Hugo Haas a jeho (americké) filmy

Hugo Haas a jeho (americké) filmy https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243123/bmid_hugo-haas-a-jeho-americke-filmy-243123.jpg 5 3 2

Monografie „Hugo Haas a jeho americké filmy“ vychází z disertační práce Milana Haina, absolventa filmové vědy na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jeho studie těží z ročního studijního pobytu v USA, kde se mu při pobytech na University of California a University of Southern California podařilo probádat unikátní materiály ze zdejších archivů. Kniha tak odhaluje neznámé kapitoly ze života Huga Haase, který je v českém prostředí znám především jako výrazný komediální herec. Díky autorovi se dozvídáme, že se při svém dlouhém americkém exilu (20 let) dokázal prosadit coby divadelní herec na Broadwayi, a to nejen v komediálních, ale i dramatických rolích. Kniha přibližuje i dobové recenze, které Hassovy většinou drobnější role hodnotily vesměs velmi kladně. Jádro knihy se věnuje jeho další kariéře poté, co se přestěhoval do Hollywoodu a snažil se zde prosadit nejen jako filmový herec, ale i jako producent a režisér. Pro lepší pochopení tehdejších produkčních možností v americkém filmovém průmyslu, předkládá autor cenné informace o praxi a podmínkách filmové produkce. Představuje Haasův „autorský“ produkční styl – Haas byl producent, scenárista, režisér a často i představitel hlavní role, nesl hlavní finanční břemeno každého filmového projektu. V hlavní části své práce Hain představuje jednotlivé snímky z Haasovy produkční a režijní dílny – synopse, scénář, produkční historii a dobové přijetí v tisku. Ve svém bádání autor čerpá z široké řady zdrojů – kromě samotných filmů, jejich scénářů, poskytuje informace z materiálů produkčních a distribučních společností, úřední korespondence, Haasovy osobní korespondence, dále tlumočí recenze z dobového amerického tisku a svědectví Haasových spolupracovníků (v písemné formě či na základě osobních interview). Kniha bude opatřena také bohatým obrazovým materiálem, který se podařilo autorovi získat z amerických archivů (fotky z natáčení, dobové plakáty apod.)... celý text

callahanh
26.02.2024 4 z 5

Opravdu málo se ví, že průkopníkem Čechů v Hollywoodu byl Hugo Haas, ačkoli tam tedy zásadní stopu nezanechal. O jeho amerických počinech se prakticky neví, což napravil Milan Hain se svou disertační prací a dobře udělal, protože vskutku zmapoval neprošlapaný terén, v němž prakticky na každé stránce čtenář objeví zajímavé informace (třeba tu, že některé filmy Haasovi produkoval Kirk Douglas) a opravdu se o všech filmech dozví i ten nejmenší detail. S odstupem času lze snadno odhalit důvody, proč Haasovy filmy nebyly příliš úspěšné a chybí mezi nimi nějaký hit, což je škoda, protože on sám se pokoušel zachovat osobitost a evropský styl práce a nikdy nechtěl podlehnout diktátu producentů a studií. Autor se tématem zabývá zevrubně a je poznat, že všechny filmy sám viděl, mnoho o nich přečetl a dokázal si vyselektovat, co je podstatné a co už ubíjející. Po přečtení jeho knihy, která překvapivě není až tak náročná, jen je napsaná neuvěřitelně hustým fontem a čte se tak subjektivně dost pomalu, dostane čtenář chuť si nějaký ten Haasův film sehnat a zhlédnout. Ocenit se musí i práce se zdroji, která je vyčerpávající a poznámkový aparát je vskutku hodně štědrý. Jediné, co bych tak autorovi zlehka vytknul, je, že se nijak nezmíní o Haasově rodinném životě, protože ačkoli několikrát upozorňuje na jeho syna, nikdy o něm nic neřekne a nikterak ho nepřiblíží, což je možná škoda a jen by to dodalo ucelený obraz Huga Haase v USA. Ve výsledku je tak kniha vysoce přínosná a drtivé většině odborníků i běžných diváků postaví jednu z ikon první republiky do úplně jiného světla, které ho dělá komplexnějším a uvědomělejším umělcem, než bychom možná čekali. 90 %

Blue
04.08.2021 5 z 5

Pro příznivce Huga Haase skoro povinná záležitost. Zatímco filmy s Haasem natočené do roku 1938 v tehdejším Československu, jsou u nás velmi dobře známy z častých televizních repríz, o jeho americké kariéře toho moc nevíme. Respektive nevěděli jsme, dokud nevyšla tato interesantní a -neváhám tvrdit - i velmi potřebná kniha. Kterou vřele doporučuji.