Horský věnec

Horský věnec https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218746/bmid_horsky-venec-218746.jpg 4 2 2

Vynikající dílo srbského písemnictví, rozsáhlá básnická skladba černohorského básníka a vladaře, jenž v ní vystavěl pomník osvobozovacím bojům statečného černohorského lidu v době tureckých útoků na Evropu i zobrazil duši tohoto lidu a jeho život v klínu černohorské přírody.

Zelený_Drak
02.02.2021 2 z 5

Možná je to překladem, ale moc mě to nebavilo. Chápu, že pro černohorskou literaturu je to jistě naprosto zásadní dílo plné kulturních odkazů a že to mělo vyburcovat národ a tak, ale mně tady a v dnešní době, už to nabízí jen rychlé nahlédnutí do méně známé jihoslovanské literatury. Nepřirovnávala bych k Jiráskovi, ale spíš k Borovskému. Jeho dílo také mělo aktuální význam, ale ne vše z něj je nadčasové. I slavný Křest svatého Vladimíra je dnes bez výkladu už méně zajímavý než v době vydání.

Khagan1389
03.04.2017 5 z 5

Vrcholné dílo srbské potažmo černohorské literatury. I přesto že se na první pohled jeví jako strohý příběh, obsahuje spoustu podobenství a odkazů černohorské kultury. Svým způsobem jako je pro nás Jirásek, tak Černohorci mají Njegoše.

Autorovy knížky

Petar Petrović Njegoš