Hřbitov nevěst

Hřbitov nevěst https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367286/bmid_hrbitov-nevest-t6F-367286.jpg 3 127 65

Přízračná sibiřská tajga, nekonečné bažiny, zapomenuté trestanecké osady. Prostředí, ve kterém se osamělý český etnograf cítí méně sám. Hledá poslední příslušníky místních domorodých skupin, kteří zde živoří na hranici jejich zanikajícího světa. Celý kraj ale zahaluje závoj strachu. Mizí v něm mladé dívky. A není nikdo, kdo by je hledal. Etnograf se seznámí se sestrou jedné z pohřešovaných a nechá se postupně pohltit pátráním po osudu ztraceného děvčete. Většina cest, po kterých se vydává, však končí hluboko v lese…... celý text

Marekh
08.12.2018 4 z 5

Tato kniha je založena na skutečných událostech a osobních zážitcích českého etnografa. Autora k napsání knihy inspiroval příběh, kdy v okolí uralského města Nižnij Tagil mizely řadu let mladé dívky. V roce 2005 byla v lesích nedaleko osady Ljovicha nalezena jejich těla ukrytá v mělkých hrobech..

Kniha se mi celkově líbila. Možná jsem od knihy očekával větší napětí, ale četla se dobře, knihu jsem přečetl za 1 den. Myslím si, že si kniha zaslouží vyšší hodnocení než má v současné době v Databázi knih.

Líbilo se mi prostředí, kde se děj odehrával (Tajga severního Uralu). Z jedné strany toto prostředí na mě působí romanticky s krásnou přírodou, z druhé strany strašidelně zejména v noci, poněvadž někteří lidé v osadách nemají elektřinu, takže jsou odkázáni na petrolejku nebo svíčku. Celkově život v těchto osadách je náročný po všech stránkách. Svou autentičností může kniha čtenáři přiblížit život v těchto zapadlých oblastech. Je obdivuhodné, že někteří lidé i přes tyto nepříznivé podmínky zůstávají stále žít v tomto místě. Zaujalo mne, že oblíbeným jídlem vesničanů jsou také pečené brambory, které jí společně s chlebem. Je to zajímavá kombinace, která člověka může pořádně zasytit. V oblibě mají také boršč a vodku. :)

O určité události, která se stane v knize, jsem dlouho přemýšlel a nedávala mi smysl. Zpočátku jsem si říkal, že jsem to buď špatně pochopil, anebo se autor do toho zapletl, ale to je asi malá pravděpodobnost. Postupně jsem si na tuto událost vytvořil svůj názor, který je snad správný a který by mi objasnil určité věci, které jsem si nedokázal vysvětlit.

Autor umístil na svém YouTube kanálu - Hřbitov nevěst - písničky, které nazpíval v češtině, angličtině nebo v ruštině, což jako bonus je určitě fajn. Více to přibližuje atmosféru daného místa.

ivana02
28.11.2018 5 z 5

Úžasná kniha s ponurou atmosférou Sibiře. To se mi na knize líbilo úplně nejvíc - téměř opuštěné a rozpadlé vesnice, sychraný podzim a bezútěšná situace místních obyvatel. Autor je etnolog, na Sibiři i pobýval a v příběhu vychází ze skutečné události. Jsem překvapena, jak nízké hodnocení kniha má, já z ní byla nadšená. Dokonalý popis přírody, vlezlý chlad a napětí. S chutí bych si ji přečetla znovu.

vivienna
19.11.2018

...kniha mě nezaujala, nedočetla jsem ji...

Esmeralda168
12.11.2018 3 z 5

Originální neotřelý příběh založený na skutečné události. Úchvatný popis života v sibiřské tajze, často napínavé, až z toho mrazilo. Velké písmo a krátké kapitoly mi vyhovovaly. Oceňuji, že autor knihu uměle nenatahoval, aby byla co nejdelší, jak je to často zvykem.
Hodně mě to bavilo a dala bych i čtyři hvězdy, kdyby to mělo trochu šťastnější konec. Kdykoli čtu o tom, jak se někdo všemožně snaží někoho zachránit a nepovede se to, vnímám to - jak tady někdo skvěle vyjádřil - jako dostat kopanec do břicha.

intelektuálka
22.09.2018 3 z 5

Severská detektivka ? Ne - tvrdá realita života v uralském Tagilu...

Vylíčení sibiřské tajgy a přežívání místních obyvatel - jejich rezignace k dění, kterou může otupit jen 50 % samohonka...

A bezútěšné pátrání po mladých dívkách, které končí
na "hřbitově nevěst"...

Plusem této knihy jsou bezesporu informace o prostředí, které neznám.

yvett239
31.08.2018 4 z 5

(SPOILER) Skvělý popis krajiny, života lidí bez naděje a bez budoucnosti, použití skutečné události. Kniha mě moc bavila a byla napínavá, bylo těžké se od ní odtrhnout, a proto jsem ještě chvíli před koncem čekala, že dám vyšší hodnocení.
Konec mě ale vážně zklamal. Nejde ani tak o to, že ji nezachránil (i když by se to podle mě slušelo, dočetla jsem včera a dodnes mě to štve), ale čekala bych aspoň nějaký náznak motivu, aby se nad ním hlavní hrdina ještě jednou nahlas zamyslel. Konec mi zkrátka přišel úplně najednou useknutý, a to dost znatelně a necitlivě.
PS: Mám teorii, že ten konec tak autor napsal jen kvůli tomu, aby mohl použít tu jednu větu o jeho nevěstě. Ta věta je totiž jednoduše skvělá.
PPS: Doslov mě taky celkem šokoval.
PSS: Soundtrack ke knížce je taky fajn nápad. Navíc je velmi poslouchatelný. :)

Edit 2021: Hodnocení jsem zvýšila ze 3 hvězd na 4, protože je to jedna z knih, ke které se nějakým způsobem v myšlenkách vracím, což je podle mě znak dobré knihy. Ten špatný konec už nemám autorovi zazlé, ale stále trvám na tom, že byl necitlivě useknutý, jako by to už autor chtěl mít z krku.

Vladii
26.08.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila a nemohla jsem se odtrhnout. Není to úplně klasická detektivka, ale příběh mě zaujal a chvílemi jsem se i dost bála. :-)
Líbil se mi působivý popis syrové a ponuré sibiřské krajiny a života tamějších lidí. Nechápu, proč má kniha tak nízké hodnocení, možná doopravdy kvůli tomu závěru, který trochu zklame.

Aya81
17.08.2018 4 z 5

Kniha mne hodně chytla. Ani ne tak příběh, jako vylíčení prostředí a života v sibiřské tajze. Z toho mne po celou dobu čtení doslova mrazilo. Ten zmar, nenaplněné naděje, bezútěšnost, syrovost života místních. Štěstí se někam ztratilo, a tak k němu teď už vlastně stačí pár laheví lihu, v lepším případě vodky. Autorovi se z mého pohledu výborně podařilo toto všechno vylíčit a udržet v celém příběhu.
Vlastní příběh - naivita hlavního hrdiny mne trošku iritovala, ale zase bez té naivity by se děj nikam neposunul. Vědomí, že autor vycházel námětem ze skutečné události (skutečně zmizelých dívek, některých i velmi mladých, které byly unášeny a nuceny k prostituci a při neposlušnosti či znelíbení se zabity, a jejichž těla byla po dlouhé době objevena v masových hrobech) mne naplňovalo určitou bezmocí.
Oceňuji "neamerický" konec.

Atlantis
30.07.2018 3 z 5

Hřbitov nevěst na první začtení vyniká (alespoň pro mě) originálním zasazením do ruských lesů. Popis přírody je opravdu na jedničku a úplně cítíte ten chlad a syrovost tamější přírody. Jenže všeho moc škodí.
První polovina je osvěžující, jiná a čtivá. Pak se ale protagonista spolu s autorem zasekne a začne bloumat právě výše vychválenou přírodou. A chodí a chodí a ono nic. Potom najednou narazí na chlapíky v křoví a kuk, konec.
Nenávidím, když se v detektivce vrah objeví zničeho nic. Neznáte jeho motiv, pozadí, nic. No a ten useknutý konec je na sražení hvězdy sám o sobě.

Roberta
19.07.2018

Tu zalozku, kterou kniha ma, jsem nepotrebovala. Precteno jednim dechem.

alnahu
25.06.2018 3 z 5

Příběh podle skutečných událostí ,který je věnován památce ztracených, kterých mělo být během dvou let 462 ,kteří zmizeli beze stopy. Příběh ze sibiřské tajgy ve kterém mizí beze stopy mladé dívky a divné je ,že je nikdo nehledá. Hlavní postavou je etnolog, který by tuto záhadu rád rozluštil a spojí se se sestrou jedné z pohřešovaných dívek a začne pátrat co se zde děje .Dost děsivý příběh.

bedkniha
16.06.2018 3 z 5

Kniha byla zajímavá, líbil se mi popis krajiny...ale, neumím si představit ( nebo...nechce se mi věřit ), že ještě v Rusku, v některých vesnicích se takto žije v 21.století...nechtěla bych se tam narodit ani žít.

veronika5179
26.05.2018 2 z 5

Na knihu jsem se těšila - detektivka z neokoukaného sibiřského prostředí opravdu lákala. Autor popsal reálie velice naturalisticky a věřím tomu, že ruskou přírodu, lidi, kulturu má nejen v srdci, proto je mi líto, že musím dát nižší hodnocení. Problém knížky je v tom, že to není ani detektivka (napětí příliš negradovalo, děj a pachatelé jasní od prvního "náznaku"), ani cestopis, ani román. Přitom je to škoda, ale je jako celek to příliš nefungovalo. I tak jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco víc o místech, kde se málokdo z nás někdy podívá...

chip
23.05.2018 4 z 5

Perfektní popis reálií. Z toho mi opravdu mrazilo! Jsem si pořád představovala jak tam žiju, brrrr.

kuruteku
21.05.2018 2 z 5

Dá se to číst, ale - detektivka to není, thriller to není, cestopis to není, od všeho něco a dohromady... Prostředí zajímavé, námět dobrý, ale když on mnoho z toho už někdo napsal (I. Manook - Kruté časy, např.). Škoda.

Boboking
18.05.2018 3 z 5

Čtivé, zajímavé, ale než detektivka spíše cestopisné drama. Což dokazuje závěr, který je "nedetektivní". A musí přiznat, že závěr je trochu divný, či nebo možná až moc děsivý...

Allla9
17.05.2018 4 z 5

Na této sibiřské detektivce mrazí z pocitu, že vychází ze skutečných událostí.

Moudd
30.04.2018 4 z 5

Perfektní barvitý popis sibiřské přírody a lidí,žijících v zapadlých osadách.Tamní realita = bezútěšnost,beznaděj,ponurost.

genie
23.04.2018 3 z 5

Jednoduchá zápletka, jednoduché dialogy, naopak skvěle popsané prostředí a pocity ... S první půlkou jsem bojovala, druhá mnohem lepší.

Ookmalej
26.03.2018 3 z 5

Musím přiznat, že mě mrazilo. Sice nemám dceru, ale ta představa, že vám někoho unesou a nemůžete s tím absolutně nic dělat kvůli tíživé finanční situaci, neochotě milice a tlaku místní mafie, to je vážně koncentrovaná bezútěšnost. Na toto období mrazů je to čtení výborné. Navíc je to napsáno "svojským způsobem", což je mi sympatické narozdíl od "tradičních" severských románů. Jen mě straší v myšlenkách fakt, že je to inspirováno skutečnou událostí. Tak strašně moc jsem chtěla, aby tu holku zachránil. Konec knihy byl jako kopanec do břicha.
Jednu hvězdičku ovšem autorovi ubírám za příšerné skloňování mužského jména Míša.