Hrdina robotníckej triedy

Hrdina robotníckej triedy https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370483/mid_hrdina-robotnickej-triedy-jmo-370483.jpg 3 2 2

„ Working class hero is something to be „ spieva vo svojom nesmrteľnom Bluese – Working class hero, John Lennon. Pocit paradoxnosti tohto výroku v postsocialistickej krajine, ako i pocit paradoxnosti tejto krajiny samotnej sa nachádzajú v rovnomennej básnickej zbierke Tomáša Straku, opatrenej vynikajúcim úvodom filozofky, feministky & univerzitnej pedagogičky Adriany Jesenkovej. Zbierka samotná je koncipovaná, ako Bluesový album & šialené kvílenie speváka držiaceho papierovú gitaru, graduje v kritike nespravodlivosti, túžbe po náručí, či najintímnejšej súkromnej revolte. Baladický obsah zbierky je bohato ilustrovaný provokatívnymi obrázkami Andreja Cígera, ktoré len dokresľujú napätú atmosféru & rytmiku básní. Kniha je akýmsi emotívnym žurnálom, spoveďou o tom, že každý sa smie stať skutočným Hrdinom robotníckej triedy.... celý text

Shindo
18.05.2021 4 z 5

O pár levelov vyššie, než Paper Back. Výsmech konzumnej spoločnosti písaný zdravo sarkasticky a úprimne. Hlavne úprimne.
Nie som fanúšikom poézie (a už vôbec nie tej slovenskej), Strakovu tvorbu ale poznám a celkom mi vyhovuje. Možno za to môže aj to, že som poznamenaný Bukowskeho knihami.

Kniha samotná bola fajn, miestami mi však prišla nevyvážená. Niektoré básne som úplne nechytal, pri iných som zasa mal pocit, akoby som dostal poriadnu ranu. Asi najsilnejšia bola posledná.

Tomáš Straka
slovenská