Hra na druhou

Hra na druhou https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451380/bmid_hra-na-druhou-ZE5-451380.jpg 4 96 96

Sedmatřicetiletá Nela, matka dvou kluků, se po letech potkává se svou spolužačkou ze střední školy Romanou. Romanin devatenáctiletý syn Ben se do Nely zamiluje. Hraje fotbal, stejně jako Nelini synové. Cestou ze soustředění havaruje s mladými fotbalisty autobus a hrozí, že Ben přijde o nohu. Nela zabojuje a žádá svého spolužáka lékaře, aby se pokusil Benovi nohu zachránit. Nela se nerovnému vztahu brání, je si vědoma věkového rozdílu a přes veškerou snahu Benovi nakonec podlehne. Naivně tak učiní v domnění, že tím přispěje k jeho rehabilitaci. Ben se po čase postaví znovu na nohy a díky své ctižádosti se vrací zpátky na hřiště. Příběh je vystavěný na vývojové křivce jednotlivých charakterů postav a dramatickém sledu událostí během jednoho roku. Nechybí emotivní pasáže. Konfrontace matky a milenky.... celý text

lucisa.n
24.08.2022 4 z 5

Moje druhá kniha od autorky, každá je jiná, ale obě stojí za to :) Je zde vidět posun autorky, co se stylu psaní týče, který je velice čtivý. Téma lásky mezi dvěma lidmi s větším věkovým rozdílem je zajímavý, ale já nikdy nevím, jak se k takovému vztahu stavět. Ale v podstatě zastávám názor, že lásce neporučíš:) Děsně mě zajímalo, jak to a hlavními hrdiny dopadne a z konce nejsem vůbec moudrá. Musím nad ním neustále přemýšlet. Ocenila bych aspoň jednu kapitolu navíc, nebo další díl. Protože takhle nevím, jestli to byl skutečný konec nebo teprve jenom začátek :D

ivetapl
17.08.2022 4 z 5

Kniha je celkem tenká, má velká písmena a čte se sama.
Pojednává o věkovém rozdílu mezi Nelou, mámou od dvou kluků, které je k čtyřiceti. No a Benem, kterému bude dvacet.
Poprvé jsem četla knihu, kdy je takhle velký věkový rozdíl. I rozdíl v tom, že je starší žena.

Vlastně hned od začátku jste vhozeni přímo do děje. Postavy jsou popsány skvěle. Jen teda třeba Romana mi přišla zvláštní. Já bych se asi jako matka nezachovala stejně. Ale co vím, když jsme v té situaci nebyla ,žejo. Do Bena bych se zamilovala. I ve svém věku. Takže chápu Nelu, že ji to k němu táhlo. ️ U Bena se mi líbilo, jak dával najevo své city. Že se toho nebál.

Občas mi Nela přišla, že s Benem mluví jak se svým dítětem. Což se asi dá pochopit.
V knize můžeme ,,vidět", jak bojuje s tím, co je správné. Jestli jít za svými city nebo rozumem.
Moc se mi líbila část, kdy Nela jela za Benem do Kladrub. Úžasné popsané....

Na konci knihy nám dá autorka prostor pro naší fantazii. A vy při čtení konce bude mít minimálně slzy v očích.

marina4088
07.07.2022 4 z 5

Tak tenká kniha a přitom toho popisuje takovou spoustu! Vůbec by mi nevadilo nějakých 100-150 stran navíc.

Hned na začátku jsme vtaženi do děje - autorka nás nenechá moc trápit a hned nám, nezávisle na sobě představí dva hlavní hrdiny - matku dvou dětí Nelu a o skoro dvacet let mladšího Bena. Potkají se náhodou - Nele se rozbije auto, tak musí jet do práce autobusem. Na zastávce potkává svou starou kamarádku, která je právě matkou Bena a zde celý příběh začíná.

Už od začátku je patrné, že se mezi nimi vytvořilo jakési pouto. Jak v příběhu pokračujeme dále, věci začínají nabírat spád.. ale začínají se také čím dál více komplikovat.

Moc se mi zde líbil popis Nely k celé té záležitosti. I přes to, že se k Benovi občas chovala jak ke svým dvěma synům, milovala ho jinak. Její láska byla opravdová, ale vzhledem k věku přemýšlela na rozdíl od Bena racionálně. Benovi se své city skrývat nedaly, občas bojoval sám se sebou, ale ten boj prohrával, protože i on se zamiloval. Bez ohledu na věk.

Konec byl nádherný a četla jsem ho vícekrát, protože byl fakt moc hezky napsaný. I přes to bych uvítala více stránek z důvodu rozepsání se více o jejich vztahu - takhle to prostě bylo moc zrychlené. Takže doufám, že se dovydá nějaké pokračování! :)

cornetka
04.07.2022 5 z 5

Kniha plná emocí a citů, která stojí za přečtení.

evelýny
28.06.2022 4 z 5

,,Strach je součást našeho podvědomí. Nemůžeme se přestat bát. Bez strachu bychom nikdy nezjistili, jak moc jsme silní, jak moc nám na věcech záleží, jak moc se bojíme o druhé. Dokud se bojíme, dotud milujeme."

Hra plná emocí
Souboj touhy s odpovědností, když láska je naruby.
Morálka svazuje řetězem, sekunduje strach.
Budou hned zásnuby? Nehledej výmluvy.
Kdo bude vítězem a rozmotá zamotanou klubka nit?
Rozum či cit...?

Krátký příběh s velkým magnetismem, pakliže laskavý čtenář dovolí.
I když chování hlavní hrdinky Nelly může někoho naplňovalo odporem, přesto její pocity, mnohdy obavy jsou dobrými vodiči k čtenářovu srdci.
Autorka příběhu jimi vytvořila silné magnetické pole, které ještě dlouho po dočtení může rezonovat v mém nebo i vašem mozku.
Její životní moudra jsou dobrým nábojem a tudíž výborným zdrojem pro čtenářovu fantazii.
Pro mě však příběh lásky Nely a Bena tak trochu strojený, nepřirozený.

Otázka pro Nelu: Proč jsi vlastně jela za Benem do těch lázní?
,,Jsou chvíle, které se nikdy nezopakují. A my bychom jim neměli dovolit, aby nám unikaly."

Dovíme se někdy pravdu celou...?

P.S.: Prý čas zhojí všechny rány. Ale co ty jizvy, které zůstanou...?

Audiokniha: čte Jana Stryková, nadneseně, s kapkou sarkasmu

Knihomolka97
13.06.2022 5 z 5

Uff.. vůbec nevím, kde začít. No v prvé řadě musím přiznat, že jsem nečetla anotaci. Věděla jsem pouze, že Hra na druhou je román, kde hraje klíčovou roli vyšší věkový rozdíl a starší je žena. To já ráda.
Byla jsem proto docela překvapená, jakým směrem se příběh ubíral. Ta událost, co se stala, mi sebrala vítr z plachet a chvilku jsem nebyla schopna slova. Mně to bylo tak strašně líto! A vše jsem to prožívala..
Příběh mě vtáhl od úplného začátku, od prvního momentu přeskočila mezi Nelou a Benem jiskra a já jim strašně fandila!
Ben byl jednoduše úžasný, vyspělý a hlavně velký bojovník. U Nely jsem chápala její dilema a též mi byla moc sympatická..
Jediný, kdo mi moc nesedl, byla Romana. Nevím..prostě mi úplně nesedla. ‍️
Knihu jsem doslova zhltla, protože to je opravdu taková jednohubka na jedno odpoledne. Na konci mi bylo líto, že už je konec, klidně bych četla ještě dál. I slza mi málem ukápla.
Příjemné překvapení 4,5⭐/5⭐

Lejčís
08.06.2022 3 z 5

Knihu o vztahu starší ženy s mladším klukem jsem četla poprvé. Párkrát jsem na to narazila ve filmech, ale v knize to s postavami přecejen prožijete hlouběji, protože máte možnost jim nahlédnout do hlavy a pochopit, že je to nejen vzrušující, ale také nebezpečné. Nela i Ben naráží jednak na své morální hranice, ale také na samotný Nelin přístup - sice Benovi nedokáže odolat, i tak má však tendence přistupovat k němu jako ke svým synům, tím spíš, že se jedná o syna její kamarádky. Nechybí tak ani konfrontace mezi těmito dvěma ženami, které milují Bena každá jiným způsobem. Jenže co s tím?

Příběh je skutečná jednohubka, je čtivý a má spád - na nějakých 175 stranách Vám předloží události za celý rok a to je patrně jediná věc, která mi na knize bohužel nesedla, ta rychlost. Potřebovala bych víc, hlubší a propracovanější budování vztahu mezi Nelou a Benem, protože ten příběh má obrovský potenciál, který by dalších 100 stran jistě naplnilo. Takhle se jednalo spíše o takový "vhled" do komplikovaného vztahu, než o ucelený příběh. Přesto mě autorka přesvědčila, že máme autory, o kterých prakticky není slyšet, ale rozhodně stojí za to je číst, protože mají co nabídnout.

Kniha je sice krátká, takže nečekejte, že dostanete hlubokou romanci, na druhou stranu je ale hlavně v našem českém prostředí velmi ojedinělá a nezvyklá. Délku kompenzuje originální zápletka, která se vystříhala zbytečných klišé, od které se Vám nebude chtít odcházet a která Vám nabídne sympatické postavy, jimž porozumíte a budete se k nim chtít ještě někdy vrátit :)

MaláKnihomolka
29.05.2022 5 z 5

Po přečtení další knihy zjišťuji jak talentované autory máme i tady v ČR. U Hry na druhou jde hlavně o emoce, city a celkově na vás kniha prostě zapůsobí. Navíc je napsaná neskutečně čtivě, takže vám stránky budou mizet před očima.
Jediné, co mě pak mrzelo bylo, že těch stran nebylo víc. Vůbec by mi nevadilo třeba trochu víc poznat Bena. Ten mi byl sympatický, hlavně mi byl blíž věkem a tak jsem pro něj měla větší pochopení. Nela byla zajímavá postava a bavilo mě, že jsme mohli pozorovat příběh z jejího pohledu. Tohle bylo poprvé, co jsem se v knize setkala s větším věkovým rozdílem a navíc ta starší byla žena.
Romana… já ani nevím. Nemůžu říct že by mi například vadila nebo bych ji vysloveně neměla ráda, ale úplně jsem jí asi na 100% neporozuměla, nesedělo mi zcela její chování, jenže nejsem matka, takže těžko říct.

U konce mi bylo smutno, pomalu až do breku, ale celkově to byl moc krásný příběh Nely a Bena. Navíc na začátku každé kapitoly najdete citáty, které jsem vždy ráda četla. Jednoduše to shrnu: emoční jízda je u této knihy zajištěna.

4,5/5 ⭐️

Littlemonday

Hra na druhou - Zuzana Holčíková

Knížka, která se ke mně dostala přímo od úžasné Zuzany Holčíkové k recenzi. ️

Anotace:

Sedmatřicetiletá Nela, matka dvou kluků, se po letech potkává se svou spolužačkou ze střední školy Romanou. Její syn Ben hraje fotbal, stejně jako Nelini synové. Cestou ze soustředění havaruje s mladými fotbalisty autobus a hrozí, že Ben přijde o nohu. Nela zabojuje a žádá svého spolužáka lékaře, aby se pokusil Benovi nohu zachránit. Jak se příběh vyvine dál, to už si přečtěte sami! ️

Recenze:

Knížka se neuvěřitelně rychle rozjede, myslím, že hlavně z toho důvodu, že je uzounká, a tak není čas, ztrácet čas. Každopádně mi to absolutně nevadilo! Okamžitě jsem se začetla, příběh jsem zhltla na jeden zátah. Zbožňuju postavu Bena, který je vykreslen jako skvělý člověk a obrovský bojovník! ️
Nela mi v některých momentech úplně neseděla, protože některá její rozhodnutí byla naprosto protichůdná, a to mi trochu vadilo.
Co se týče konce, vlastně se nemůžu rozhodnout, jestli byl šťastný nebo nešťastný, protože ať si to představuju jakkoli, stejně Nele moc nevěřím, že si bude stát za svým.

Musím říct, že knížka se četla skvěle, téma bylo perfektní. Možná bych se nebála příběh víc rozvinout a dát čtenáři možnost si víc užít společné chvíle hlavních postav. ️

Dávám 4/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat také na IG: @little.monday a na FB stránce: LittleMonday - Rádi čteme

Nikča077
22.05.2022 4 z 5

Většinou komentáře na knihy nepíšu takže velice stručně, kniha byla skvělá, četla se úplně sama a klidně bych uvítala kdyby byla o něco delší. Bena a Nelu jsem si velice oblíbila a jsem moc rada že jsem měla možnost si tento příběh přečíst.

Zuzulinka
22.05.2022 5 z 5

Čtivé. Zamilované. Hezký příběh.

eva3992
22.05.2022 4 z 5

Příběh Nely, téměř čtyřicetileté rozvedené ženy, matky dvou synů. Po letech se setkává se svou dávnou spolužačkou a jejím synem Benem. Benovi je čerstvých devatenáct a do Nely se zamiluje. Kvůli věkovému rozdílu se Nela brání novému vztahu. Navíc jim život připraví nelehké situace….

Příběh pro romantické duše, který Vás nepustí, protože budete potřebovat vědět, jak to s hlavními hrdiny dopadne, zda spolu budou nebo ne. Doporučuji si nečíst celou anotaci např. na Databázi knih, díky tomu Vás čeká moment překvapení, který přijde zhruba ve třetině knihy a pak Vám garantuji, že se od čtení opravdu neodtrhnete a budete napnutí, jak všechno bude dál. Po dočtení budete potřebovat pokračování, nebudete se chtít s Nelou a Benem rozloučit, ale naopak s nimi budete chtít strávit ještě nějaký čas.

Díky tomu, že jsem v podobném věku jako Nela, dokázala jsem se do ní lépe vcítit, pochopit její myšlenky a pocity. Při čtení jsem si celou dobu představovala, jak bych se já sama v podobné situaci zachovala.

Jelikož mám ráda citáty, byla jsem moc ráda, že každá kapitola právě jedním začínala. Vždy takovým, který se pak hodil k dalšímu ději. To se mi moc líbilo.

S čím jsem měla trošku problém, tak se začíst. Ze začátku mi to chvilku trvalo, než jsem si zvykla na autorčin styl, ale po nějaké době už se mi to četlo samo. A můj druhý, osobní problém, bylo fotbalové prostředí. Jelikož fotbalu vůbec nerozumím a vůbec mě nezajímá, tak ho tam na můj vkus bylo až moc. Ale chápu, že byl důležitý pro vývoj příběhu.

Pokud máte rádi romantické příběhy, v tomto případě o vztahu s velkým věkovým rozdílem, rozhodně se po knížce podívejte.

Maky1505
18.05.2022 5 z 5

Miluju české autorky a tato knížka byla BOMBA️
Neskutečně silný příběh
Nela byla úžasná,
nevím jak popsat knihu, pouze bych chtěla napsat
PŘEČTE SI TENTO PŘÍBĚH
Každému dá kniha něco jiného, možná jste to vy kdo najde tady odpovědi na své otázky tímto příběhem.
Já tam částečně své odpovědi našla a našla jsem tam i něco jiného. Lidskost.
Dlouho jsem nepřečetla tak skvělou českou knihu kde je tato vlastnost.

Je to hodně čtivý a věřím, že i psané ze života.
Kniha je plná krásných myšlenek a každá vám něco dá

děkuji autorce za zaslání knihy s věnováním

terryaknihy
17.05.2022 5 z 5

Objevovat úžasné české autory je pro mě teď velkým koníčkem. Byla jsem moc ráda, když mi Janča (IG: knihomolka.janca) tuto knihu doporučila.
Hned po dočtení příběhu Nely a Bena jsem měla pocit, že potřebuju víc, daleko více kapitol o nich dvou, protože i když má kniha méně stran, tak mi obě postavy přirostli k srdci. Na začátku jsem měla trochu problém, že to na mě bylo moc rychlé. Přišlo mi, že jsem nestihla postřehnout, kdy došlo k zamilování našich dvou hlavních postav. Přesto, jak si autorka dokázala pohrát s emocemi hned několika postav, rozvinout přátelství na vícenásobnou úroveň a vystihnout strasti lásky, to bylo neskutečné! Za to má u mě autorka obrovskou poklonu a díky tomu byl příběh krásně čtivý.
Konec, kdy se Ben rozpovídal mě velmi dostal a vysvětlil tak to, co bylo ze začátku lehce nejasné. Hodnotila jsem 4,5 hvězdičky :).
Dovolím si ještě napsat, že mě velmi mile překvapilo, že autorka je úžasná a milá osoba, takže jí ještě jednou děkuji, za tak krásný příběh :)!

knihomolkajanca
22.03.2022 4 z 5

Na čtení Hry na druhou jsem se těšila, protože od autorky jsem již přečetla sbírku povídek Za sklem, ve které se často dotkla velmi ožahavých témat. A nejinak je tomu i v této knize. Věnuje se totiž tématu, které je v knihách poměrně opomíjené, a i v dnešní společnosti do jisté míry tabuizované.

Tato nenápadná knížečka pro mě byla velkým překvapením. Díky ich-formě mě rychle vtáhla do děje a vzhledem k tomu, že je dost útlá, se k hlavní zápletce se čtenář dostává poměrně záhy. A nebudu vám lhát, je to něco, co vás donutí k zamyšlení. Jak bych se na takový vztah tvářila já? Co bych dělala na místě Nely?

Velkým plusem je realističnost celého příběhu. Vývoj vztahu našich hrdinů, obavy Nely i jistá naivita Bena. Absolutně jsem rozuměla tomu, proč se Nela vztahu s Benem brání. Zároveň jsem si ale nemohla pomoct a oběma jim ve skrytu duše fandila. A to bylo i něco, co mě pohánělo ve čtení.

Vůbec by mi nevadilo, kdyby se autorka trochu více rozepsala. Některé pasáže by si zasloužily trochu více detailů a moc ráda bych si hrdiny nechala trochu více přirůst k srdci. Měla jsem však pocit, že jsem na to neměla moc času. Tyto nedostatky však vyvažuje síla příběhu, a i samotný konec. Ach, jak ráda bych k tomu řekla více, ale nemohu!

Hra na druhou v sobě ukrývá i spoustu krásných myšlenek a na své si přijdou i milovníci citátů. Dokonce jsem si i pár těchto myšlenek musela olepíkovat, což normálně nedělám. Za sebe tedy doporučuji a myslím, že kniha by si zasloužila větší pozornost.

Hodnocení: 80%
Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji autorce Zuzaně Holčíkové.

zdehan
20.02.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila taková milá oddechovka.