Hotel po sezóně

Hotel po sezóně https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433357/mid_hotel-po-sezone-zzb-433357.jpg 4 15 3

Milan Děžinský (nar. 1974) je ceněný básník a překladatel střední generace; za svou poslední sbírku Obcházení ostrova (2017) získal Magnesii Literu za poezii. Nyní přichází s netypickou novinkou, sbírkou dle vlastních slov „stvořenou z radosti i piety“, a dále pokračuje: „Při četbě těch skvělých básníků z první půle dvacátého století být uhranut a vlečen rytmem a melodií, kterým už dávno odzvonilo. Psát anachronické básně a vědět, že patří do jiného století, a přitom je nedokázat oslyšet. Nechat se inspirovat a z názvuků tvořit ohlasové básně, ba si i radostně a beztrestně plagiovat. Pustit si, pustit si svou bláznivou volnoběžku.“... celý text

Jizi
18.09.2022 5 z 5

V krátkém sledu jsem dostala do rukou autora v roce 2007 a autora v roce 2020 a bylo to jako projít portálem do jiného světa.

Hotel po sezóně je tak okouzlující, jak jen poezie umí být - a tam, kde jsme s autorovým mladým já mluvili každý úplně jiným jazykem, jsme se tady proťali tak slastně, že až ji vrátím do knihovny, budu si ji muset koupit.
Větší poctu složit neumím. Je mi líto.

"Podívej, krouží pták, za nocí planou ohně
Před každým veršem hledej další podmět

Podívej, krouží pták, ryba se kroutí na silonu
Zikkurat přeletěl černý roj válečných dronů

Podívej, krouží pták, za nocí ohně planou

(Pláč i smích chuť mají stejnou: slanou)"

sharik
25.05.2020 5 z 5

Není to klasická autorova sbírka, leč jeho rukopis je stále patrný. A v čem je tak jiná? Hotel po sezóně shromažďuje jedenatřicet krátkých textů vzniklých mezi lety 1999 a 2019: jedná se o básně aluzivní, a kdo se nevyzná v současné poezii a v tuzemské poezii dvacátého století, patrně většinu narážek, přepisů a ohlasů nerozpozná. Nevím, nakolik je nutné chytit všechny intertextové narážky, sám jsem taky někdy nevěděl, a přesto mi básně měly co říct. Ale je pravda, že po přečtení těch, kde mi bylo jasné, odkud vítr vane, dostavila se ještě radost z rozklíčování, jak už to tak u podobných bývá. Tuhle sbírku mohu směle doporučit, stejně jako ostatní knihy autora. Děžinský je pro mě stále jeden z nejlepších našich básníků současnosti!

jeníček
19.03.2020 5 z 5

Na vlnách poezie jsem se dlouho nepohupovala,ani nevím proč. Tato sbírka se mi dostala do rukou úplně náhodou. Básně se mi líbily, některé obrazy těžší, jiné snažší na pochopení,ale celkový dojem super.

Milan Děžinský
česká, 1974