Hrdí žebráci

Děj Cosseryho nejvýznačnějšího románu Hrdí žebráci (1955) je zasazen do chudinských čtvrtí Káhiry, jeho ladění je však vzdáleno jakémukoli sociálnímu patosu – postavy namísto revolty aplikují Cosseryho přístup k životu a za cenu minimální námahy dosahují nerušené radosti ze života. Autor je často přivádí do komických a absurdních situací – beznohý a bezruký žebrák se stává obětí chorobné žárlivosti své mladé, urostlé ženy; bývalý univerzitní profesor zastává úlohu účetního v nevěstinci, kde dojde k vraždě mladé prostitutky. Nad vším se vznáší všudypřítomný opar hašiše a despekt vůči těm, kteří dosud berou okolní svět vážně. Přestože Cosseryho texty zaujaly mj. i spisovatele Henryho Millera, Alberta Camuse či básnířku Patti Smith, širšímu publiku zůstávají stále utajeny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286773/big_hrdi-zebraci-jjO-286773.jpg 434

Vydáno: , Rubato

Mendiants et orgueilleux, 1955

Kniha Hrdí žebráci

Alma-Nacida
01.10.2021

Kdo by to řek, že budou ti Egypťani jako zhulení Švejkové. Stejně jako u četby Švejka pociťuji spíš smutek, než že bych se nějak bavila. A ten závěr byla čirá beznaděj, kdo by se staral u chudáka zabitou děvku. Hrome, mám z toho chandru jak trám.
Mistrně načteno N. Lichým, který tomu přidal (nejmíň) jednu hvězdu.

puml
02.02.2021

Hodnotím audioknihu načtenou Norbertem Lichým. Skvělé. Typický Cossery s postavami, které jsou často velmi apatické, ale přitom neskutečně sympatické, a to i přesto, že některá z nich občas někoho bezdůvodně zavraždí. Ale ani to je jako by nevyvede z klidu a pohody hrdých žebráků. Možná je to místy trochu moc idealizované, to s těmi hrdými žebráky, ale to už je Cossery, a vlastně i pro tenhle idealismus ho mám rád. - Holt jednou žebrák, navždy žebrák. Doporučuji.

PS - Ani nevím proč, ale často jsem při poslechu Žebráků myslel na filmy Jima Jarmusche z 80. let.

JP
19.01.2021

Náladou typický Cossery. Káhira. Žebrák spící na novinách, nevěstinec, mrzák, vražda prostituky, vše zahalené kouřem hašiše. Je něco sympatického na tom číst o "hrdinech", co jsou ospalí a pomalí, líní, bez ambicí. Taková ta sympatická špína. 7/10

MikulášV
11.07.2020

Nemám slov. První setkání s Cosserym a naprosto mi to vyrazilo dech. Skvělá kniha, která vás přinutí pohlédnout na svět trochu z jiné perspektivy a možná i přehodnotit své dosavadní počínání a hodnoty.
Cossery zde mluví o prostotě bytí, o hledání míru a o spoustě dalších aspektů života. To vše je sepsáno v tak útlé knížce a vyzobrazeno jen na pár postavách. Směšné situace a směšné figury, které je prožívají mají i směšné uvažování. Jedním slovem DOKONALÉ.
Určitě se s Cosserym neloučím.

666Jitka
06.04.2020

Zajímavý příběh z Egypta, který je vykreslen na několika málo postavách, nechybí hašiš, prostitutky, zločin, ale hlavně moudrost, nadhled a filozofický pohled na svět "žebráků" anebo spíše nejsvobodnějších lidí ...
Poslouchala jsem v audio verzi ...

Jaruš7
30.03.2020

Přitažlivé téma, takže zhlédnutí profilu autora bylo prvořadé. Hm, no koukala jsem.
Audioverze super, takové odhalení mě dostalo.
Představa žebráka v Egyptěse zde mění na mudrce, který v teplém klimatu, stravou obdařen milosrdenstvím a s trochou drogy si v nezávislosti může snít, "přiživovat zázraky" a volnomyšlenkářstvím se sytit.
Autor do příběhu vložil aktérům svou mentalitu, lenivou, dumající, na slastech života závislou.
Citace :"Veškeré bohatství světa mi nenahradí tvou přítomnost"
"Tenhle svět byl tak absurdní, že i bakterie přestávaly být nakažlivé."
"Nejmalichernější lidská vlastnost je posedlost vlastní důstojností."
Drogy, zločin, ani moudro nesmyje tíhu viny.

Jako východisko z deprese životního stylu je přijmout chudobu - žebrotu odbřemeňující svododu, počinem obohacujícím mysl a duši, pro některé lákavě následováníhodným.

veneta
24.02.2019

Prostě Cossery - nepředvídatelné úvahy a obraty, skvělý jazyk a záviděníhodný nadhled a klid!

sick.boy
24.10.2017

O orient sem se nikdy nezajímal, skoro nic o něm nevím, ale knihu Hrdí žebráci sem si užil a vzbudila ve mě zájem. To je myslím důkaz kvalitního vypravěče, jakým Cossery je. Velmi vytříbený jazyk, zajímavá nadhozená filosofie, výborně vypointovaný příběh a ještě to celý smrdí hašišem. Taky sem si po dlouhé době řekl, že nejsem spokojen s délkou knihy. Hrdé žebráky bych zvládl jednou tak dlouhé.