Humanizmus na plytčine

Humanizmus na plytčine https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432420/bmid_humanizmus-na-plytcine-dtt-432420.jpg 4 1 1

Občiansky aktivista a súčasný poslanec v Starom meste Bratislava vo svojej prvotine – v krátkych prozaických útvaroch – píše o nešvároch, ktoré trápia nielen jeho, ale určite mnohých z nás. Tak napríklad: „skôr, než sa začneme zaoberať otázkou, čo si o vás myslia ostatní, zamyslite sa nad tým, čo si myslíte o sebe vy.“ Mnoho ľudí si uvedomilo, že keď pracujú pre blaho všetkých, dostáva sa im potrebnej energie a sily. Sami seba môžeme považovať za časť celku. Náš vlastný život možno hrá konkrétnu úlohu v nejakom pláne, ktorý by mal ľudstvu pomáhať. Mnohí nie sme schopní rozpoznať, čo je v našom každodennom živote dôležité, alebo čo má skutočnú hodnotu. Na väčšinu z nás väčší dojem robia mimoriadne skutky či výkony, ako veci, ktoré mnohí z nás pokladajú za obyčajné a ktorých hodnota je napriek tomu vysoká. Čokoľvek, čo má skutočnú hodnotu, možno vybudovať iba prostredníctvom malých vecí, urobených s láskou. Tí z nás, ktorí kráčajú po duchovnej ceste, majú väčšiu snahu zmeniť smer k lepšiemu.... celý text

Mimir
28.02.2020 4 z 5

Prvotina na pultoch kníhkupectiev od politicky zaangažovaného mysliteľa Kristiána Straku je podareným zborníkom fejtónov na najrôznejšie témy so zreteľom na ich platnosť v každodennom živote. Témy ako: dobro/zlo, láska, skromnosť, pokora, chudoba/bohatstvo sú napísané bez zbytočných sémantických nezrozumiteľností, voľne a výsledkom je príjemný, často krát poučný text. V tomto texte sa navyše citeľne odzrkadľuje viacero prameňov múdrosti, tzn. teoretické vzdelanie, osobnostná zrelosť a v neposlednom rade životná skúsenosť.

Vyberám:

Väčšina ľudí sa radšej chytá nádeje než reality vlastných schopností.

Ak chceme z našich sŕdc pýchu vykoreniť, nesmieme sa báť situácií, keď nás druhí nechvália, keď sme naopak ponížení.

Ak chcete zmeniť svet k lepšiemu, pravdepodobne na to doplatíte.

Autorovy knížky

Kristián Straka