Horečka

Horečka https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20719/mid_horecka-qXV-20719.jpg 4 10 2

Sbírka próz nadaného francouzského autora. S velkou silou básnické imaginace se v nich snaží vyslovit životní pocit, ohraničený časem bolesti či myšlenkového posunu. Jeho prózy nemají děj, anebo jen ilustrativní, ve vztahu k pocitům postav a jejich cílem je zachytit neopakovatelný okamžik lidského prožitku, vytržený z neúprosně plynoucího času. Přestože v nich nelze najít žádné světonázorové hledisko, všechny spojuje stesk nad konečností života a úzkost z neznámé budoucnosti, vesměs symbolizovaná sluncem všechnu vláhu, horečkou a vyprahlostí smyslů. Největší přednosti této knihy je její básnický jazyk, výborně přetlumočený.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Odeon

La fièvre , 1965

los
14.04.2021 4 z 5

nemám slov pro to, co a jak dokáže Le Clézio slovy popsat, jako by byla katalyzátorem fragmentarizace... Le Cléziova ekfráze je pro mě úplně novým čtenářským zážitkem, jako bych se propadal do mikrosvěta nebo splynul s velekvanty vesmíru, jako bych svět vnímal jinými smysly (doporučuju především povídky Martin a Svět je živý)

Klaudie27
24.01.2012 5 z 5

knihu jsem kdysi dávno četla, nadchla mě, ráda bych ji získala, máte-li někdo výtisk, ozvěte se prosím