Hvězdná brána

Vědecká expedice objevila poblíž pyramid zvláštní objekt pokrytý neznámými symboly. V přísném utajení ho začala zkoumat armáda, uběhla však dlouhá řada desetiletí, než se našel člověk, který by nápis rozluštil. Egyptolog Daniel Jackson zjistil, že znaky představují souřadnice pro cestu vesmírem na jakousi vzdálenou planetu. Padlo rozhodnutí vyslat tam průzkumnou jednotku pod velením plukovníka O'Neila. Symbol umožňující návrat na Zem ovšem na hvězdné bráně chybí, bude zřejmě teprve na místě určení. Expedice nutně potřebuje Danielovy znalosti, mladý vědec se tedy volky nevolky stává jejím členem. Nepraktický intelektuál se ocitá v prapodivném světě na úrovni staroegyptské civilizace, kde všichni lidé ve strachu otročí božskému vládci a nebezpečí číhá na každém kroku... Kniha sepsaná Deanem Devlinem a Rolandem Emmerichem, jenž napsali scénář ke stejnojmennému filmu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29213/hvezdna-brana-29213.jpg 4.147

Stargate (1991)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Cinema

yaoiyuri

Přiznejme si, že bez tohohle O'Neila bez smyslu pro humor by tu nikdy nebyl O'Neill, hrdina mého dětství :)
Film jsem viděla jen jednou, kdysi jako malá a zase tak velký dojem ve mně nezanechal. Navíc mě tenkrát dost zmátl (jiní herci, žádný Teal'c, Ra byl zvláštní záporák… no, ale konečně jsem tenkrát pochopila, jak se Daniel vlastně dostal na Abydos a proč mu O'Neill posílal krabičku papírových kapesníků). Knize jako takové nemám až na pár překlepů prakticky co vytknout, bavila mě.

Ivan Kučera

Nudný film a nudná knižka. Tá vznikla na základe scenára k hitu Rolanda Emmericha, čiže ide plus mínus o to isté, čo vo filme a nie je to obohatené o nič špecifické, pretože literárne adaptácie filmových scenárov obvykle nezvyknú získavať Nobelove ceny za literatúru, ak viete, čo tým chcem povedať.

Thromulus

Kniha byla fajn a četla se dobře, lepší jak film.

Simonov

Super, víceméně kopíruje děj kultovního filmu. Parádní čtení pro fandy Hvězdné brány.

prospero

Jak napsat komentář k něčemu takovému..? Ten film vešel do kin rok předtím, než jsem se narodil. A tehdy vešel do historie. Někdo ani neví, že existuje nějaký původní film, který stál za vznikem původního seriálu. Bože.. Vždyť ten příběh, mytologie, postavy.. Vždyť je to naprosto dokonalé. Nehraje si to na žádnou velkolepou scifi. Původně to byla komorní záležitost, a přesto se příběh tak prosadil. Pro mě doslova srdcová záležitost. Vždyť tenhle film jsem viděl už ve školce, stejně jako seriál, který mě doprovázel dětstvím a tím nejlepším životním obdobím. Na tohle období mám opravdu úžasné vzpomínky. Jak jsem každý den spěchal ze školy domů, abych nepřišel o jedinou epizodu původního seriálu. Matka mi vždycky namazala housku margarínem, navrch plátek debrecínky a šel jsem na to. A přesto jsem nebyl žádný geek, nebo sci-fi pošuk. Mě tenhle žánr nikdy extra nezajímal, ale ten seriál.. Jasně.. Jsou natočeny mnohem "kvalitnější", nebo "zajímavější" seriály, ale tomuto seriálu.. Nehledě na prvopočáteční kvalitu efektů, nebo pro někoho kolísající tendenci jednotlivých epizod nelze upřít jedno..  To ohromné velké srdce. Alespoň to, co jsem cítil v původních sériích. Nevím, jak Vy, ale pro mě opravdová Hvězdná Brána skončila osmou sérií.

A kniha..? Nebo tedy původní film, protože je kniha vlastně doslovným rozšířeným přepisem původního filmu..? Kniha představila úžasné charaktery Jacka O'Neila, který se od seriálové verze poněkud liší a to nejenom svým jedním "l", jménem svého zesnulého syna, a nebo několika dalšími věcmi. Liší se hlavně svou vážnější povahou. A není divu, kniha a film se snažila být mnohem reálnější, co se týče psychologie hlavních postav a otce, jehož syn se zastřelil jeho služební pistolí. Lze říct, že svůj humor našel až později a stal se pouze prostředkem k tomu, jak se vyrovnat s jeho smrtí. Byl to muž, který prošel Branou zemřít, aby zjistil, že chce žít.

A Daniel Jackson.. Pro někoho dětský vzor, popravdě jsem kvůli němu jako dítě uvažoval o studiu archeologie a vlastně možná kvůli němu jsem se začal zajímat o Egyptskou, Řeckou a později i Severskou, nebo Slovanskou Mytologii. Jako dítěti mu zemřeli oba rodiče a on se snažil zasvětit život hledání pravdy o životě, smrti. Stal se archeologem, aby je uctil. A to mu jednou provždy změnilo život způsobem, který si nedokázal ani představit. Do toho Ra.. Jehož lze považovat za toho největšího z vesmírných imperátorů tehdejší doby, který se postavil proti hrdinům, aby je podrobil zkouškám jejich víry.

Ten film měl nádherný příběh, úchvatnou hudbu.. A kniha nebyla jiná.

Peleus
05.12.2017

Knihu mám spojenou s cestou ve vlacích Vídeň-Praha (a vtipným rakouským pokusem o pivo zn. Ottakringer ve vlakové restauraci), Praha-Plzeň (žádný alkohol, neb už jen vzduch rodné hroudy je pln opojení), pročež můj názor bude lehce nekriticky pozitivní.

Díky skutečnosti, že film patří mezi má oblíbená díla (přiznám se, že v divokých 90. letech jsem ho nahrával z Tv na VHS, přičemž největší adrenalin spočíval v tom včas zastavit nahrávání, nechat běžet reklamu, mezitím přetočit pásek o kus zpátky a s "prstem na spoušti" čekat, až reklamní blok skončí, aby se dalo stisknout REC), knihu jsem si taktéž užil. V mysli znovu obživly známé postavy Jacka O'Neila, Daniela Jacksona nebo poručíka Kawalského. Znova jsem se ponořil do světa pouštní planety a vychutnal si vyprávění o alternativní historii Země zaznamenané na staré zdi zapomenutým písmem v podání dr. Jacksona a dcery domorodého náčelníka.

Přestože jsem několikrát viděl film a později sledoval i stejnojmenný seriál (skončil jsem u 1. řady SG: Atlantis, ta už byla nad moje síly, i když si myslím, že pořád mám vcelku toleranci pro filmovou naivitu - později jsem se docela bavil u všech 4 řad Star Trek: Enterprise), nepovažuji knihu za ztrátu času. Dokonce bych řekl, že víc si ji vychutnají právě ti, jež znají filmovou předlohu.

Nunee
23.09.2016

Co k tomu napsat... Myslela jsem, že mi kniha dá víc než film. Zde se tak nestalo. Pokud jste viděli film, kniha je ztráta času, ale pokud jste film neviděli, příběh stojí za to ;-)

notburga
25.08.2015

Poměrně pěkná věcička. Prodlouženou verzi filmu jsem viděla mockrát a přesto si ráda přečtu i knihu, i když to bohužel moc navíc nenabízí. Ale ráda nechám pracovat fantasii tam, kde mi to režisér předtím nedovolil.
Jinak hodnocení berte s rezervou. Je od ženy, která SG (snad kromě Universe) považuje za nejlepší sci-fi seriály všech dob ;)

Phoenix16.cz
07.01.2013

Přepisy filmů většinou za moc nestojí, protože jejich hlavním úkolem je vydělat autorům další peníze, což byl s největší pravděpodobností i záměr s Hvězdnou bránou. Navzdory tomu je však kniha velice kvalitní. Kdo zná film, nic ho tu nepřekvapí, protože obsah knihy se drží předlohy velice pečlivě. Přesto je kniha velice dobře napsaná a nenudí ani chvilku, i když víte, co vám budou další řádky popisovat. Menší problémy by mohli pociťovat fanoušci seriálu Hvězdná brána (tak jako já), protože ten se od filmu přeci jen liší v mnoha ohledech. Hold po těch deseti řadách mám v mysli zafixovaného seriálového Jacka O'Neilla, který se ve spoustě věcí tomu filmovému nepodobá. Chvíli mi trvalo, než jsem si během čtení zvykla představovat si Kurta Russla a ne Deana Andersona. Ale to je můj handicap, který ne fanouškům překážet nebude:-)

sgjoli
28.03.2012

Jako StarGate fanynka odkojená filmem a seriálem nemohu bohužel říct, že tahle kniha je nějaké extra veledílo. U knih, které vznikly podle filmu, to však ale není žádným překvapením - ono to tak obvykle bývá, že knihy napsané podle filmu bývají spíš horší. Nicméně oceňuji pasáže o minulosti Jacka O'Neila, které se ve filmu nevyskytly. Byly příjemným zpestřením.

Black Star
23.08.2011

Tedy tak poprvé ji vidím v češtině,moc ráda bych si ji přečetla,jelikož Hvězdnou bránu miluju :)

zfilmováno

Autoři knihy