Holanďanka

Holanďanka https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387140/bmid_holandanka-6wE-387140.jpg 4 268 85

Uprostřed druhé světové války, v roce 1943, zatýkají nacisté v Amsterdamu příslušníky odboje. Marijke de Graaf a její manžel jsou deportováni každý do jiného koncentračního tábora v Německu. Tam Marijke dostane na vybranou: buď zemře hlady a vysílením při těžké práci, nebo se dobrovolně přihlásí do nevěstince a možná se jí naskytne šance přežít a najít manžela. Její život se navždycky změní, když potká důstojníka SS Karla Müllera, který se do ní zamiluje. Zároveň s příběhem těchto dvou lidí sleduje čtenář tragický osud Karlova syna, kterého roku 1977 zachytí soukolí tzv. špinavé války v Argentině. Román nabízí zamyšlení nad tím, co všechno jsou lidé schopní udělat, aby si za extrémních podmínek zachovali život, a napovídá, že hranice mezi dobrem a zlem není tak zřetelná, jak si myslíme.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dutch wife , 2018

ritz
22.01.2019 4 z 5

Výborná kniha ze zvláštního prostředí, o tom, že v koncentrácích fungovaly "bordely" jsme se tedy ve škole neučili a snad ani nikde neslyšeli.

Analady
21.01.2019 3 z 5

Ačkoliv jsem si chtěla dát od tohoto tématu delší pauzu, zlákala mě obálka a já se znovu začetla do příběhu odehrávajícího se v koncentračním táboře. Kniha je zajímavě pojatá, střídání pohledu Marijke a Karla mi nevadilo, ale příběh Luciana mi přišel spíš rušivý. I když chápu autorčin záměr a propojenost příběhů, myslím, že události v Argentině by si zasloužily celou další knihu.

intelektuálka
18.01.2019 4 z 5

Když pominu téma koncentračních táborů - tak velmi zajímavá kniha

Knihou vedou tři nosné příběhy : mladé holanďanky Marijke, důstojníka SS Karla a mladého argentinského revolucionáře Luciana...

Jejich spojitost se v průběhu děje dozvídáme - ale můžeme je soudit ???

Život je nejvyšší hodnota - a jim všem jde o přežití...

V konečném dopadu jsou všichni poznamenáni - hranice mezi dobrem a zlem se někdy dá těžko určit...

Určitě doporučím.

Mufa
16.01.2019 5 z 5

Náhodný výběr v knihovně, drsná kniha a velmi zajímavě napsaná. Neměla jsem tušení o nevěstincích v koncentrácích ani o dění v Argentině.

Peti081
12.01.2019 4 z 5

Silný příběh,ale žádné oddechové čtení. Chvílemi velmi drsné,ať už v dějové lince z koncentračního tábora nebo vězněného Luciana o 30let později.Kniha stojí za přečtení i k zamyšlení.

Květ
03.01.2019 4 z 5

Letošní čtenářskou sezonu jsem zahájila tímto drsným kouskem. Uprostřed druhé světové války je holanďanka Marijke de Graaf společně s manželem zatčena za napomáhání Židům. Nabídne se jí však možnost "lepšího" zacházení, pokud přijme nabídku práce v jednom z bordelů, který byl zřízen v koncentračním táboře Buchenwald. Marijke nabídku přijímá a ocitá se v nevěstinci pro vězně. Její příběh se střídá s vyprávěním důstojníka SS Karla Müllera, který je do Buchenwaldu rovněž předělen. Třetím vypravěčem je Lucián Wagner, s nímž se přesuneme do Argentiny v letech 1977, kde právě probíhá Špinavá válka. Román byl na mě docela silné kafe, nechybí v něm popisy násilí a mučení, není to lehké čtení.

Delitka
01.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha plná emocí. Nešlo ani usnout, jak silné to bylo. Dávám rozhodně plný počet hvězd.

Rodaw
26.12.2018 5 z 5

HOLANĎANKA
"Za diktátorského režimu je mnohem snažší jednat než přemýšlet."
Holanďanka je výjimečná kniha, opravdu... Jedna z nejlepších, které jsem za rok 2018 přečetla a co se týká tématiky 2.světové války, patří k naprosté špičce.
Začínáme v roce 1943, kdy byli v Nizozemsku - Amsterdamu - zatýkáni příslušníci odboje - mezi nimi i manželé Marijke a Theo, kteří pomáhali Židům. Marijke byla deportována do Ravensbrücku a později do Buchenwaldu, kde začne působit jako prostitutka - s nadějí, že se jí podaří najít manžela, který někde v Buchenwaldu také je. Samotné téma prostituce v koncetračních táborech dělá tuto knihu určitě atraktivní, on je to svým způsobem vlastně i thriller, je to napínavé. Po dočtení jsem zase načítala nějaké články o tomto "řemeslu" a je to teda šílené... Samotný proces výběru žen, pak jak to probíhalo, šly s tím ruku v ruce i lékařské pokusy, potraty, sterilizace... Mrazí z toho. Když pomineme bordely pro nacisty, tak návštěva v podniku, ve kterém byla i Marijke měla svá pravidla a řád (návštěva max.15-20 minut, kontrolovalo se dírkou ve dveřích a tak dále..) - chodili do ni "lepší" vězni (to znamená političtí vězni, kriminálnící atd.. Židé samozřejmě nesměli) za odměnu a mělo jim to sloužit jako motivace k další práci. Hodně zajímavou složku návštěvníků tvořili homosexuálové, které tímto Hitler chtěl "znormálnit" - i když to byli Němci, Hitler je bral jako rozkladače germánské rasy zevnitř a chtěl je "napravit". Nevěstince byly v 10 koncetračních táborech, s touto myšlenkou přišel v roce 1942 Heinrich Himmler. Prostitutky měly samozřejmě lepší postavení, než "obyčejní" vězni, mnoha ženám tato pozice zachránila život...
I když Marijke oficálně nabízela své služby jen vězňům, začal za ni chodit i Karel Müller, další významná postava z této knihy. Karel je esesák, oddaný Hitlerovi a jeho myšlence. Židy považuje za parazity bez domova, kteří vysávají hostitelské země. Dobře mu vidíme do hlavy, ono se to v něm vlastně tak trošku tluče, ale své činy omlouvá tím, že slouží své vlasti a jak sám v knize řekl: "Práce je práce." Další linkou v knížce je příběh Luciana Wagnera, v roce 1977, v Argentině. Na konci se všechny linky spojí a propojí a na čtenáře to celé dolehne, vyvolá mnoho otázek a tak trošku ho to rozloží - a nebo takhle jsem to měla aspoň já..:-)
Linka s Lucianem je hodně drsná, protože je v ní mnoho mučení a násilností (pořád v elegantní míře, ale je to tam). Já díky knížce začala pátrat po tom, co se v té Argentině tehdy vlastně stalo... protože jsem nevěděla. Takzvaná Špinavá válka bylo několik let (1976-1983) vraždění, teroru a genocidy v Argentině, kdy se stát zbavoval "nepohodlných". Počet obětí je odhadován na 30.000... Unášení, mučení a popravy byly každodenní záležitostí.
Holanďanka je knížka velice čtivá a dobře napsaná, neskutečně zajímavá.. Rozehrává hned několik fakt zajímavých partií, které nakonec zapadnou do sebe. Ten konec je super. Možná mohl být tršku více dotažený, rozvinutý... ALE zase takhle možná čtenáře ještě víc srazí. Mně se to fakt moc líbilo a i když je to už dlouhá doba, co jsem knížku četla, znovu mi to všechno ožívá a doznívá to ve mně. Hluboký dojem ve mně tato kniha zanechala.
Takže za mě velké doporučení. Za život se k Holanďance určitě ještě někdy vrátím!

Veru.Viti
21.12.2018 5 z 5

Perfektní. Za mě opravdu čtivá kniha. Bavila mě až do konce a čekala jsem jak se nakonec tři příběhy spojí dohromady. Knih o druhé světové válce jsem četla už několik a mnohdy si jsou velmi podobné. Tato je jiná a i tím se mi velice zalíbila. Doporučuji a hodnotím jako jednu z nejlepších knih, které jsem četla v roce 2018.

marcolka
20.12.2018 5 z 5

Velice silná kniha. Už jsem přečetla pěkných pár knížek s tématem druhé světové války, takhle byla zase trošku z jiné stránky. Avšak o nic méně zajímavá. Možná spíše naopak, velmi zajímavá změna. V knize se mi také líbilo, že autorka zařadila i prvek tzv. Stockholmského syndromu. V knize se také prolínají dvě časové roviny a střídavé vyprávění a popisy skutečností 3.osob. Chvíli mi trvalo si zvyknout na postavu Luciana a dění v Argentině. Ale i tato časová rovina byla poté zajímavá.

Spoiler:
Ono se to dá brát asi i tak, že "karma je zdarma" i skrz generace. "Otče, něco jsi provedl, něco odsuzoval, vrátí se ti to na dětech, nebo syn si to odpyká a zažije podobné hrůzostrašné situace, které ty jsi spoluzavinil a podílel se na nich, i když třeba v jiném režimu."

Avšak musím konstatovat, že konec mě tedy moc nenadchl, je takový sice ne úplně otevřený, ale nedovysvětlený.
A neskutečně mě frustruje fakt, že i po tom všem co vyšlo najevo, existovaly lidé a státy, které pomáhaly těmto lidským hyenám uprchnout, schovat se a umožnily jim žít dál jejich život bez potrestání. A ten Vatikán mě opravdu šokoval.

Michajela.cz
18.12.2018 4 z 5

Stejně jako (snad) každá kniha s tématikou druhé světové války, má i Holanďanka svoje kouzlo.
Ráda čtu knihy inspirované tímto tématem, a baví mě, že i tolik let po válce a po tolika napsaných knížkách, jsou stále vydávány nové a nové, které se na šestiletou válku dokáží "dívat" ze všech různých stran, úhlů a směrů, a jsou schopny nám podat obraz, nad kterým se zamýšlíme ještě dlouho po přečtení.
Rozhodně mezi ně patří i Holanďanka, ve které nám její autorka (mimo jiné) ukazuje, jak mohla přežít obyčejná žena v koncentračním táboře. Ukazuje také to, jak veškeré okolnosti, působící na lidskou mysl, můžou člověku totálně poplést hlavu a poznamenat jeho bytí, žití, myšlení, prožívání a další život.
A čtenáře nutí - chca nechca - zamyslet se... a pořádně!
Rozhodně doporučuji přečíst.

Česneksmedem
14.12.2018 4 z 5

Po přečtení takových knih se možná některým lidem budou zdát jejich problémy menší nebo alespoň přijatelnější a snesitelnější. To je ta lepší varianta. Beznadějný skeptik zřejmě začne přemýšlet o tom, co všechno ho ještě v životě může potkat...

SPOILER!!!
V knize jsou tři dějové linky, dvě zasazené do Německa od roku 1943 a třetí pak do Argentiny roku 1977. V té první hlavní postava knihy Marijke de Graaf pracuje se svým manželem v odboji a po zatčení jsou odvezeni do koncentračních táborů. Marijke do Ravënsbrücku a její manžel do Buchenwaldu. Aby ho mohla hledat, přihlásí se dobrovolně do nevěstince, který je právě v jeho koncentračním táboře. Za den má obsloužit 8 vězňů. Každý z nich to dostane jako odměnu (mimo vězňů židovských) a má na to 20 minut. Upřímně se divím, že po té nesmírné dřině a prakticky bez jídla, byli ještě nějakého aktu vůbec schopni. Její myšlenkové pochody a jednání byly však často mimo mé chápání.
Ve druhé dějové lince (která se prolíná s první) je hlavní postavou esesák Karl, který ač by mohl chodit do nevěstince pro důstojníky, zahledí se do Marijke a začne chodit za ní. Zvláštní je, že vždy až po těch 8 vězních.
U třetí dějové linky jsem zpočátku zvednul obočí do otazníku (no skoro) a dumal, jaká může být vzájemná spojitost. O těchto událostech jsem toho moc nečetl, ale je známo, že již v roce 1976 převzal násilně vládu od Isabely Perónové vrchní velitel vojsk Jorge Videla. Díky řádění vojenské junty se mluví o 30 000 obětech. Příběh Luciana, který je gay, se na první pohled jeví poněkud odtrženě, ale čtenář souvislost nakonec pochopí.
Je to opravdu silné a po dočtení si člověk ještě nějakou chvíli probírá děj od začátku až po následky a rozuzlení na konci. Knihu doporučuji.

MarieH
01.12.2018 4 z 5

Krásná kniha, konec jedné postavy mne potěšil, četla jsem že to tak bylo i ve skutečnosti. Doporučuji !!!! Dávám 4 hvězdičky.

simona1742
30.11.2018 5 z 5

Nádherná kniha... určitě si přečtu další knihy od této autorky. Četla jsem jedním dechem.

perpe2a
17.11.2018 5 z 5

Málokterá kniha mě dostane na citové dno. Tato ale ano. Moc krásný a smutný příběh. Silný příběh. Vede k zamyšlení i po dočtení. Jsem šťastná, že jsem nikdy hrůzy války nezažila a soucítím s těmi, kteří to štěstí neměli. Více slov není potřeba, snad jen STOJÍ ZA PŘEČTENÍ.

ERIK 2
16.11.2018 5 z 5

Táto kniha je něčím výjimečná,moc se mi líbila.I když to napsala mladá holka,která nežila v době nacistické okupace Evropy,vystihla chování jak vězňů tak i jejich věznitelů věrohodně.Někde jsem tady v recenzích četl že Luciano je v příběhu jako páté kolo u vozu,není to pravda,má souvislost a přesně zapadá do příběhu.Za mne super.

Kopretina_aku
13.11.2018 5 z 5

Kniha se čte od prvních stran velmi dobře, i když je to těžké čtení. Marijke jako politický vězeň čelí smrti v koncentračním táboře, takže rozum zvítězí nad morálkou a v rámci snahy o přežití je donucena k prostituci a snaží se najít manžela. Musí se vyrovnat s tím, co život přinesl, spoléhat se pouze na své instinkty. Stejně jako SS důstojník Karl a jeho složitý charakter, ve kterém bojuje dobro a zlo a postupně se mění až v posedlost Marijke. Oba se dostávají do situací, kdy by za normálních okolností jednali úplně jinak a prožívají své vnitřní boje. O 30 let později válka v Argentině, mladý politický vězeň a zvěrstva jako přes kopírák podobná těm z druhé světové války nám ukazují, že ze cokoliv podobného může kdykoliv opakovat. Všechny tři spojuje jeden cíl a to přežít. Příběh Luciana není až tak úplně náhodný, jak by se mohlo zdát. Pozorný čtenář velmi rychle pochopí, jaká je jeho role v příběhu. Trochu mi v knize chyběl více rozvinutý příběh Thea. Přečetla jsem již hodně knih na téma holocaust, ale o táborových nevěstincích pro vězně a vymítání homosexuality jsem neměla ani tušení. Konec knihy mě přesvědčil o tom, že před karmou člověk neuteče ani na druhý konec světa.

MarieH
11.11.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila i ta třetí linie o Lucianovi, doporučuji !!!!!!!

Ditules
10.11.2018 3 z 5

Hmmm, tak nějak nevím, co si o této knize myslet. 2 části spolu souvisí, ale jejich spojení působí tak nějak rušivě. Škoda.
Část z koncetráku je přitom skvěle napsaná.

Evaho73
08.11.2018 3 z 5

Začnem pozitívne...
Kladne hodnotím to, že sa autorka pustila do spracovania témy o nevestinci v koncentračnom tábore.
Zaujímavé bolo aj striedavé rozprávanie z pohľadu troch hlavných hrdinov a prelínanie dvoch dejových liniek príbehu.
Nakoniec oceňujem aj vykreslenie charakterov hlavných postáv, ktoré vlastnia všetky ľudské slabosti ako sú strach, zbabelosť, egoizmus, pokrytectvo, vypočítavosť a kalkulujú s nimi podľa danej situácie a potreby.
Ako negatívum vnímam to, že autorke sa nepodarilo dosť autentický opísať život a drsné podmienky panujúce v koncentračnom tábore.
Aj na tejto knihe je cítiť, že generácia, ktorá priamo zažila druhú svetovú vojnu a život v koncentračnom tábore už pomaly vymrela a každé ďalšie reprodukované prerozprávanie postupne stráca na autencite.