvlášť když je vám čtrnáct! Válečné události mi připadaly skoro až nepodstatné vedle líčení oné zcela výjimečné a neopakovatelné lásky. :-/ Nechápu, že si tahle kniha vydobyla na Goodreads tak vysoké hodnocení! Ode mě ho tedy rozhodně nedostane, i když se to u knih s podobně významnými tématy zřejmě automaticky očekává. Nevyhovoval mi ani styl vyprávění! Začínáme v současnosti, kde k nám Lili promlouvá snad ze záhrobí? Dále se přesouváme k Maxovým kapitolám ze současnosti, které jsou vyprávěny v er-formě. Celý následující příběh je pak podán tak, jako by ho Max po letech zapisoval, ale přitom jej dále vypráví střídavě on a Lili (v ich-formě). Jak by mohl zapisovat tak detailně něco, co prožívala Lili a při čem on osobně nebyl? Je to velmi matoucí. Navíc části Maxe ze současnosti, vkládané do knihy v průběhu celého příběhu, jsou rádoby dojemné a nesmírně nudné. Teprve po nějakých 200 stranách se KONEČNĚ začne dít něco opravdu dramatičtějšího, ovšem předvídatelného, takže se lepší čtenářský zážitek (alespoň u mě) stejně nedostavil. Přečtěte si raději starý dobrý příběh Romeo, Julie a tma. A jestli chcete zažít pěknou atmosféru kouzelného cirkusu, sáhněte po skutečně nápadité a zajímavé knize Noční cirkus.