Hrdí žebráci

Děj Cosseryho nejvýznačnějšího románu Hrdí žebráci (1955) je zasazen do chudinských čtvrtí Káhiry, jeho ladění je však vzdáleno jakémukoli sociálnímu patosu – postavy namísto revolty aplikují Cosseryho přístup k životu a za cenu minimální námahy dosahují nerušené radosti ze života. Autor je často přivádí do komických a absurdních situací – beznohý a bezruký žebrák se stává obětí chorobné žárlivosti své mladé, urostlé ženy; bývalý univerzitní profesor zastává úlohu účetního v nevěstinci, kde dojde k vraždě mladé prostitutky. Nad vším se vznáší všudypřítomný opar hašiše a despekt vůči těm, kteří dosud berou okolní svět vážně. Přestože Cosseryho texty zaujaly mj. i spisovatele Henryho Millera, Alberta Camuse či rock'n'rollovou básnířku Patti Smith, širšímu publiku zůstávají stále utajeny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286773/hrdi-zebraci-jjO-286773.jpg 4.125
Vydáno, Rubato

Mendiants et orgueilleux, 1955

Kniha Hrdí žebráci

MikulášV

Nemám slov. První setkání s Cosserym a naprosto mi to vyrazilo dech. Skvělá kniha, která vás přinutí pohlédnout na svět trochu z jiné perspektivy a možná i přehodnotit své dosavadní počínání a hodnoty.
Cossery zde mluví o prostotě bytí, o hledání míru a o spoustě dalších aspektů života. To vše je sepsáno v tak útlé knížce a vyzobrazeno jen na pár postavách. Směšné situace a směšné figury, které je prožívají mají i směšné uvažování. Jedním slovem DOKONALÉ.
Určitě se s Cosserym neloučím.

666Jitka

Zajímavý příběh z Egypta, který je vykreslen na několika málo postavách, nechybí hašiš, prostitutky, zločin, ale hlavně moudrost, nadhled a filozofický pohled na svět "žebráků" anebo spíše nejsvobodnějších lidí ...
Poslouchala jsem v audio verzi ...

Jaruš7

Přitažlivé téma, takže zhlédnutí profilu autora bylo prvořadé. Hm, no koukala jsem.
Audioverze super, takové odhalení mě dostalo.
Představa žebráka v Egyptěse zde mění na mudrce, který v teplém klimatu, stravou obdařen milosrdenstvím a s trochou drogy si v nezávislosti může snít, "přiživovat zázraky" a volnomyšlenkářstvím se sytit.
Autor do příběhu vložil aktérům svou mentalitu, lenivou, dumající, na slastech života závislou.
Citace :"Veškeré bohatství světa mi nenahradí tvou přítomnost"
"Tenhle svět byl tak absurdní, že i bakterie přestávaly být nakažlivé."
"Nejmalichernější lidská vlastnost je posedlost vlastní důstojností."
Drogy, zločin, ani moudro nesmyje tíhu viny.

Jako východisko z deprese životního stylu je přijmout chudobu - žebrotu odbřemeňující svododu, počinem obohacujícím mysl a duši, pro některé lákavě následováníhodným.

veneta
24.02.2019

Prostě Cossery - nepředvídatelné úvahy a obraty, skvělý jazyk a záviděníhodný nadhled a klid!

sick.boy
24.10.2017

O orient sem se nikdy nezajímal, skoro nic o něm nevím, ale knihu Hrdí žebráci sem si užil a vzbudila ve mě zájem. To je myslím důkaz kvalitního vypravěče, jakým Cossery je. Velmi vytříbený jazyk, zajímavá nadhozená filosofie, výborně vypointovaný příběh a ještě to celý smrdí hašišem. Taky sem si po dlouhé době řekl, že nejsem spokojen s délkou knihy. Hrdé žebráky bych zvládl jednou tak dlouhé.

-Pečivo-
29.01.2017

Psychologický drama z Egypta z roku 1955 - Cossery byl kámoš Camuse a Viana, knihu vydalo Rubato, takže bylo předem jasný, že to bude dobrý. A bylo - dva bezďáci, spousta kurev, jedna fetka a detektiv se motaj bez cíle rozpadlejma uličkama starý Káhiry, všude smrdí hašiš a nejlepší kratochvíle je někde se povalovat.

Do toho jeden z nich zamorduje mladičkou prostitutku a detektiv to musí vyšetřit. Což se mu celkem daří, akorát jsou vůči tomu všichni protagonisté včetně vraha celkem apatičtí, což vede detektiva k zamyšlení o smyslu života. Leitmotivem je, že když nemáš co ztratit, tak si spokojenej a žiješ se sebou v míru.

To můžu potvrdit. Když jsem jako malej ještě neměl klíče, tak sem je nemoh ztratit a byl sem děsně šťastnej. Párkrát sem je později totiž ztratil a dostal sem pěkně na prdel. Naštěstí sem je pak jednou našel v křoví a pak sem je pro jistotu začal nosit okolo krku. Na to sice moc nešly buchtičky, ale to protože tehdá ještě nevěděly, co je dobrý. True story.

Sakulnikov
17.11.2016

Život je jednoduchý, když máte pár známých, co vás zásobují hašišem. Proč chtít víc? Ztráta zábran a úcty na okraji společnosti je zde krásně popsána.

Koňadra
18.08.2016

Zaujímavá knižka. Úplne iná, ako som čakal. Dostane vás do sveta obsadeného hrdinami - nehrdinami s úplne iným rebríčkom hodnôt a prístupom k životu, než na aké sme zvyknutí. Chvíľu som si musel zvykať na to, že nejde o nejakú pitorsknú absurditku, ale o príbehy z reálneho života v chudobných štvrtiach Káhiry. Ale bolo to veľmi dobré.

A každé ráno je cesta domů delší a delší
A každé ráno je cesta domů delší a delší