Hovory se spodinou

Hovory se spodinou https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145105/bmid_hovory-se-spodinou-7Tk-145105.jpg 4 110 28

25 osudů z okraje čínské společnosti: prostitutka, omývač mrtvol, buddhistický mnich, hlídač veřejných záchodků, stoupenec sekty falun-gong, bývalý rudý gardista, rodina oběti masakru na Náměstí Nebeského klidu nebo mistr feng-shui a mnoho dalších zpovídal s respektem, vcítěním a smyslem pro humor Liao I-wu, jeden z nejznámějších čínských autorů a někdejší politický vězeň. Tyto jedinečné rozhovory nám ukazují Čínu, kterou nemáme šanci jindy spatřit – Čínu utlačovaných bezdomovců, vyvrhelů a pouličních muzikantů, jimž nikdo nemůže vzít jejich důstojnost, vtip a lidskost. Jde o humánní knihu, která vyvolala všude, kde vyšla, mimořádnou pozornost.... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Mladá fronta

Čung-kuo ti-ccheng fang-tchan-lu , 2002

Metcheque
08.11.2016 5 z 5

Kniha, jejíž obsah se komentářem vyjádřit nedá... Alespoň tedy komentářem, který by nesklouzával k patosu či bulvarizaci. Nechť tedy čtenář nalistuje jakoukoli z kapitol a o síle jednotlivých příběhů se přesvědčí sám.

douchová
26.07.2015 5 z 5

Hodně drsné, ač jsem zvyklá na dost, přiznám se, že jsem některé celky četla se sebezapřením. Člověk si fakt neumí představit, co je všechno možné....

PatrikDi
20.07.2015 5 z 5

Liao I-wu, autor knihy, který je znám v Číně jako básník, vypravěč a především bojovník za práva čínského lidu, odsouzený na 4 letou převýchovu kvůli protestu proti potlačení stávky studentů 4.června 1989 a sepsání básně. Výmluvně jeho život shrnula v doslovu Herta Mulerová.
25 čínských osudů, které jsou výpovědí opravdových lidských příběhů. Tito lidé, ať už zemřeli nebo ještě dnes žijí, měli velice těžké podmínky a setkali se s mnohými útrapami a podle svých možností a povahy se vyrovnali se svým osudem, buď si budovali kariéru a stoupali po stranických stupíncích anebo byli zavrženi a čekala je jen represe a ponižování.
Je pravda, že čtenář někdy stěží pochopí rozhovor, protože si tuto dobu neprožil a ani nerozumí podmínkám v Číně. Oceňuji lehkost projevu autora a rozhovoru s konkrétním člověkem. V knize se dá velmi dobře rozeznat - láska, zármutek, boj, útlak a naděje.

sarka6023
23.03.2015 5 z 5

Šokující (kanibalismus na tříletých holčičkách), hrůzné (lidové milice), svým způsobem i krásné (optimismus tibetských mnichů). Velmi poučná kniha.

lushi
24.02.2015

V některých příbězích jsem se z hlediska historie ztrácela, což samozřejmě mělo i negativní dopad na požitek z četby. Nicméně tento nedostatek lze dohnat. A součástí knihy je i spousta rozhovorů, které zaujmou samy o sobě. Moc povedené dílo.

BabsV
31.08.2014

Některé příběhy mě fascinovali, některé absolutně nezajímaly a některé přímo šokovaly... Byl to náhled do společnosti, jejíž pravidla se mi zdají nepochopitelná a nepředstavitelná. Každopádně to bylo zajímavé.

LBZ
12.08.2014 5 z 5

Různé příběhy od buddhistického mnicha, přes několik těžkých kriminálníků až po zastánce strany. Zajímavý pohled na čínskou společnost, kterou asi středoevropan vůbec nemůže pochopit.

supik
16.06.2014 4 z 5

vrátilo mě to zpět do časů totality...všemocné lidové milice, propaganda a kolem spousta mocných, duchem nemocných lidí, kteří rozhodovali o všem. Při čtení si člověk uvědomí, že jiným bylo za totality výrazně hůře. Místy skutečně drsné čtení z Číny před 15-50 lety. Čína nahlížena odlišnou optikou, která nezprostředkovává obraz země jen jako rychle expandující ekonomiku. Není to kniha, kterou nemůžete odložit, ale za ten jiný pohled určitě stojí.